Rola podkładek w połączeniach śrubowych: rodzaje i funkcje
Rodzaje podkładek i zastosowanie, bardzo duża ilość podkładek ocynkowanych płaskich

Rodzaje podkładek i zastosowanie

Podkładki stanowią bardzo ważny element połączeń śrubowych, ponieważ to właśnie od nich zależy trwałość każdego połączenia. Dlaczego ich zastosowanie jest tak ważne i za co odpowiadają? Poniżej scharakteryzowano rodzaje podkładek i ich zastosowanie.

Jakie funkcje pełnią podkładki?

Podstawowym zadaniem podkładki jest oddzielenie śruby i nakrętki od łączonego materiału zapobiegając przed odkręceniem (poluzowaniem) połączenia. Podkładki zwiększają również powierzchnię nacisku, która przekłada się na łączny materiał stanowiąc ochronę przed nadmiernym obciążeniem oraz uszkodzeniem. Jest to bardzo ważne w przypadku miękkich materiałów, takich jak drewno. W przypadku konstrukcji stalowych podkładki stanowią dodatkową ochronę dla powłok antykorozyjnych, zapobiegając przed uszkodzeniem powłok podczas dokręcania śruby i nakrętki. Podkładki pełnią również funkcje uszczelniające przed działaniem warunków środowiskowych oraz wyrównujące niwelując kąt pomiędzy powierzchnią łączonego elementu a śrubą.

Rodzaje podkładek i zastosowanie

Klasyfikując podkładki ze względu na ich zastosowanie można wyróżnić następujące podkładki:

  • płaskie – zabezpieczają łączone elementy przed powstaniem uszkodzeń podczas wykonywania połączenia,
Podkładki płaskie.
  • zabezpieczające – zapobiegają połączenie przed odkręceniem lub poluzowaniem. Pełnią bardzo ważną funkcję w przypadku połączeń narażonych na działanie dużych sił, w tym celu stosuje się np. podkładki sprężynowe lub odginane,
Podkładka zabezpieczająca sprężynowa.
  • wyrównujące (klinowe) – stosowane w celu wyrównania pochylenia elementu łączonego,
Podkładka wyrównująca (klinowa).
  • uszczelniające (mogą być wyposażone w uszczelkę gumową) – zabezpieczają połączenie przed działaniem czynników atmosferycznych, w wyniku których połączenie mogłoby ulec zniszczeniu.

Klasyfikacja ze względu na rodzaj materiału

Klasyfikując podkładki ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane można wyróżnić podkładki wykonane ze stali węglowej, nierdzewnej, kwasoodpornej, a także z aluminium, mosiądzu i poliamidu. Należy jednak pamiętać, aby podkładki były wykonane z tego samego materiału co śruba i nakrętka. Jest to istotne, ponieważ łączenie dwóch różnych materiałów może przyczynić się do powstania korozji elektrochemicznej. Podkładki wykonane ze stali węglowej mogą być zabezpieczone powłoką galwaniczną bądź cynkowane ogniowo. Poza materiałem, z jakiego powstały, podkładki charakteryzują się różnym stopniem twardości.

Zobacz też:

Klasy śrub

Rodzaje połączeń spawanych

Połączenia śrubowe

rodzaje podkładek
Udostępnij:
Rodzaje podkładek i zastosowanie
Napisane przez
Paweł Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022