Jak wygląda i na czym polega kurs CNC?
kurs CNC

Jak wygląda i na czym polega kurs CNC?

W stale rozwijającej się branży produkcyjnej zawsze znajdzie się praca dla operatora maszyn CNC. Wielu mężczyzn decyduje się wziąć udział w kursie, aby uzyskać kwalifikacje umożliwiające zdobycie nowego doświadczenia zawodowego. Jeśli myślisz o zmianie profesji i chcesz zostać programistą maszyn CNC, kurs operatora jest również dla Ciebie. Jak wygląda droga do otrzymania uprawnień?

Jak pracuje operator CNC?

Praca operatora CNC polega na obsłudze maszyn sterowanych komputerowo (numerycznie) i wymaga znajomości postępujących technologii obróbki skrawaniem metali lub tworzyw sztucznych. Do najpopularniejszych maszyn przemysłu tego rodzaju zalicza się m.in. tokarki i frezarki, a zatrudnienie na stanowisku programisty lub operatora wymaga uzyskania uprawnień w ramach ukończenia dedykowanego kursu. W czasie pracy operator maszyn CNC obsługuje specjalne programy komputerowe, umieszcza i odpowiednio ustawia elementy w maszynie, kontroluje cały proces oraz dba o jego prawidłowy przebieg. Wśród umiejętności przyszłego programisty CNC nie może zabraknąć wiedzy na temat rysunku technicznego, umiejętności odczytu i wykorzystania go w praktyce.

Na czym polega kurs CNC?

Kurs CNC dla kandydatów na operatorów maszyn numerycznych składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Pierwszy moduł obejmuje 16 godzin wiedzy praktycznej, natomiast drugi to 24 godziny nauki praktyki pod opieką specjalistów z wybranej dziedziny techniki. W trakcie szkolenia kandydaci poznają podstawowe zagadnienia dotyczące zasad BHP obowiązujących na stanowisku operatora CNC, uczą się budowy maszyn, różnych sposobów programowania urządzeń oraz interfejsów pulpitu sterowniczego. Część praktyczna obejmuje natomiast zapoznanie się z obsługą maszyny i różnymi etapami zadań operatora, które uwzględniają m.in. osadzanie i umieszczanie elementów w maszynie oraz kontrolę procesu skrawania.

Jak zostać programistą CNC?

Aby rozpocząć pracę na stanowisku programisty lub operatora CNC należy ukończyć kurs oraz otrzymać certyfikat wydany przez Polski Instytut Certyfikacji, który jest respektowany w Polsce oraz poza granicami kraju. W tym celu znajdź odpowiedni ośrodek szkoleniowy w Twoim miejscu zamieszkania lub jego pobliżu. 

Na Dolnym Śląsku mieszkańcy Wrocławia oraz okolicznych miejscowości mogą uczestniczyć w kursie CNC organizowanym przez Akademię dla Przemysłu – placówkę szkoleniową z bogatą ofertą kursów dla branży technicznej z renomą w całym województwie. https://akademiadlaprzemyslu.pl/

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka szkoleniowego? Kluczowe znaczenie ma kadra instruktorów, którzy prowadzą zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Tylko nauczyciele czynni zawodowo z wieloletnim doświadczeniem są w stanie przekazać wiedzę w efektywny oraz zrozumiały sposób. Znaczenie ma również sprzęt wykorzystywany podczas zajęć – obecność tokarek i frezarek stosowanych na co dzień w zakładach produkcyjnych ułatwi rozpoczęcie pracy po zakończeniu szkolenia. Kurs operatora i programisty CNC kończy się egzaminem.

Gdzie wykorzystuje się maszyny CNC?

Maszyny CNC to nieodłączny element przemysłu budowlanego i maszynowego, choć operatorzy po kursie mogą znaleźć pracę również w innych miejscach. Na stanowisku programistów lub operatorów CNC zatrudnienie znajdziesz w zakładach produkcyjnych m.in. sektora motoryzacyjnego oraz rolniczego, a także w przemyśle wydobywczym i maszyn ciężkich. Na zarobki operatora CNC wpływ ma wiele czynników – wynagrodzenie specjalisty w tej dziedzinie wynosi około 5 tysięcy złotych netto.

CNC
Udostępnij:
Jak wygląda i na czym polega kurs CNC?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022