Ciśnienie w instalacji wodnej - jak zapewnić odpowiednie?
Ciśnienie w instalacji wodnej

Ciśnienie w instalacji wodnej – jak zapewnić odpowiednie?

Ciśnienie na wlocie z sieci wodociągowej jest zbyt zmienne i wysokie, aby prawidłowo wykorzystywać je w instalacjach domowych. W artykule wyjaśniamy, co należy zrobić, aby uzyskać i utrzymać jego optymalną wartość i dlaczego jest to tak ważne.

Jakie ciśnienie w instalacji wodnej w domu jest optymalne?

Zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi[1], optymalne ciśnienie w instalacji wodnej powinno mieścić się w przedziale 0,5–6 barów, i tak najczęściej ustawiane są zawory. Dopuszczalny zakres wartości jest jednak dosyć szeroki. Jakie ciśnienie w instalacji wodnej należy więc zapewnić — czy lepiej operować w dolnej granicy przedziału, czy może jednak w górnej? Zazwyczaj już przy 4 barach możemy mówić o osiągniętej optymalnej wartości ciśnienia dla wykonywania większości domowych czynności, np. korzystania z kranu czy prysznica. Jednak praktyka pokazuje, że wiele zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkowników. Dobrym rozwiązaniem jest dostosowanie ciśnienia do specyfiki domowych urządzeń, ponieważ niektóre z nich, np. filtry do wody, posiadają swoje wymogi co do wartości minimalnej ciśnienia. Warto więc zapoznać się z tym artykułem, by dowiedzieć się, jakie możliwości i jakie ograniczenia mają pod tym względem nasze instalacje.

Jaką rolę spełnia optymalne ciśnienie w instalacji wodnej?

Odpowiednie ciśnienie w instalacji wodnej jest kluczowe nie dla zachowania bezpieczeństwa, lecz także zachowania komfortu użytkowania oraz ze względów ekonomicznych. Zbyt wysokie ciśnienie w punkcie poboru może powodować nadmierne zużycie wody na poziomie nawet kilkudziesięciu procent w ciągu doby. Natomiast mniejsze ciśnienie nie zapewnia nam pełnego komfortu, dlatego w tym przypadku musimy zastanowić się, jak podnieść ciśnienie wody w instalacji wodnej.

W trosce o bezpieczeństwo, środowisko naturalne oraz finanse, w wewnętrznych instalacjach wody użytkowej montowane są regulatory ciśnienia wody. To elementy, które odpowiadają za jego redukcję i stabilizację, czyli krótko mówiąc — zapewniają optymalne ciśnienie w instalacji wodnej. W kolejnej części artykułu przyjrzymy się bliżej charakterystyce zaworów bazując na działaniu regulatorów ciśnienia z serii 533 i 5351 od marki Caleffi.

Regulatory ciśnienia wody z serii 533 oraz 5351 od Caleffi

Specjalna konstrukcja regulatorów zapewnia odpowiednie ciśnienie w instalacji wodnej i utrzymanie go niezmiennie na stałym poziomie, bez względu na jego wahania po stronie sieci wodociągowej. Korpusy zaworów wykonano z mosiądzu. Znajduje się w nich miejsce do montażu manometru, który umożliwia kontrolowanie ustawianego ciśnienia wody. Urządzenia wyposażono w element filtracyjny, który zabezpiecza je przed zanieczyszczeniami. Dzięki zastosowaniu dużej komory gromadzenia po stronie wylotowej zaworów, prędkość przepływu wody jest mniejsza, co redukuje generowany hałas pracy regulatorów.

Zawory z serii 533 oraz 5351 przeznaczone są do stosowania w instalacjach wodociągowych w mieszkaniach lub jako ochrona zasobników c.w.u. Elementy nie tylko zabezpieczą system, ale również pozwalają na dopasowanie optymalnej wartości ciśnienia dla danej instalacji. Regulatory odpowiadają wymogą zawartym w Normie EN 1567.

Wskazówki montażowe

Regulatory ciśnienia wody montujemy w poziomie lub pionie — nigdy do góry nogami z uwagi na zagrożenie osadzania się zanieczyszczeń na uszczelnieniach elementu. Dla ułatwienia prac serwisowych rekomendowanym rozwiązaniem jest zamontowanie zaworów odcinających, zarówno za jak i przed urządzeniem. 

Zapewnienie optymalnego ciśnienia w instalacji wodnej ma szczególne zastosowanie tam, gdzie użytkownicy korzystają z wody w sposób nieograniczony — m.in.  w budynkach użyteczności publicznej oraz budynkach hotelowych. Chodzi zarówno o kwestię bezpieczeństwa, jak i koszty zużycia wody.

[1] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.


Artykuł sponsorowany


 

Ciśnienie w instalacji wodnej
Udostępnij:
Ciśnienie w instalacji wodnej – jak zapewnić odpowiednie?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022