Właściwy wybór systemu podlewania roślin przełoży się na oczekiwane plony i oszczędności. W tym poradniku przeczytasz, jak zrobić nawadnianie kropelkowe i na które elementy należy zwrócić szczególną uwagę. Z naszymi wskazówkami z łatwością zadbasz o zieloną przestrzeń przed domem.
Czym jest nawadnianie kropelkowe?
Nawadnianie kropelkowe jest techniką podlewania niewielką ilością wody. Krople trafiają bezpośrednio w sąsiedztwo systemu korzeniowego, co pozwala spełnić wymagania roślin. Ponadto ta metoda ogranicza straty wody, z którymi muszą liczyć się użytkownicy zraszaczy czy deszczowni.
System ten sprawdza się m.in. przy osłoniętych uprawach (np. w szklarniach czy tunelach). W dodatku zapewnia równomierne podlewanie wewnątrz żywopłotów. Znajdzie również zastosowanie w przydomowych sadach, przy skalniakach, a także na balkonach. To po prostu uniwersalne i skuteczne rozwiązanie.
System nawadniania kropelkowego obejmuje różne elementy, a wśród nich największym zainteresowaniem cieszą się emitery igłowe, taśmy i linie kroplujące czy kroplowniki. Wybór akcesoriów zależy od kilku ważnych kryteriów, które poznasz w kolejnej części poradnika.
Jak zrobić nawadnianie kropelkowe?
Jednym z najprostszych rozwiązań jest instalacja linii i węży kroplujących, które doskonale sprawdzą się przy podlewaniu roślin, rosnących w rzędach (np. drzewek owocowych czy żywopłotów).
Wystarczy, że połączysz węże lub linie z rurą zasilającą grządkę. Z kolei tę rurę podłączysz do rury głównej. Zwróć uwagę, że rozbudowane systemy najlepiej podzielić na sektory odcinane odrębnymi zaworami. Takie rozwiązanie przełoży się na optymalne ciśnienie wody.
Dobrą praktyką jest podwieszanie linii kroplujących na drzewach czy krzewach, co pozwoli na swobodne usuwanie chwastów. Ponadto mówimy o solidnych konstrukcjach, które można stosować na nieosłoniętych przestrzeniach. Natomiast taśmy sprawdzą się w szklarniach czy tunelach.
Kapilary kroplujące bądź emitery połączone wężykami z rurą znajdą zastosowanie przy nawadnianiu samotnie rosnących roślin (np. w doniczkach). To system, który umożliwia precyzyjną dokładną regulację ilości wody za pomocą igieł.
Pamiętaj, że przed instalacją kapilar warto wykonać pomiary działki. Ponadto zwróć uwagę na rzeźbę terenu. Więcej szczegółów technicznych znajdziesz na stronie https://www.podlane.pl/blog/jak-wykonac-podlewanie-kropelkowe/.
Dlaczego warto postawić na nawadnianie kropelkowe?
Wiesz już, jak zrobić nawadnianie kropelkowe i gdzie szukać dodatkowych informacji. Jeśli nadal zastanawiasz się, czy ten system znajdzie zastosowanie w Twoim ogrodzie, sprawdź jego najważniejsze zalety:
- efektywne nawadnianie roślin,
- oszczędność wody,
- redukcja erozji gleby,
- możliwość dostarczania nawozów,
- zmniejszenie ryzyka chorób grzybiczych u roślin,
- opcja automatyzacji nawadniania.
Jeśli szukasz solidnych elementów do nawadniania kropelkowego, zajrzyj na stronę sklepu Podlane.pl. W szerokiej ofercie na pewno znajdziesz produkty dopasowane do własnych potrzeb.
Artykuł partnera