Funkcje, cechy odzieży BHP - ochrona i komfort pracowników
żółty kask i rękawice, odzież BHP, pracownik budowlany trzymający kask ochronny, pas ciesielski, młotek w pasie ciesielskim

Odzież BHP a komfort pracy

Przy wykonywaniu wielu zawodów wymagana jest odzież robocza. Opatrzona logo firmy, podkreśla jej wizerunek, jak również pełni rolę zabezpieczającą przed zabrudzeniem. Jednak praca na wielu stanowiskach w warunkach szczególnych wymaga stosowania specjalistycznej odzieży roboczej. W tym przypadku odzież stanowi zabezpieczenie pracowników przed szkodliwymi warunkami pracy. Ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa oraz komfortu pracy. Nadrzędnym celem jej używania jest ochrona pracowników przed zagrożeniami dla zdrowia i życia, które mogą zaistnieć w środowisku pracy.

Obowiązek używania odzieży ochronnej

Wymagania dotyczące obowiązku stosowania odzieży i obuwia ochronnego określone są w Kodeksie Pracy. Pracodawca ma obowiązek zapewnienia ochrony pracownika przed szkodliwymi warunkami pracy, dostarczając odpowiednią odzież, obuwie lub inne niezbędne akcesoria roboczego stroju ochronnego. Na niektórych stanowiskach pracy, jak również przy wykonywaniu wielu zawodów, pracodawca jest ponadto zobowiązany do nieodpłatnego zapewnienia odzieży roboczej. Częstotliwość wymiany odzieży określają wewnętrzne regulaminy zakładowe. W niektórych przypadkach, za zgodą pracownika, dopuszcza się używanie prywatnej odzieży ochronnej, jeśli tylko spełnia normy określone przepisami BHP.

Jakie cechy powinna posiadać odzież ochronna?

Ochronna odzież robocza, oprócz walorów użytkowych, musi być wykonana z materiałów o odpowiedniej jakości i zapewniać komfort użytkowania. Nie może ograniczać ruchów w sposób utrudniający wykonywanie pracy. Powinna cechować się estetyką mającą wpływ na wizerunek firmy. W zależności od wykonywanego zawodu, konieczność używania odzieży ochronnej wynika z możliwości zagrożenia urazem mechanicznym, działaniem substancji chemicznych, wilgoci, niskiej temperatury, hałasu czy promieniowania. Innego rodzaju odzież ochronna wymagana jest na budowie, a innego w laboratoriach badawczych, pracowniach rentgenowskich czy szpitalach.

Jakie są rodzaje i funkcje odzieży ochronnej?

W przypadku konieczności ochrony przed urazami mechanicznymi stosowana odzież ochronna powinna być wykonana z materiałów odpornych na uszkodzenia, takich jak skóra, tkaniny o wysokiej gramaturze, włókna syntetyczne a nawet z elementami metalowymi. W laboratoriach czy pracowniach rentgenowskich należy używać odzież chroniącą przed promieniowaniem, wykonaną z materiałów odbijających lub pochłaniających promieniowanie elektromagnetyczne lub jonizujące. Natomiast odzież chroniąca przed porażeniem prądem, z materiałów nieprzewodzących prąd.

Na rynku dostępne są również ubrania chroniące przed zagrożeniami ze strony czynników biologicznych i chemicznych. Jest to odzież głównie z polipropylenu lub polietylenu. Ważnym elementem ubrania ochronnego jest obuwie odporne na wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Takie buty posiadają często dodatkowe wzmocnienia nosków i podeszw. Do ochrony głowy dedykowane są kaski, okulary, ochronniki słuchu, maski i osłony. Do zabezpieczenia rąk odpowiednie rękawice.

Szeroki katalog ochronnej odzieży posiada w swojej ofercie poznański dystrybutor środków ochrony osobistej, BHP-Bejma, którego strona znajduje się pod adresem https://www.bhp-bejma.pl/. Oferowane przez firmę ubrania robocze, w tym ochronne, wykonane są z wytrzymałych na trudne i szkodliwe warunki materiałów. Są wygodne i estetyczne. Ponadto spełniają surowe wymogi BHP.


Artykuł sponsorowany


BHPodzież
Udostępnij:
Odzież BHP a komfort pracy
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022