Efektywność spalania i emisja spalin, a wtryskiwacze silnikowe
zawory silnik głowica silnika

Wpływ wtryskiwaczy na efektywność i emisję spalin w silnikach wysokoprężnych

Na efektywność spalania paliwa w układzie wtryskowym silników Diesel ma wpływ naprawdę wiele czynników. Olbrzymie znaczenie mają same wtryskiwacze silnikowe, które dzięki precyzyjnemu wstrzykiwaniu paliwa pozwalają na lepszą kontrolę nad mieszaniną paliwowo-powietrzną. Rezultatem jest bezpieczna eksploatacja jednostki napędowej, jej wysokie osiągi, a także obniżone ryzyko wystąpienia w układzie wtryskowym poważnych awarii.

Wtryskiwacze silnikowe a efektywność i emisja spalin

Wtryskiwacze silnikowe silników wysokoprężnych służą do precyzyjnego doprowadzania paliwa do jednostki napędowej. Proces ten odbywa się z udziałem sterowników, które odmierzają dokładnie dawkę oleju napędowego, która potrzebna jest silnikowi Diesla w określonym stanie roboczym. Dodać przy tym warto, że wtryskiwacze silnikowe mają olbrzymie znaczenie na efektywność pracy całego układu, a nawet na poziom emisji spalin (muszą zachowywać dopuszczalne limity zapisane w normach środowiskowych).

Uszkodzone lub zanieczyszczone wtryski mogą powodować nieprawidłowe wtryskiwanie paliwa, co skutkuje zwiększoną emisją szkodliwych substancji. Ponadto silnik wysokoprężny nie będzie mógł działać na pełnych obrotach, gwarantując najwyższą efektywność. O czym zatem warto pamiętać w przypadku użytkowania samochodów osobowych, aut dostawczych czy maszyn ciężkich z jednostkami napędowymi Diesla?

Ważne są regularne przeglądy wtryskiwaczy silnikowych, a także ich okresowe konserwacje wraz z czyszczeniem. W przypadku uszkodzenia warto przemyśleć opcję profesjonalnego serwisu. Regeneracja wtryskiwaczy to usługa oferowana głównie przez wyspecjalizowane warsztaty regeneracyjne, które wykonują ją, m.in. wymieniając uszkodzone części wtryskiwacza, jakimi  mogą być rozpylacze. Istotne jest wówczas użycie jak najwyższej jakości produktów, takich jak np. rozpylacze marki WUZETEM.

Jak dbać o wtryskiwacze silników wysokoprężnych?

Wtryskiwacze silników wysokoprężnych zwłaszcza w nowoczesnych układach Common Rail, to podzespoły o dużej wartości. Warto o nie dbać nie tylko ze względu na chęć zachowania wysokich osiągów napędu, ale także z przyczyn ekonomicznych – konserwacja jest znacznie bardziej opłacalna finansowo od wymiany wszystkich elementów na nowe. Jak zatem dbać o wtryskiwacze silnikowe?

Przede wszystkim należy pamiętać o regularnej wymianie filtru paliwa, który zapobiega przedostawaniu się do podzespołu zanieczyszczeń. Ponadto powinno się zwracać uwagę na jakość stosowanego oleju napędowego – paliwo wysokiej jakości ma duże znaczenie dla poprawności pracy układu Common Rail. Prócz tego profilaktycznie można stosować specjalne preparaty do paliw od renomowanych marek, gwarantujących przetestowane produkty. Oczywiście ważna jest też okresowa konserwacja wraz z czyszczeniem elementów. Im szybciej wykryte zostaną uszkodzone komponenty, tym większa szansa na to, że wtryskiwacz silnikowy będzie można poddać skutecznej regeneracji!

Warto wiedzieć! Dbanie o wtryskiwacze silnikowe przyczynia się do oszczędności paliwa. Liczyć można też na wydłużoną żywotność silnika i zmniejszoną emisję szkodliwych substancji do atmosfery.Konserwacja jest też gwarancją dłuższej żywotności wtryskiwacza – większość modeli do układów Common Rail nadaje się do użytku (bez regeneracji) przez około 150-200 tysięcy przejechanych kilometrów. Zależy to jednak od wielu czynników np. stylu jazdy kierowcy czy jakości zastosowanych materiałów.

O regeneracji wtryskiwaczy silnikowych słów kilka

Niesprawne wtryskiwacze silnikowe mają znaczący wpływ na osiągi silnika wysokoprężnego. Ich zaburzona praca może nawet skutkować poważnymi uszkodzeniami, np. w obrębie turbosprężarki. Nadmiernie zużyte wtryski nie są też w stanie zapewnić jednostce napędowej stabilnych parametrów dawki paliwa, a w efekcie powstaje duże ryzyko silnego obciążenia silnika, który często jest przegrzewany. Konsekwencją jazdy z niesprawnymi wtryskiwaczami często jest stopienie tłoków – najczęściej oznacza to koniec żywotności dla jednostki napędowej Diesla.

Objawy uszkodzonego wtryskiwacza silnikowego

  • Znaczące pogorszenie komfortu jazdy, zwłaszcza przy zmianie obrotów silnika.
  • Znacznie wyższe spalanie.
  • Dymienie na szaro, czarno lub nawet niebiesko z układu wydechowego pojazdu.
  • Utrudniony poranny rozruch silnika zwłaszcza przy niskich temperaturach.
  • Spadki mocy napędowej i przechodzenie silnika w tryb awaryjny (np. w nowszych autach).
  • Stukot dochodzący z silnika.

Czy wiesz, że… Za pomocą komputera diagnostycznego (diagnostyka komputerowa) można  wstępnie sprawdzić, czy doszło do uszkodzenia wtryskiwacza. Takie podzespoły m.in. w układach Common Rail są sterowane przez zaawansowane sterowniki, współpracujące z komputerem pokładowym pojazdu.

Skuteczna regeneracja wtryskiwaczy silnikowych

Regeneracja wtryskiwaczy silnikowych jest możliwa, o ile awaria została stosunkowo szybko wykryta. Zakres prac dotyczy przede wszystkim oczyszczenia podzespołu oraz wymiany jego uszczelnień, w tym oringów. Wyeksploatowane elementy zastępowane są nowymi, co w szczególności dotyczy końcówek wtryskiwaczy. Cały proces nie jest zatem skomplikowany, o ile regeneracją zajmuje się doświadczonych specjalista.


Artykuł partnera

głowicasilnikwtryskiwacze
Udostępnij:
Wpływ wtryskiwaczy na efektywność i emisję spalin w silnikach wysokoprężnych
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022