Połączenia śrubowe - Rodzaje połączeń śrubowych
Połączenia śrubowe, śruba z nakrętką pomalowana na szaro

Połączenia śrubowe

Połączenia śrubowe należą do połączeń powszechnie stosowanych w konstrukcjach stalowych. W przeciwieństwie do połączeń spawanych, połączenia śrubowe można rozebrać nie ingerując w warstwy antykorozyjne oraz konstrukcję w przypadku przebudowy itp. Połączenie śrubowe powstaje w wyniku połączenia elementów konstrukcyjnych za pomocą łączników, jakimi są śruby. Śruby umieszcza się w otworach wraz z podkładkami zakręcając na nie nakrętki z wymaganym momentem. W celu sprawdzenia momentu stosuje się specjalne klucze dynamometryczne.

Połączenia śrubowe – rodzaje połączeń śrubowych

Ze względu na sposób zastosowanego rozwiązania wyróżnia się następujące połączenia:

  • Zakładowe – występują w przypadku, gdy dwa łączone elementy zachodzą na siebie:
Połączenia śrubowe
  • Nakładowe – w celu wykonania połączenia dwóch elementów stosuje się dodatkowe blachy tzw. nakładki:
Połączenia śrubowe
  • Doczołowe – połączenie dwóch elementów za pomocą blach węzłowych czołowych:
Połączenia śrubowe
  • Kotwiące – stosowane jako np. połączenie słupów z podstawą fundamentu:

Zarówno połączenie zakładowe, jak i nakładkowe można wykonać jako zwykłe, pasowane i cierne. W połączeniu zwykłym śruba wraz z nakrętką wpływa ściskająco na łączone elementy. Siła rozciągająca występująca w połączeniu przenoszona jest przez trzpień śruby pracujący zarówno na ściskanie, jak i docisk. Połączenie zwykłe zabezpiecza się przed odkręceniem stosując np. podkładki sprężynowe, zawleczki, itp. Obliczając połączenie zwykłe należy sprawdzić rozciąganie trzpienia, ale również tarcie występujące pomiędzy łączonymi elementami, jeżeli jest to wymagane. Połączenie pasowane pracują podobnie, jak połączenia zwykłe z tą różnicą, że pomiędzy otworem a trzpieniem śruby występuje bardzo mały „luz” wynoszący max 0,3 mm. Obliczając połączenie pasowane należy sprawdzić ścinanie oraz nacisk na powierzchnię trzpienia. W przypadku połączeń ciernych stosuje się śruby o wysokiej wytrzymałości sprężających połączenie. Innym rodzajem połączeń śrubowych jest połączenie dociskowe, w którym śruba dociska jeden element do drugiego. W takim połączeniu jeden z elementów posiada gwint pełniąc rolę nakrętki.

Do podstawowych czynności podczas wymiarowania połączeń śrubowych należy określenie ilości śrub, dobrania właściwych wymiarów, klasy oraz ich rozmieszczenia. W zamodelowanym połączeniu śrubowym należy sprawdzić nośność zgodnie z wymaganiami normowymi

Zobacz też:

Klasy śrub

Rodzaje połączeń spawanych

połączenia śrubowe
Udostępnij:
Połączenia śrubowe
Napisane przez
Paweł Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
2 reakcji
love
1
like
0
so-so
0
weakly
1
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022