Obecnie nie wyobrażamy sobie życia bez dostępu do Internetu – w sieci robimy zakupy, oglądamy ulubione seriale, szukamy przydatnych informacji. Wielu z nas Internet umożliwia pracę zdalną, co w ostatnich latach stało się powszechne. Warto pamiętać, że stabilne i szybkie łącze internetowe to nie tylko kwestia profesjonalnego dostawcy – to również zagadnienie dotyczące odpowiedniego okablowania.
Światłowód to słowo odmieniane przez wszystkie przypadki w ostatnich latach. Ten rodzaj okablowania cieszy się olbrzymim uznaniem i znajduje zastosowanie w kolejnych dziedzinach. Co warto wiedzieć o światłowodzie? Jak w sposób prawidłowy podłączyć go w naszych domach?
Z czego bierze się duża popularność światłowodów?
Światłowody są dzisiaj chętnie wykorzystywane – wynika to przede wszystkim z faktu, że okablowanie tego typu znacząco wyprzedza klasyczne sieci miedziane. Pierwszym atutem jest ich niezawodność oraz szybkość. Warto również wspomnieć o tym, że są one tańsze i lżejsze od klasycznych kabli miedzianych, specjaliści podkreślają, że zużywają one też znacznie mniej energii. Atutem światłowodów jest także fakt, że są one wysoce odporne na zmienne warunki atmosferyczne – mówią specjaliści marki Emiter, która specjalizuje się w sprzedaży rozwiązań światłowodowych.
Gdzie możemy wykorzystać światłowód?
Okazuje się, że zastosowanie światłowodu jest niezwykle szerokie i możliwe jest wykorzystanie go praktycznie wszędzie. Współcześnie nowobudowane osiedla są w zasięgu światłowodu, więc podłączenie do sieci może być kwestią kilku tygodni! Oznacza to, że kupując nowe mieszkanie czy dom, możemy spodziewać się, że możliwe będzie wykorzystanie sieci światłowodowej.
Jak działa światłowód?
Światłowodem nazywamy włókno szklane, wewnątrz którego płynie światło. Rozwiązanie to wykorzystywane jest głównie do przesyłania informacji. Warto dodać, że promieniowanie świetle posiada olbrzymią moc transmisji sygnałów na dalekie odległości. Włókno światłowodowe zbudowane jest ze szklanego rdzenia i płaszcza. Sygnał wędruje wzdłuż rdzenia, odbijając się od płaszcza. W ten sposób światło może pokonywać olbrzymie odległości. Obecnie możemy połączyć w ten sposób dwa punkty oddalone od siebie o 100 km bez konieczności stosowania wzmocnienia sygnału po drodze. Co jest konieczne? Istotne jest dobranie urządzeń o odpowiedniej mocy (laser-nadajnik) oraz czułości (detektor-odbiornik) i połączenie ich światłowodem (najczęściej używany jest światłowód jednomodowy).
Czy podłączenie światłowodu jest trudne?
Doprowadzenie światłowodu do abonenta leży w gestii operatora telekomunikacyjnego – to on musi wykonać ofertę na wykonanie przyłącza. Światłowód może być prowadzony pod ziemią (wtedy potrzebny jest wykop do poprowadzenia rurki ochronnej), jak również napowietrzni (jeśli w pobliżu domu znajduje się słup niskiego napięcia). W przypadku światłowodów prowadzonych napowietrznie kabel ze słupa prowadzony jest do najwyższego punktu elewacji, najczęściej wpuszczany jest w elewację pod dachem. Usługodawca nie tylko doprowadzi światłowód do naszego domu czy mieszkania, ale też jest zobowiązany do jego zespawania, zabezpieczenia i podłączenia do urządzenia końcowego.
Technologia światłowodowa jest ogólnodostępna i przyjazna. Olbrzymie zainteresowanie tym rozwiązaniem sprawia, że sieć światłowodowa jest powszechnie stosowana i ceniona przez użytkowników.
Emiternet sp. z o.o. Dystrybutor rozwiązań z zakresu fotowoltaiki, smart home, pomp ciepła, okablowania, farm wiatrowych. |