Palnik do lutowania miedzi. Jak wybrać dobry palnik?
Palnik do lutowania miedzi

Palnik do lutowania miedzi. Jak wybrać dobry palnik?

Rury miedziane są powszechnie stosowane w różnego rodzaju instalacjach, między innymi wodnych, gazowych i powietrznych. Poszczególne elementy armatury łączone są za pomocą spoiwa zwanego lutem. Dzięki temu cała konstrukcja jest szczelna i trwała. Kluczową sprawą podczas lutowania rur miedzianych jest dobór odpowiednich narzędzi i materiałów. Sprawdź, jak dobrać właściwy palnik do lutowania miedzi.

Lutowanie miedzi palnikiem – na czym polega?

Łączenie rur miedzianych powinno odbywać się z dużą starannością przy użyciu palnika gazowego do lutowania. Nieodpowiednie połączenie poszczególnych elementów może doprowadzić do rozszczelnienia instalacji i różnych przykrych konsekwencji z tym związanych.

Ważny jest również wybór odpowiedniej metody. Do spajania miedzi stosuje się lutowanie twarde, które ma miejsce wtedy, gdy temperatura topnienia spoiwa przekracza 400°C. W tym celu wykorzystuje się spoiny wykonane przeważnie z miedzi, srebra lub fosforu.

Lutowanie twarde rur miedzianych sprawia, że połączenia wyróżniają się o wiele wyższą odpornością na działanie wysokich temperatur niż w przypadku lutów miękkich. Są również bardzie wytrzymałe i odporne na uderzenia. Dlatego scalone w ten sposób rury miedziane mogą być stosowane w instalacjach, w których temperatura pracy jest wyższa niż 110°C.

Wykonując lutowanie twarde należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa oraz właściwiej wentylacji pomieszczeń.

Lutowanie rur miedzianych – kroki

palnik do lutowania miedzi

Lutowanie miedzi, choć powinno być wykonywane z dużą starannością, nie należy do zbyt skomplikowanych czynności. Wymaga jednak pewnej wprawy, a także przygotowania odpowiednich materiałów. O czym więc należy pamiętać?

1. Wybór topnika i lutu

Wybór odpowiedniego topnika i lutu jest kluczowe dla procesu lutowania i trwałości spoin. Topnik sprawia, że łączone ze sobą elementy są czyste, a także chroni przed powstawaniem tlenków podczas nagrzewania powierzchni. Pozwala na uzyskanie mocnych i trwałych połączeń.

Z kolei drut lutowniczy to materiał, który służy do wypełnienia spoin. Trwale łączy ze sobą elementy miedziane. Do spajania twardego przeznaczony jest lut twardy, na przykład srebrny lub miedziano-fosforowy.

2. Oczyszczenie komponentów przed lutowaniem

Przed przystąpieniem do lutowania należy dokładnie oczyścić wszystkie elementy. Można do tego użyć szczotki, gąbki lub ścierki. Jeśli rury mają zadziory, trzeba je sfrezować przy użyciu odpowiednich narzędzi.

Należy doprowadzić do tego, aby powierzchnia była gładka i czysta, pozbawiona kleju oraz innych zanieczyszczeń. Następnie na odpowiednio przygotowane podłoże w miejscu, gdzie będą luty, można nałożyć cienką warstwę topniku.

3. Rozpoczęcie lutowania

Lutowanie polega na nagrzewaniu palnikiem miedzianych komponentów i stopniowym wprowadzaniu lutu w spoiny. Co istotne, drut lutowniczy powinien się topić nie pod wpływem nagrzanego metalu, a płomienia.

Co pewien czas czynność należy przerwać, aby lut mógł dobrze wypełnić spoiny. Po zakończeniu lutowania komponenty należy odłożyć do ostygnięcia.

Jaki wybrać profesjonalny palnik do lutowania miedzi?

Do lutowania potrzebny jest profesjonalny palnik do lutowania miedzi, który umożliwia obróbkę metalu do minimum 450°C. Należy również zwrócić uwagę na inne jego parametry, takie jak moc urządzania oraz regulowanie płomienia.

W przypadku lutowania małych detali wystarczy palnik do lutowania miedzi o mocy 100 W. Jednak do łączenia rur będzie już potrzebne urządzenie o znacznie lepszych parametrach, np. 1 kW.

Warto również wspomnieć, że funkcja regulowania temperatury płomienia pozwala na bardziej uniwersalne wykorzystanie palnik do lutowania miedzi. Dzięki temu sprzęt może służyć też do innych celów.

Palnik do lutowania miedzi – podsumowanie

Lutowanie miedzi nie jest trudne, ale należy je wykonywać z dużą starannością. Ważny jest również dobór odpowiednich materiałów oraz narzędzi, które zapewnią trwałość połączeń.

Sklep internetowy Matiw oferuje szeroki wybór palników do lutowania miedzi, w tym do lutowania twardego. Mogą one służyć też do innych czynności, na przykład, podgrzewania, rozmrażania czy obkurczania. Posiadają między innymi wygodną rękojeść oraz zawór regulacji płomienia.

Palnik do lutowania miedzy jest przystosowany do zasilania z dużych butli. Możliwe jest również przyłączenie go do mniejszych pojemników za pomocą redukcji. W sklepie można również kupić pasujące do palnika dysze.


Palnik do lutowania
Udostępnij:
Palnik do lutowania miedzi. Jak wybrać dobry palnik?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022