Wzrost podatków 2022: Dla osób fizycznych i przedsiębiorców
Podatek od nieruchomości

Wzrost podatku od domów i mieszkań

Wysokość maksymalnych stawek podatku od nieruchomości, liczonego od powierzchni budynku/mieszkania lub gruntu, jest określona w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Co roku jednak Minister Finansów waloryzuje te stawki na podstawie wskaźnika cen towarów i usług. Jakiego rzędu wzrost podatku od domów i mieszkań czeka nas w nadchodzącym 2022 roku?

Wzrost podatku od domów i mieszkań spowodowany inflacją

Wskaźnik inflacji jest niezbędny do wyliczenia stawek maksymalnych podatku od nieruchomości i od środków transportowych oraz opłat lokalnych. Co roku w lipcu ogłasza go prezes GUS. Na tej podstawie minister finansów przelicza stawki i publikuje je w specjalnym obwieszczeniu. To istotna informacja dla rad gmin, które mogą w przyszłym roku podnieść stawki podatków lokalnych do maksymalnego poziomu. Jak podał Prezes GUS – w I półroczu 2021 roku inflacja wyniosła 3,6%. O tyle zatem wzrosną stawki podatków i opłat lokalnych w przyszłym roku.

Wzrost podatku od domów i mieszkań w liczbach

Na szczęście podwyżki podatków i opłat w 2022 r. będą nieco mniejsze niż w 2021 r. W zeszłym roku inflacja w I półroczu była bowiem wyższa – wynosiła 3,9%.

Jak czytamy w DGP, osoby fizyczne nieprowadzące działalności będące właścicielami działek, domów i mieszkań, spotkają się z symbolicznymi podwyżkami, co najwyżej kilkuzłotowymi w skali roku. Stawka maksymalna za grunty (klasyfikowane jako pozostałe) wzrośnie bowiem o 2 gr za 1 mkw. (wyniesie 0,54 zł). Stawka za mieszkania oraz domy wzrośnie o 4 gr za 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków (wyniesie 0,89 zł). W przypadku działki o powierzchni 1000 mkw. oznacza to wzrost podatku o 20 zł w skali roku. Natomiast za 50-metrowe mieszkanie o 2 zł. Jeśli jednak podatnik ma dodatkowo miejsce postojowe w budynku (i jest na nie odrębna księga wieczysta), stawka za nie wzrośnie o 31 gr (wyniesie 8,68 zł) za 1 mkw. powierzchni użytkowej. W rezultacie za 50-metrowe mieszkanie i 20-metrowe miejsce postojowe trzeba więc będzie zapłacić 8,20 zł więcej niż w tym roku.

Z większymi podwyżkami muszą się liczyć przedsiębiorcy. Co prawda w ich przypadku stawka maksymalna za grunty wzrośnie zaledwie o 4 gr (wyniesie 1,03 zł), ale za budynki będzie to podwyżka już o 0,90 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej (stawka wyniesie 25,74 zł). Przykładowo firma mająca 600 mkw. powierzchni biurowej będzie musiała zapłacić w przyszłym roku 540 zł więcej podatku.

Bibliografia:

[1] USTAWA z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych

[2] https://www.gazetaprawna.pl/

Zobacz też:

Sposób ujęcia i wyceny gruntu

Koszty przedsięwzięcia deweloperskiego

podatek od nieruchomości
Udostępnij:
Wzrost podatku od domów i mieszkań
Napisane przez
Katarzyna Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022