Systemy inteligentnego domu, czyli rozwiązania Smart Home, cieszą się w Polsce niesłabnącym zainteresowaniem od dłuższego czasu i z roku na rok zwiększa się liczba osób decydujących się na dom w takim standardzie. Wbrew dość powszechnemu przekonaniu nie wystarczy jednak naszpikować budynek elektroniką od piwnicy po dach, żeby ten zaczął być „smart”. O to, co jest niezbędne i jaką rolę w tworzeniu systemu Smart Home pełni dobry projekt, zapytaliśmy specjalistów z firmy Futunext, specjalizującej się w realizacji systemów inteligentnego domu dla odbiorców indywidualnych i komercyjnych.
Inteligentny dom – dobry projekt to fundament systemu Smart Home
Jak podkreślają eksperci Futunext, podstawową cechą naprawdę inteligentnego domu jest integracja wszystkich zastosowanych w jego obrębie rozwiązań i urządzeń w jeden spójny, w pełni kompatybilny i sprawnie działający system. Zarządzanie takim systemem nie powinno wymagać niczego więcej, niż aplikacja w smartfonie albo pojedynczy przycisk na ścianie danego pomieszczenia. Z tego względu tworzenie systemu Smart Home optymalnie dopasowanego do potrzeb inwestora oraz specyfiki danego budynku zaczyna się tak naprawdę na długo przed rozpoczęciem faktycznych prac montażowych: na etapie projektowania.
W tym miejscu warto także rozwiać pewien dość powszechny mit, dodatkowo wzmacniany przez liczne przekazy marketingowe, czyli przekonanie, że da się stworzyć złożony, spersonalizowany i stabilny system inteligentnego domu bez projektu albo że taki projekt każdy inwestor może przygotować na własną rękę. Niestety, poza bardzo nielicznymi przypadkami nie jest to prawda.
W oparciu o swoje praktyczne doświadczenie eksperci Futunext podkreślają, że tak zaawansowanego rozwiązania, jakim jest system Smart Home, nie da się skutecznie zrealizować bez dopracowanego w najmniejszych detalach projektu. Tym bardziej, że znacznie łatwiej (i taniej!) jest prowadzić prace koncepcyjne na papierze, niż na powstającym domu. To właśnie dlatego dobry projekt jest absolutnie niezbędny, jeśli inwestorowi zależy na inteligentnym domu, który spełni wszystkie jego oczekiwania i potrzeby.
Systemy inteligentnego domu a okablowanie
Nie ulega wątpliwości, że podstawą dla każdego sprawnie funkcjonującego inteligentnego domu są instalacje domowe, a konkretniej: instalacja elektryczna. Specjaliści Futunext zwracają jednak uwagę, że nigdy nie jest to jedyna instalacja w danym budynku: zwykle mamy bowiem jeszcze do czynienia z instalacją wodną, kanalizacją, wentylacją, mogą się też pojawić np. instalacja gazowa, rekuperacja, klimatyzacja czy instalacja PV. Przekłada się to na dużą ilość okablowania, kanałów, rur i innych elementów, które w przypadku realizacji przez różne ekipy niemal na pewno będą ze sobą w jakimś momencie kolidować – a to oznacza kosztowne przeróbki.
Poprowadzenie wszystkich istniejących w danym budynku instalacji nie tylko zgodnie ze sztuką budowlaną, ale przede wszystkim tak, by ze sobą współdziałały, nie przeszkadzając sobie nawzajem jest jednak możliwe. W jaki sposób? Otóż wystarczy, że wszystkie instalacje inteligentnego domu zrealizuje jedna i ta sama ekipa, posługując się przygotowanym wcześniej projektem. Kluczowym elementem jest bowiem wiedza, a dokładniej konkretny plan tego, co, gdzie i dlaczego znajdzie się w jakim miejscu na terenie nieruchomości. I to właśnie dlatego dobry projekt jest absolutnie niezbędny.
