Normy DIN – oznaczenia śrub według norm DIN
normy DIN

Normy DIN – oznaczenia śrub według norm DIN

Oznaczenia śrub według normy składają się ze skrótu DIN oraz liczby określającej rodzaj konkretnej śruby (np. DIN_558). Skrót DIN oznacza to, że wyroby pod tym określeniem spełniają wymagania normalizacyjne, w tym przypadku Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego, od którego pochodzi skrót (Deutsches Institut für Normung). Normy stworzone przez ten instytut dotyczą jakości oraz wytrzymałości różnych produktów. W przypadku śrub chodzi o ich wytrzymałość oraz zastosowanie.

Oznaczenia śrub według normy DIN

Jak już wyżej wspomniano, oznaczenia śrub składają się ze skrótu DIN oraz liczby. Liczby znajdujące się przy skrócie zawierają w sobie informacje, takie jak kształt łba czy proporcje wymiarowe pomiędzy łbem śruby a gwintem. Np. DIN_558 oznacza, że mamy do czynienia ze śrubą z łbem sześciokątnym z gwintem znajdującym się na całej długości trzpienia. Pozostałe informacje dotyczące śrub, takie jak ich twardość oraz wymiary, zawierają inne oznaczenia. Inną równie ważną organizacją normalizacyjną jest ISO (ogólnoświatowa jednostka normalizacyjna), do której należą ogólnoświatowe normy. Normy ISO obejmują jednak nieco mniejszą grupę śrub niż w przypadku norm DIN. Co istotne, gdy w dokumentacji projektowej znajdują się określenia śrub według norm DIN, śruby te można zastąpić odpowiednikami ISO. W takiej sytuacji należy skorzystać z tzw. tabel konwersji, dzięki którym można sprawdzić spełnienie wymagań pomiędzy normami z DIN na ISO czy też PN (Polska Norma).

Warto wspomnieć, iż tabele konwersji dotyczą również innych produktów, takich jak nakrętki, podkładki, wkręty, nity, itp.

Poniżej zamieszczamy przykładową tabelę konwersji śrub:

Przykładowa tabela konwersji śrub:


Zobacz też:

Klasy śrub

Rodzaje połączeń spawanych

Połączenia śrubowe

Rodzaje podkładek i zastosowanie

normy DINoznaczenia śrubśruby
Udostępnij:
Normy DIN – oznaczenia śrub według norm DIN
Napisane przez
Paweł Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
1 reakcja
love
1
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022