Adaptacja projektu: dostosowanie planu do działki
Adaptacja projektu, rysunek architektoniczny budynku jednorodzinnego

Adaptacja projektu

Czym jest adaptacja projektu? W przypadku skorzystania z gotowych rozwiązań projektowych zachodzi konieczność adaptacji, czyli przystosowania projektu do określonej działki. Podstawowe czynności, jakie należy wykonać podczas adaptacji projektu to:

  • sprawdzenie możliwości wykorzystania projektu na konkretnej działce, uwzględniając obowiązujące przepisy dotyczące np. sprawdzenia odległości od granic działki, odległość szamba, itp.,
  • usytuowanie budynku na planie działki (projekt zagospodarowania terenu), uwzględniając usytuowanie względem stron świata oraz ukształtowanie terenu,
  • dostosowanie posadowienia do warunków gruntowo-wodnych na danej działce,
  • dostosowanie obiektu do lokalnych warunków klimatycznych (wiatr, śnieg),
  • przystosowanie projektu do lokalnego uzbrojenia terenu (woda, prąd, gaz, kanalizacja),
  • analiza obszaru oddziaływania obiektu,
  • uwzględnienie wszystkich zmian, nanosząc uwagi na rysunki zawarte w projekcie lub przygotowanie rysunków zamiennych stanowiących.

Pozostałe zmiany podlegające adaptacji to:

  • zmiana materiału ścian, np. z pustaków ceramicznych na pustaki z betonu komórkowego,
  • zmiana materiału termoizolacyjnego ścian, np. z wełny na styropian,
  • zwiększenie wysokości ścianek kolankowych,
  • zmiana technologii wykonania stropu,
  • rozmieszczenie okien i drzwi,
  • zmiana położenia lub całkowite usunięcie ścianek działowych.

Jeśli inwestor zdecyduje się na projekt indywidualny, to architekt już na etapie projektu dostosowuje obiekt do potrzeb zamawiającego oraz do konkretnej działki. Zarówno projekt gotowy, jak i projekt indywidualny wiąże się z poniesieniem sporych kosztów. Do ceny gotowego projektu należy doliczyć koszty adaptacji oraz koszty uzależnione od rodzaju i ilości wprowadzonych zmian na życzenie klienta. W przypadku projektu indywidualnego koszty są znacznie większe, ponieważ cały projekt powstaje od podstaw.

Kto może wykonać adaptację projektu?

Adaptacja projektu może być wykonana przez uprawnionego architekta, najlepiej, gdy architekt świadczy usługi w rejonie, w którym inwestor planuje budowę obiektu. Jest to istotne, ponieważ architekt zna miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz inne miejscowe uwarunkowania. Adaptację projektu architekt potwierdza poprzez opieczętowanie oraz podpisanie.

Adaptacja projektu – zmiany istotne i nieistotne

Wykonując adaptację projektu można wprowadzić szereg innych zmian. Należy jednak pamiętać, że każdy projekt chroniony jest prawami autorskimi. W związku z tym w każdym projekcie określony jest zakres zmian możliwych bez akceptacji autora. Zmiany w projekcie można więc klasyfikować na istotne i nieistotne. Zmiany nieistotne to takie, które nie ingerują w konstrukcję i gabaryty obiektu. Można do nich zaliczyć np. zmianę położenia okien lub drzwi, układu ścian działowych (ewentualnie usunięcie ściany działowej), a także zmianę materiałów o podobnych parametrach, np. zmiana materiału, z którego wykonano ściany, izolację termiczną ścian, itp. Należy jednak pamiętać, aby w przypadku zmiany materiałów nie zmienić grubości ścian. Zmiany istotne, czyli takie, które mają bezpośredni wpływ na konstrukcję obiektu lub jego gabaryty. Do takich zmian można zaliczyć np. zmianę liczby kondygnacji, powierzchni zabudowy, wymiarów obiektu, a także zmianę technologii wykonania, np. z tradycyjnej na prefabrykowaną/szkieletową.

Zobacz też:

Czym jest wskaźnik intensywności zabudowy

Adaptacja projektuprojekt domu
Udostępnij:
Adaptacja projektu
Napisane przez
Paweł Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
3 reakcji
love
0
like
1
so-so
0
weakly
2
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022