Mówiąc prościej: nie da się stworzyć funkcjonalnego, realnie współdziałającego systemu Smart Home bez gruntownej wiedzy co do tego, gdzie dane urządzenie się ma docelowo znaleźć, jakie funkcje ma pełnić i jak ma działać w każdej konkretnej sytuacji jego użycia. I tak naprawdę to właśnie w tym miejscu zaczynają się prace nad systemem sterowania inteligentnym domem – na długo przed oddaniem go do użytku inwestorowi.
KNX czy Grenton – jaki system Smart Home wybrać?
Wskazane w powyższym pytaniu systemy nie znalazły się tu przypadkowo, ponieważ są to obecnie najpopularniejsze systemy inteligentnego domu w Polsce. Jak podkreślają specjaliści Futunext, dobrze jest wiedzieć, czym się charakteryzuje każdy z tych standardów, by mieć świadomość, jakie możliwości oferuje dany system i jakie konsekwencje wiążą się z dokonaniem wyboru jednego z nich.
KNX jest ogólnoświatowym standardem systemów automatyki budynków, którego najbardziej charakterystycznymi cechami są decentralizacja i pełna kompatybilność wsteczna oraz w przyszłości. Co to oznacza dla inwestora? Przede wszystkim szeroki wybór: na chwilę obecną w standardzie KNX produkuje wyposażenie i urządzenia ponad 500 producentów z całego świata, zapewniając praktycznie nieograniczone możliwości pod względem designu, doboru poszczególnych elementów systemu (zarówno ze względu na funkcjonalność, jak i kolorystykę czy stylistykę) czy pułap cenowy. Decentralizacja oznacza, że wszystkie urządzenia w obrębie systemu współpracują i komunikują się bezpośrednio ze sobą, bez pośrednictwa innych elementów, co zwiększa stabilność całości i pozwala zachować funkcjonalność systemu nawet w sytuacji, gdy któryś komponent ulegnie awarii. Dodatkowo inwestor ma całkowitą pewność, że zakupione dziś urządzenia będą współpracować bez żadnych problemów z tymi, które dopiero zostaną opracowane w przyszłości, ponieważ pełna kompatybilność jest jedną z fundamentalnych zasad standardu KNX.
Grenton z kolei jest polskim producentem systemów inteligentnego domu, którego oferta bazuje na podzespołach i rozwiązaniach współpracujących za pośrednictwem jednostki centralnej, a sama architektura jest hybrydowa: częściowo przewodowa, częściowo bezprzewodowa. To przekłada się wprawdzie na teoretyczną możliwość zamontowania rozwiązań Smart Home tam, gdzie nie doprowadzono dedykowanego okablowania, ale jednocześnie zwiększa podatność systemu na awarie i niestabilne działanie. Co równie istotne, inaczej niż w przypadku standardu KNX, za ewentualną przyszłą możliwość serwisowania i rozbudowy systemu zamkniętego odpowiada tylko producent danego rozwiązania, a takim jest Grenton. Ograniczone są także możliwości wyboru wzornictwa i kolorystyki: inwestor ma do dyspozycji jedynie to, co w danym momencie oferuje Grenton, a co nie musi trafiać w jego gusta czy wymagania architektoniczne budynku bądź wnętrza.
Futunext – dostawca najwyższej klasy systemów Smart Home
Futunext to polska firma, która specjalizuje się w realizacji kompleksowych instalacji Smart Home w domach i obiektach komercyjnych. Dzięki bogatemu doświadczeniu oraz działaniu w oparciu o wypracowany przez wiele lat harmonogram jakość realizacji stoi na najwyższym poziomie na każdym etapie prac. Każdy projekt wykonawczy Futunext jest konsultowany z inwestorem i obejmuje wszystkie branże elektryczne (instalacje elektryczne, alarmowe, multimedialne i teletechniczne), a systemy Smart Home są realizowane w sposób kompleksowy: od koncepcji, przez projekt, prace instalatorskie, aż po uruchomienie i pełną integrację poszczególnych rozwiązań.
Więcej informacji o systemach Smart Home realizowanych przez Futunext w międzynarodowym standardzie KNX można znaleźć bezpośrednio na stronie internetowej firmy pod adresem https://www.futunext.com