Smart home w praktyce – co warto wiedzieć o domu inteligentnym?
szczęśliwa rodzina przytula się na tle swojego wymarzonego domu ze smart home

Smart home w praktyce – co warto wiedzieć o domu inteligentnym?

Decydując się na budowę własnego domu lub też kupując gotowy segment od dewelopera, już na etapie projektowania warto pomyśleć o systemie smart home. System domu inteligentnego to rozbudowana propozycja, która jest dostępna na polskim rynku od wielu lat. Możliwości smart home są praktycznie nieograniczone!

Czym jest smart home?

Najprościej mówiąc, smart home to rozbudowany system zarządzania budynkami, który może działać radiowo, jak i dzięki użyciu klasycznego okablowania. System smart home opiera się na czujnikach, sterownikach i panelach, dzięki którym możliwe jest zarówno odczytywanie konkretnych danych z domu przez system, jak i zmianę jego ustawień przez domowników czy użytkowników budynku. System smart home zintegrowany jest z dedykowaną aplikacją, którą obsługiwać można zarówno z wysokości smartfonu, jak i tabletu domowego.

kobieta steruje swoim domem z poziomu telefonu

Czy smart home zmieni nasze życie?

System smart home jest coraz chętniej wybierany przez Polaków do ich domów. Atutem tego rozwiązania jest fakt, że zakres działania smart home określamy sami – tym samym sami decydujemy o stopniu skomplikowania instalacji i jej kosztach. Smart home może znacząco wpłynąć na nasz komfort i jakość naszego życia – mówią specjaliści. Jakimi zasobami zarządza smart home?

Możliwości systemu smart home

Jaki system smart home wybrać? Z pewnością przed podjęciem decyzji o konkretnym producencie systemu warto zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania. W wyborze konkretnych rozwiązań może pomóc doświadczony instalator, który później stopniowo będzie instalować system w naszym domu. Smart home kojarzony jest przede wszystkim z możliwością kontrolowania drzwi, bram i okien. Oznacza to, że system samodzielnie otworzy bramę, kiedy samochód domownika będzie chciał wjechać na działkę czy do garażu. System automatycznie zamknie drzwi (zamek elektryczny), uzbroi alarm. Odpowiednie ustawienie pozwoli też na symulowanie obecności domowników, kiedy wyjeżdżamy na wakacje czy krótki urlop.

Co z oświetleniem? Możliwości smart home dotyczące oświetlenia są olbrzymie. Przede wszystkim system wykryje obecność domowników w danych pomieszczeniach i automatycznie zapali lub wygasi oświetlenie. Takie rozwiązanie pozwoli na większe oszczędności związane z ochroną energii – to bardzo ważne. Dodatkowo system pozwoli na regulowanie natężenia światła, jak również na tworzenie scen świetlnych, dopasowanych do potrzeb. System pozwoli także na zarządzanie oświetleniem na zewnątrz domu. Wraz z zapadnięciem zmroku aktywuje lampy umieszczone na elewacji domu lub też przy ścieżce do furtki – mówią specjaliści marki Emiter, która jest dystrybutorem systemów smart home marek takich jak Grenton, Divus czy Teletask.

Jak regulowana jest temperatura w smart home?

Odpowiednia temperatura w pomieszczeniu to jeden z najważniejszych czynników, jaki mają wpływ na nasze samopoczucie. Dzięki systemowi smart home możemy ustawić pożądaną temperaturę w danych pomieszczeniach, a system – dzięki czujnikom – będzie na bieżąco monitorował i korygował ciepło w domu.

termometr smarthome

Smart home zadba również o ogród

Warto wspomnieć, że smart home da też możliwość kontrolowania stanu ogrodu. Czujniki zaalarmują system, kiedy ziemia w ogrodzie będzie zbyt sucha. Smart home automatycznie uruchomi ogrodowe spryskiwacze i zadba o przydomową roślinność.

Smart home zintegrowany z urządzeniami pozyskującymi OZE

Jedną z kluczowych ról smart home w nowoczesnych domach jest możliwość sprzężenia systemu z przydomowymi systemami odnawialnych źródeł energii. Dzięki smart home możliwe jest lepsze nadzorowanie pracy systemu fotowoltaicznego, jak również pompy ciepła. Dzięki systemom inteligentnego domu wszystkie niezbędne dane będą spływać wprost na telefon czy tablet i informować o ewentualnych zmianach w pracy urządzeń.

kobieta steruje swoim smarthome z poziomu tabletu zwieszonego na ścianie

Smart home – od projektu po realizację

Jak w praktyce wygląda instalacja smart home? Podstawą jest określenie naszych potrzeb i skonfrontowanie pomysłów z możliwościami danego systemu. Pomoże w tym doświadczony instalator, który podpowie, jakie rozwiązania okażą się najlepsze. Kiedy rozpocząć pracę ze smart home? Najlepszym momentem jest stan surowy zamknięty domu – w ten sposób możliwe będzie stopniowe rozprowadzanie instalacji smart home, umieszczanie czujników, modułów. Istotne jest to, że instalator musi być w stałym kontakcie z innymi fachowcami przygotowującymi konkretne instalacje w domu. W razie braku konkretnych elementów w sklepach czy u producentów instalator powinien elastycznie reagować i proponować zamienniki.

Uruchomienie systemu ma miejsce, kiedy prace instalacyjne są zakończone. Instalator razem z domownikami programuje system, ustawia „sceny”, czyli gotowe scenariusze działania systemu. W każdej chwili domownicy mogą zmieniać parametry ustawienia systemu.

Emiternet sp. z o.o.
Dystrybutor rozwiązań z zakresu fotowoltaiki, smart home, pomp ciepła, okablowania, farm wiatrowych.

Artykuł gościnny

Smart Home
Udostępnij:
Smart home w praktyce – co warto wiedzieć o domu inteligentnym?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022