Obiekty BIM w Projektowaniu Budowlanym
modelowanie bim, obiekty bim

Co to jest obiekt BIM? I czym się charakteryzuje?

Obiekt BIM jest to cyfrowa informacja o produkcie umożliwiająca tworzenie obiektu budowlanego w postaci modelu 3D. Modele posiadają dane techniczne, konwertowane na formaty cyfrowe zgodne z oprogramowaniem stosowanym do projektowania. Obiekty BIM stanowią połączenie geometrii danego obiektu wraz z niezbędnymi informacjami o danym produkcie, zawierającym fizyczne właściwości w środowisku cyfrowym.

Obiekty BIM są oparte przede wszystkim na danych graficznych. Ponadto informacje o obiekcie BIM mogą zawierać również takie informacje, jak:

 • specyfikacja i certyfikaty,
 • stosowane materiały,
 • kolorystyka,
 • wykończenie,
 • geometria,
 • informacje producenta.

Dlaczego obiekty BIM?

Obiekty BIM zawierają zarówno dane wizualne, jak i funkcjonalne, symulując jednocześnie rzeczywistą wydajność produktu. Zmiany wprowadzone w obiekcie BIM są na bieżąco aktualizowane w dowolnym etapie projektu.

Inną funkcją wspomagającą proces budowy jest wykrywanie kolizji. W modelowaniu informacji o budynku wykrywanie kolizji jest techniką identyfikacji, pozwalającej na sprawdzenie: czy i gdzie bądź w jaki sposób obiekty kolidują ze sobą. Wizualizacja w postaci obiektów kolidujących pozwala na uniknięcie błędów podczas realizacji.

Rodzaje obiektów BIM

Obiekty BIM mogą występować w określonych formach, takich jak Revit lub Archicad, itp. bądź w formatach danych, takich jak IFC. Format IFC jest to otwarta i neutralna forma danych służąca do wymiany informacji pomiędzy aplikacjami AEC i FM. Pozwala to architektonicznym modelom strukturalnym na wymianę zarówno danych geometrycznych, jak i niegeometrycznych bez względu na wersję stosowanego oprogramowania.

W modelu BIM można wyróżnić obiekty ogólne oraz specyficzne. Obiekty ogólne to zwykle obiekty bez szczegółowych informacji o cechach związanych z funkcją bądź wydajnością. Pełnią one rolę obiektów zastępczych, które zostaną zastąpione przez właściwy obiekt rzeczywisty w późniejszym etapie projektu. W przypadku obiektów specyficznych sytuacja wygląda zupełnie inaczej, obiekty te zawierają wszystkie powiązane dane wraz z parametrami i informacjami odnoszącymi się do rzeczywistego produktu.

Obiektem BIM może być materiał, jak i składowy obiekt. W przypadku materiałów może być on określony bez rzeczywistej geometrii, np. płytki, izolacja, itp., natomiast obiekty składowe posiadają geometrię, są to np. takie obiekty, jak: drzwi, meble, itp.

Standardy i platformy

Obecnie na rynku istnieje wiele platform BIM z darmowym dostępem. Część z nich stanowi alternatywę dla poprzednich standardów, inne zaś skupiają się na nazewnictwie, właściwościach, jak i otwartych formach. Niektóre platformy wypracowały własne standardy dbające o to, aby były zgodne z powszechnie stosowanymi standardami branżowymi. Jeną z nich jest BIMobject. Jest to jedna z największych platform na świecie z darmowym dostępem. Obiekty BIM posiadają charakter globalny i nie są związane z innymi standardami. Celem wspomnianej platformy jest darmowa dystrybucja modeli produktów cyfrowych dla użytkowników, a także w celach marketingowych.

Dla producentów

Stosowanie modeli cyfrowych w branży budowlanej staje się coraz bardziej popularne. Obecnie istotne jest, aby producenci tworzyli swoje obiekty w odpowiednich formatach, zapewniając jednocześnie szczegółowość obiektów. Jest to bardzo istotne, ponieważ przygotowane obiekty w formatach BIM mogą zostać wykorzystane na etapie projektowym, zwiększając wpływ obiektu na proces projektowania. Stosowanie obiektów na etapie projektowym posiada również bardzo dobry wpływ na ich marketing.

Korzyści BIM dla producentów to:

 • możliwość tworzenia cyfrowej broszury wraz z niezbędnymi danymi,
 • możliwość udostępnienia danych dla klientów,
 • dotarcie do nowych klientów dzięki tworzonym wizualizacjom.

Zobacz też:

Format IFC, czyli wprowadzenie do BIM

Modelowanie 3D – na przykładzie aranżacji cz. 1

Bim Vision – wtyczka w C# wprowadzenie

bimobiekty bim
Udostępnij:
Co to jest obiekt BIM? I czym się charakteryzuje?
Napisane przez
Paweł Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
1 reakcja
love
1
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
 • Najnowsze komentarze
 • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022