Kiedy istnieje obowiązek instalowania na budynkach drabin ewakuacyjnych?
Drabina ewakuacyjna

Kiedy istnieje obowiązek instalowania na budynkach drabin ewakuacyjnych?

Przepisy w Polsce dotyczące bezpieczeństwa często ulegają aktualizacji. Mają one na celu stworzenie takiego otoczenia prawnego, które w maksymalny sposób zabezpieczą zdrowie obywateli w różnych sytuacjach. Drabiny ewakuacyjne znajdują swoje zastosowanie w różnych magazynach czy budynkach przemysłowych. Okazują się szczególnie przydatne, gdy konieczna jest ewakuacja z wyższych kondygnacji budynku. Wiele osób zastanawia się czy ich również obejmuje obowiązek instalacji drabin ewakuacyjnych. Zapraszamy do lektury poniższego materiału, w którym przybliżamy czym jest drabina ewakuacyjna, jakie są jej rodzaje oraz kiedy należy ją zainstalować.

Drabina ewakuacyjna – co to jest?

Drabina ewakuacyjna to specjalny rodzaj konstrukcji składającej się z różnej ilości modułów. Pozwalają one na szybkie i sprawne opuszczenie pomieszczenia po zewnętrznej stronie budynku, gdy ewakuacja schodami nie jest możliwa w związku z wybuchem pożaru. Wiele firm decyduje się na ich wykorzystanie przy różnego rodzaju pracach konserwatorskich.

Na rynku znajdziemy drabiny z koszem ochronnym jak i bez. By móc spełnić wszystkie wymogi prawne określone w konkretnych ustawach, należy wybierać sprzęt pochodzący wyłącznie od sprawdzonych producentów.

Drabiny ewakuacyjne znajdziesz na: https://www.crynoline.pl/

Kiedy istnieje obowiązek instalacji drabiny ewakuacyjnej?

Obowiązek ten został określony w przepisach a dokładnie w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, którym muszą odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Z ww. rozporządzenia wynika, że drabina musi być zamontowana na stałe przy budynku w sytuacji, gdy budynek posiada minimum dwie kondygnacje naziemne.

Dodatkowo należy wspomnieć, że jeżeli w danym budynku jest wymagana drabina a jej nie będzie to właściciel może ponieść tego surowe konsekwencje, ponieważ Inspektor nadzoru budowlanego może nałożyć karę. Oczywiście poza aspektem finansowym, największym ryzykiem jest obniżone bezpieczeństwo użytkowników danej nieruchomości.

Jaką drabinę wybrać? Jak powinna ona wyglądać?

Według przepisów drabina powinna posiadać szczeble, których szerokość wynosi minimum 500 mm a na jej szczycie powinien znajdować się tzw. stopień zejścia. Rozstaw szczebli powinien wynosić 300 mm z kolei odstęp pomiędzy ścianą a szczeblami powinien być nie mniejszy niż 150 mm. W przypadku gdy długość drabiny przekracza 10 metrów należy dodatkowo zadbać o montaż tzw. podestów spoczynkowych. Wiele też możemy przeczytać o tzw. koszach ochronnych. Ich montaż z kolei jest konieczny, gdy drabina jest dłuższa niż 3 metry. Taki kosz chroni użytkownika przed wypadnięciem z drabiny np. podczas szybkiej ewakuacji i utraty równowagi. Średnica takiego kosza powinna posiadać wymiary 700-800 mm a rozstaw obręczy wynosić nie więcej niż 0,8 metra. Pionowe pręty z kolei powinny być rozmieszczone w odległości do 0,3 metra. Gdy długość drabiny nie przekracza 3 metrów możemy zdecydować się na montaż drabiny bez kosza ochronnego. Znajdują one zastosowanie w przypadku, kiedy stosowane są mechaniczne systemy ochrony przed upadkiem, w wąskich szybach np. wind, kanałach technicznych, elektrowniach wiatrowych i infrastrukturze komunalnej.

Sprawdź drabinę bez kosza ochronnego: https://www.crynoline.pl/zestawy-bez-kosza-ochronnego,18,3,122


Artykuł sponsorowany

drabina ewakuacyjna
Udostępnij:
Kiedy istnieje obowiązek instalowania na budynkach drabin ewakuacyjnych?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
3 reakcji
love
0
like
3
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022