Jak działa grupa pompowa z mieszaczem do podłogówki? Podpowiadamy!
fachowiec układający ogrzewanie podłogowe podłogówkę

Jak działa grupa pompowa z mieszaczem do podłogówki? Podpowiadamy!

Ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większą popularnością i jest szeroko wykorzystywane zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach. W wielu instalacjach zastosowanie znajdują grupy pompowe. Sprawdźmy, jaką rolę odgrywają i kiedy warto o nich pomyśleć.

Czym jest grupa pompowa?

Nowoczesne systemy grzewcze bardzo często bazują na stosunkowo skomplikowanych schematach. Oczywiście nadal w większości przypadków potrzebują pomp w celu przetłaczania medium do odbiorników znajdujących się w oddalonych lokalizacjach. 

Grupa pompowa to zintegrowane urządzenie wykorzystywane w instalacjach grzewczych, które służy do kontrolowania przepływu medium grzewczego (np. wody) w systemie. Jest szczególnie istotna w złożonych instalacjach, które wykorzystują więcej niż jeden obieg, różne odbiorniki lub korzystają z wielu źródeł ciepła. 

Jak wskazuje sama nazwa, grupa pompowa składa się z pompy oraz dodatkowego osprzętu, takiego jak termometry, zawory zwrotne i odcinające. Może być również wyposażona w zawór mieszający i siłownik, co umożliwia precyzyjną regulację temperatury medium w różnych częściach systemu. Urządzenie to zapewnia efektywność energetyczną, optymalny przepływ medium i minimalizuje straty energii, co jest kluczowe w nowoczesnych, ekonomicznych instalacji grzewczych.

Grupa pompowa do podłogówki: jaka będzie potrzebna?

Montaż zaawansowanych grup pompowych odgrywa szczególnie ważną rolę w przypadku ogrzewania podłogowego. Urządzenie musi spełniać wyjątkowe wymagania ze względu na charakterystykę tego typu systemu grzewczego. 

Kluczowym aspektem jest zapewnienie odpowiedniej temperatury medium, która jest niższa niż w przypadku tradycyjnych grzejników. Dlatego zalecana jest grupa pompowa z mieszaczem do podłogówki wyposażona w zawór mieszający i siłownik. Taki schemat pozwala na precyzyjne regulowanie temperatury wody. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Ważną rolę odgrywa zdolność do efektywnego tłoczenia medium przez rozległe systemy rur podłogowych, co wymaga odpowiedniej mocy pompy. Zalecane jest wybranie modelu, który jest kompatybilny z charakterystyką instalacji podłogowej, uwzględnia jej wielkość oraz zapotrzebowanie na ciepło. Taka grupa pompowa nie tylko zapewni komfort i równomierne rozprowadzenie ciepła, ale także pomoże w osiągnięciu wysokiej efektywności energetycznej instalacji.

Wybieramy odpowiednią grupę pompową

Czym kierować się, wybierając urządzenie? Przede wszystkim warto stawiać na profesjonalne rozwiązania, takie jak grupy pompowe AFRISO

Dzięki temu zyskasz gwarancję bezpieczeństwa, trwałości i łatwego montażu.

Zwróć także uwagę na moc i wydajność pompy. Musi być dostosowana do wielkości instalacji i wymaganego przepływu medium grzewczego. 

Grupa pompowa powinna być kompatybilna z rodzajem systemu grzewczego. Zwróć uwagę na możliwość zastosowania grupy z ogrzewaniem podłogowym. W każdym przypadku urządzenie powinno być energooszczędne, a kompaktowe rozmiary sprawią, że idealnie wkomponuje się do każdej kotłowni.

Grupy pompowe do podłogówki a dodatkowe obiegi

Niekiedy dla zapewnienia wyższej efektywności i komfortu cieplnego oraz wykorzystania posiadanych zasobów stosuje się przy tym nieco bardziej skomplikowane układy wykorzystujące różne typy odbiorników. Warto rozważyć wówczas montaż większej liczby grup pompowych ze sprzęgłem. 2 obiegi – przykładowo ogrzewanie podłogowe i standardowe kaloryfery – wymagają medium o różnej temperaturze. 

Sprzęgło hydrauliczne pozwala natomiast uzyskać odpowiednie przepływy i zabezpieczyć źródło ciepła. Taki układ zapewni wysoką efektywność, a dzięki kompaktowym rozmiarom i modułowej budowie jego montaż nie powinien stanowić większego problemu.


Artykuł partnera

grupa pompowa
Udostępnij:
Jak działa grupa pompowa z mieszaczem do podłogówki? Podpowiadamy!
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022