O tym, czym jest format IFC nie trzeba nikomu wspominać, stał się bowiem standardem w krajach wysoko rozwiniętych. Na przestrzeni lat spopularyzował się również w Polsce do tego stopnia, że inwestorzy wymagają nie tylko modelu w trakcie realizacji, ale również modelu powykonawczego budowli.
Dlaczego edytować pliki IFC?
Przyczyn może być bardzo dużo, zwykle problem powstaje, gdy z jakichś przyczyn nie możemy użyć wygenerowanego nowego modelu lub wcześniej wprowadzaliśmy modyfikacje, przy czym biuro projektowe ma surowy model. Oto kilka propozycji do modyfikacji pliku:
- aktualizacja modelu w momencie, gdy ten jest używany w programach do inteligentnego zarządzania budynkiem,
- w momencie wymiany elementu budynku,
- na potrzeby kalkulacji lub wykonawstwa,
- podczas prowadzenia cyfrowej książki obiektu,
- przy wykryciu błędów projektowych, w ramach oznaczenia wadliwych elementów,
Narzędzia dostępne na rynku
Rynek jest bogaty w rozwiązania, zaczynając od profesjonalnych narzędzi do modelowania po małe programy do przeglądania modelu IFC. Jeżeli nie masz dostępu do dużych systemów architektonicznych możesz skorzystać z mniejszych aplikacji, np.:
- usBIM.viewer + – bardzo prosty i przyjazny program do wyświetlania edycji parametrów w pliku. Interfejs przypomina polski produkt Bim Vision. Program jest dostępny za darmo.
- RDF – lekki program twórców biblioteki do interpretowania plików IFC. Niestety nie udało się go uruchomić na Windows 10. Program jest dostępny za darmo.
- Simple Bim – najpopularniejszy program do modyfikacji modeli w formacie ifc. Program jest dostępny w sprzedaży.
Dodaj nowy parametr ifc z usBIM.viewer+
Ogromną zaletą aplikacji ACCA jest dostępność w wersji freeware. Dlatego instruktarz dodawania parametru przeprowadzę właśnie w tym programie. Niestety nie mogę uruchomić mini programu od RDF Ltd. Prawdopodobnie przez brak kompatybilności systemu. Zaczynamy od instalacji narzędzia.
Po uruchomieniu programu i załadowaniu modelu, kliknij „Edit IFC”, a następnie wybierz otwarty model.
Teraz zaznacz obiekt, do którego chcesz dodać parametr ifc i kliknij ikonę „Edit”.
W oknie „Object properties” wybierz ikonę „plus”. Uzupełnij nazwę typ i wartość parametru. Po zakończeniu operacji wybierz przycisk dyskietki, a następnie kliknij zastosuj. Okienko ma również możliwość edycji zapisu do Excel oraz zaczytania z Excela bazy parametrów. Być może bardziej obszerny kurs dodam kiedyś na Youtube.
Na koniec musimy wprowadzić zmiany w modelu. W tym celu klikamy „Confirm”, a następnie „Ok”.
W przyborniku powinien wyświetlić się dodany przez nas parametr.
Żeby zmiany zostały wprowadzone na stałe, musimy wyeksportować model. Skorzystamy z przycisku „Export IFC”, po czym wybieramy otwarty model.
Po zapisaniu podejrzymy model w innym programie, np. BIM VISION.
Jak łatwo zauważyć, parametr został dodany poprawnie.
Podsumowanie
Jak widać nie musimy mieć specjalistycznego oprogramowania do modelowania, by móc edytować pliki modelu. Programy dostępne na rynku są łatwe w obsłudze i nie wymagają opłat. Jednorazowo możemy dodawać i modyfikować parametry, jednak nie wyobrażam sobie edycji modelu mającego 100 tys. elementów. O tym, w jaki sposób modyfikować dużą ilość parametrów na raz dowiesz się w kolejnym artykule.