Jak działa światłowód? Podłączenie światłowodu do domu
niebieski światłowód z kablami ethernet i laptopem

Wykorzystaj w pełni szybki Internet, czyli jak działa światłowód i na czym polega jego podłączenie do domu?

Internet daje dzisiaj praktycznie nieograniczone możliwości: od nauki, poprzez rozrywkę, pracę, aż po załatwianie codziennych spraw, jak np. zakupy, sprawy urzędowe, rezerwacje. Stabilne i szybkie łącze internetowe w naszych domach i mieszkaniach to nie tylko kwestia odpowiedniego dostawcy – to również zagadnienie związane z odpowiednim okablowaniem.

W ostatnich latach wiele mówi się światłowodach i ich niewątpliwych zaletach. Prawidłowo stworzone i skonfigurowane łącze światłowodowe zapewnia stabilny i szybki Internet.
Jak działa światłowód, czym jest i jak w prawidłowy sposób podłączyć do go domu?

Skąd tak duża popularność światłowodów?

Niezwykle szybki rozwój sieci światłowodowych świadczy o ich olbrzymiej popularności. I nie powinno to nikogo dziwić, gdyż sieć tego typu znacząco wyprzedza klasyczne okablowanie. Podstawową zaletą światłowodów jest bez wątpienia ich szybkość i niezawodność. Porównując kable światłowodowe z kablami miedzianymi, są one zdecydowanie tańsze, lżejsze, ale też zużywają znacznie mniej energii. Warto też wspomnieć, że są one wysoce odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Współcześnie operatorzy sieci prześcigają się w docieraniu do klienta właśnie z sieciami światłowodowymi.

światłowody, światło przez światłowody

Czy każdy może postawić na sieć światłowodową?

Absolutnie tak! Wszyscy, którzy choć trochę siedzą w sieciach teleinformatycznych, są zgodni co do tego, że to właśnie światłowody są przyszłością okablowania. Mało tego – operatorzy telekomunikacyjni sami bardzo chętnie korzystają ze światłowodów już z poziomu naszych mieszkań, dosłownie doprowadzając sygnał do swoich urządzeń poprzez włókno optyczne, poprowadzone od pomieszczenia technicznego budynku. W wielu sytuacjach okazuje się, że większość nowobudowanych osiedli jest już w zasięgu światłowodu i możliwość bezpośredniego przyłączenia się do sieci jest kwestią najdalej kilku miesięcy.

Jak działa światłowód?

Światłowód to włókno szklane, przewodzące światło, używane głównie do przesyłania informacji – to najprostsza definicja, jaką jesteśmy w stanie sformułować i nie będzie ona daleko idącym uproszczeniem. Jeśli spojrzymy na sam sposób prowadzenia transmisji w telekomunikacji, faktycznie do włókna światłowodowego wpuszczamy promieniowanie świetlne, które, choć jest niewidoczne dla ludzkiego oka, ma olbrzymią moc transmisji sygnałów na dalekie odległości. Samo włókno, zbudowane ze szklanego rdzenia i płaszcza, jest skonstruowane w oparciu o zjawisko całkowitego odbicia – sygnał wędruje sobie wzdłuż rdzenia i odbija się od płaszcza; działają tu zasady fizyki, których oszukać się nie da i właśnie to sprawia, że światłowody można łączyć na bardzo długich odległościach. Na współcześnie stosowanych urządzeniach jesteśmy w stanie połączyć dwa punkty oddalone od siebie o ponad 100 kilometrów, bez konieczności wzmacniania sygnału po drodze! Wystarczy tylko dobrać urządzenia o odpowiedniej mocy (laser – nadajnik) oraz czułości (detektor – odbiornik) i połączyć je światłowodem, najczęściej jednomodowym, gdzie faktycznie do światłowodu wpuszczamy najczęściej pojedynczy strumień świetlny dużej mocy.

światło światłowodów, wtyczka kabla lan

Jak w praktyce wygląda podłączenie światłowodu w domu i do domu

Oczywiście światłowód trzeba doprowadzić do przyszłego abonenta, co zazwyczaj leży w kwestii operatora telekomunikacyjnego, który przygotuje ofertę na wykonanie przyłącza. Światłowód można doprowadzić ziemią, co wymaga wykonania wykopu pod rurkę ochronną lub napowietrznie, jeśli w pobliżu jest słup niskiego napięcia, wtedy światłowód doprowadzony jest do najwyższego możliwego punktu, zazwyczaj jest wpuszczony w elewację zaraz pod dachem. Warto rozejrzeć się po osiedlu i popatrzeć na logo obudów zawieszonych na okolicznych słupach, ponieważ to może nam rozwiać wątpliwości, kto będzie w stanie nas przyłączyć szybko i za rozsądne pieniądze. W przypadku terenów mniej zurbanizowanych lokalni operatorzy (tzw. MiŚOT, tj. Mali i Średni Operatorzy Telekomunikacyjni) prowadzą własną infrastrukturę, więc warto sprawdzić również i to.

Niezależnie od wyboru naszego nowego dostawcy, w ramach usługi przewidziane jest nie tylko doprowadzenie światłowodu, ale również ewentualne jego zespawanie i zabezpieczenie oraz podłączenie do urządzenia końcowego, najczęściej modemu światłowodowego danego operatora. W pakiecie zazwyczaj możemy również otrzymać doradztwo, jakie urządzenie wybrać, aby np. pokryć zasięgiem WiFi cały nasz dom.

Światłowód nie tylko dla profesjonalistów

Wielu może się wydawać, że światłowody i prace z nimi związane są zarezerwowane dla ludzi z wieloletnim doświadczeniem – nic bardziej mylnego! Próg wejścia w wykonywanie instalacji światłowodowych jest mniejszy, niż kiedykolwiek, wystarczy tak naprawdę kupić odpowiednie narzędzia i spawarkę, a cena tychże w ostatnich latach systematycznie spada. Mało tego, jest wiele firm, które chętnie prowadzą szkolenia światłowodowe o większym lub mniejszym stopniu zaawansowania, co zwiększa dostępność do wiedzy i profesjonalnych narzędzi.

Światłowody są proste!

Konkluzją, wynikającą z powyższego artykułu powinno być przeświadczenie, że technologia światłowodowa jest przyjazna, łatwa i dostępna dla wszystkich, a nie tylko dla wybranych. Wiele firm chętnie dzieli się wiedzą za darmo lub symboliczną kwotę, a umiejętności można pozyskać na 1-dniowych szkoleniach, dostępnych np. w firmie Emiter, która szkoli na terenie całego kraju. Światłowód daje pewność i niezawodność, a w wielu przypadkach nawet instalatorzy kamer i alarmów sami się posiłkują tą technologią. Słowem – światłowody dla każdego!

światło przez światłowody
światłowód
Udostępnij:
Wykorzystaj w pełni szybki Internet, czyli jak działa światłowód i na czym polega jego podłączenie do domu?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022