Chudy beton - funkcje, zastosowanie i właściwości fundamentów
chudy beton

Co to jest chudy beton i jakie ma zastosowanie?

Chudy beton (tzw. chudziak) należy do betonów o niskiej wytrzymałości nie większej niż 10 MPa (klasa C8/10 dawniej B10). Beton klasy C8/10 składa się z odpowiednich proporcji cementu, kruszywa, piasku oraz wody. W porównaniu do betonów o wyższych klasach, zawiera znacznie mniejszą ilość cementu, co przekłada się na jego wytrzymałość.

Chudy beton produkowany jest najczęściej w postaci tzw. suchego betonu. Dostępne są również mieszanki o konsystencji plastycznej, a także półpłynnej. Ze względu na niską wytrzymałość beton klasy C8/10 nie sprawdzi się więc jako element konstrukcyjny. Można go wykorzystać jako warstwy wyrównawczo-podkładowe. Podstawowym zadaniem chudego betonu jest stabilizacja podłoża pod konstrukcję obiektu (pod fundamenty).

Chudy beton – funkcje i zastosowanie

Chudy beton odgrywa bardzo ważną rolę podczas wykonywania fundamentów konstrukcji. Podstawowym zadaniem chudego betonu jest stabilizacja podłoża stanowiąc warstwę wyrównawczo podkładową fundamentu. Ponadto stanowi ochronę podczas układania mieszanki betonowej fundamentów przed wymieszaniem betonu z gruntem. Jest to istotne, ponieważ brak warstwy chudego betonu może spowodować wymieszanie betonu z gruntem co przekłada się na obniżenie wytrzymałości betonu zmniejszając przy tym trwałość zbrojenia. Warstwa chudego betonu chroni również świeżą mieszankę betonową przed odsączeniem wody w grunt, co mogłoby wpływać na pojawienie się uszkodzeń podczas wiązania betonu, a także zmniejszenie wytrzymałości stwardniałego betonu. Grubość chudego betonu jako warstwa podkładowa pod fundamenty powinna wynosić od 10 do 15 cm.

Beton klasy C8/10 znajduje również zastosowanie jako warstwa wyrównująca pod posadzki lub tarasy. Wykonując posadzkę, chudy beton stanowi warstwę wyrównawczą, na której układa się izolację oraz jastrych. Jako warstwa podkładowa pod posadzki znajduje bardzo szerokie zastosowanie zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i w budownictwie przemysłowym.

Zobacz też:

Fibrobeton

Konsystencja betonu

Klasy wytrzymałości betonu wg Eurokodu 2 PN-EN 1992

Wibrowanie betonu

Pielęgnacja betonu

chudy beton
Udostępnij:
Co to jest chudy beton i jakie ma zastosowanie?
Napisane przez
Paweł Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022