Parametry cięcia plazmowego. Na czym polega cięcie plazmą?
przecinarka plazmowa cnc i ciecie plazmą stali

Cięcie plazmą: Zaawansowana technika obróbki metali

Cięcie plazmą: Zaawansowana technika obróbki metali

Cięcie plazmą to innowacyjny proces, umożliwiający cięcie materiałów przewodzących prąd elektryczny z precyzją i efektywnością. W praktyce stosowany jest głównie do cięcia blachy, metali i innych materiałów o właściwościach przewodników.

Na czym dokładnie polega cięcie plazmą?

Proces cięcia plazmą polega na wykorzystaniu jarzącego się łuku elektrycznego, który generowany jest między elektrodą nietopliwą, a obrabianym materiałem. Centralnym elementem tego procesu jest przecinarka plazmowa do obrabianego materiału, która generuje strumień plazmy – stan skupienia przypominający gaz, ale elektrycznie obojętny, który przewodzi prąd. Plazma, będąc czwartym stanem materii, powstaje wraz ze wzrostem temperatury gazu, najczęściej sprężonego powietrza.

Dzięki dużej energii kinetycznej plazmy, umożliwia cięcie materiałów, takich jak stal konstrukcyjna, stali węglowych i stopowych, czy nawet stopów aluminium i to z niewielką szczeliną cięcia! Efektywność cięcia za pomocą plazmy wykorzystuje zjonizowany gaz, który pod wpływem jarzącego się łuku elektrycznego przechodzi w stan skupienia przypominający niebieski dym.

Parametry cięcia plazmowego

Parametry cięcia plazmą, takie jak natężenie prądu, prędkość cięcia czy natężenie przepływu gazu plazmowego, mają bezpośredni wpływ na jakość cięcia. Wady i zalety tej metody są ściśle związane z jej eksploatacyjnymi aspektami. Zbyt wolne cięcie lub lepiej mówiąc zbyt mała prędkość cięcia, może prowadzić do powstawania dużej ilości żużla, podczas gdy zbyt duża prędkość cięcia może powodować niewystarczające przecięcie materiału. Z kolei żłobienie plazmą wymaga delikatniejszego i bardziej kontrolowanego podejścia do ustawień, takich jak natężenie prądu czy prędkość cięcia.

Maszyny plazmowe i ich zastosowanie

Przecinarki plazmowe, zarówno do zastosowań przemysłowych, jak i do ręcznego cięcia plazmą, stały się nieodłącznym narzędziem w przemyśle obróbki metali. Dzięki możliwości dostosowywania gazów plazmowych i parametrów cięcia, operator maszyny może dostosować proces cięcia do różnych rodzajów stali, w tym stali nierdzewnej czy stali rdzewnej.

Podsumowanie

Cięcie plazmą wymaga precyzyjnej regulacji parametrów, aby zapewnić, że cięte części dokładnie do siebie pasowały. Zarówno przewodzi prąd, jak i przewodzi prąd elektryczny są kluczowymi aspektami tej technologii, które pozwalają na efektywne i precyzyjne cięcie materiałów. Odpowiednie zarządzanie parametrami cięcia plazmą, umożliwia cięcie metali z wysoką jakością i minimalnymi stratami.

cięcieCNCmetaleprzecinarka ręczna
Udostępnij:
Cięcie plazmą: Zaawansowana technika obróbki metali
Napisane przez
Globetrotter
Co myślisz o tym artykule?
2 reakcji
love
1
like
1
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022