Przetwornice samochodowe - wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć
Przetwornica samochodowa

Przetwornice samochodowe – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Zainteresowanie przetwornicami samochodowymi powraca rokrocznie, a związane jest to głównie z wyjazdami na letni bądź zimowy wypoczynek. Rzeczywiście, w tym czasie rodziny przenoszą się do swoich czterech kółek oraz przyczep i namiotów pozbawiając się tym samym licznych udogodnień będących podstawą funkcjonowania w domu. Czy słusznie? Czy przetwornica samochodowa przydaje się tylko podczas okazjonalnych podróży? Co warto wiedzieć o przetwornicy, by ta służyła kierowcy przez cały rok? Do czego służy przetwornica samochodowa?

Z artykułu dowiesz się między innymi:

  • Po co jest przetwornica?
  • Czy można podłączyć przetwornicę do samochodu
  • Co można podłączyć do przetwornicy?

SPIS TREŚCI

  • Do czego służy przetwornica w samochodzie?
  • Jak działa przetwornica samochodowa?
  • Na co zwrócić uwagę przy zakupie przetwornicy?

Do czego służy przetwornica w samochodzie?

Przetwornica samochodowa służy do konwersji napięcia prądu stałego pochodzącego z instalacji elektrycznej w pojeździe na napięcie prądu zmiennego, odpowiadającemu zasilaniu dostępnemu w sieci energetycznej.

Innymi słowy, przetwornice dostępne za pośrednictwem strony https://swiatbaterii.pl/1257-przetwornice-samochodowe zamieniają prąd zmienny o napięciu 12 lub 24 V na prąd przemienny o napięciu 230 V. Warto w tym miejscu przypomnieć, iż auta o specjalnym przeznaczeniu, terenowe i ciężarowe wyposażone są w instalacje 24 V, w odróżnieniu od konwencjonalnych samochodów osobowych, gdzie mamy do czynienia z napięciem 12 V.

Przed zakupem urządzeń korzystających z zasilania z akumulatora, zawsze należy sprawdzić informację dotyczącą instalacji elektrycznej w aucie, dostępną w specyfikacji technicznej pojazdu lub instrukcji obsługi.

Przetwornica samochodowa – zastosowanie

Po podłączeniu przetwornicy do akumulatora bądź prościej, do gniazdka zapalniczki w aucie kierowca lub współpasażerowie mogą korzystać z urządzeń, które wymagają zasilania prądem zmiennym. Ktoś mógłby powiedzieć, że oferty handlowe obfitują wręcz w sprzęt dostosowany do napięcia 12 V, jednak zwykle są to bardzo drogie urządzenia, których cena jest nieadekwatna do stopnia ich skomplikowania.

Dysponując przetwornicą samochodową, użytkownik zwolniony jest z konieczności dublowania sprzętu elektrycznego, które już posiada. Przykładem może być niewielka lodówka turystyczna, wentylator czy oświetlenie. Po zakończonej podróży urządzenie może dalej służyć, jako wyposażenie domu, podczas kiedy sprzęty – nazwijmy je – samochodowe, pozostaną bezużyteczne. Dodatkowo przetwornica samochodowa pozwoli na swobodne posługiwanie się w trakcie postojów laptopem, odtwarzaczem DVD itp.

Jak działa przetwornica samochodowa?

Przetwornica samochodowa wyposażona jest w kable umożliwiające podłączenie zasilania wprost z akumulatora lub wtyczkę odpowiadającą parametrom gniazda zapalniczki. Z drugiej strony znajdują się gniazda doskonale znane z instalacji domowej. Tam właśnie należy podłączyć dane urządzenie.

W międzyczasie prąd stały trafia do transformatora, by następnie za pośrednictwem układów scalonych, stabilizatorów i kolejnych transformatorów uzyskać właściwości prądu przemiennego o pożądanym napięciu.

Jednak dla kierowcy nabywającego nową przetwornicę, istotne będą inne parametry, o których będzie mowa poniżej.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie przetwornicy?

Wybór odpowiedniej przetwornicy samochodowej powinien uwzględniać wielkość poboru mocy urządzeń, z których zamierza się korzystać w jednym czasie. Ponadto ważne jest, by przetwornica była w stanie zasilić wyposażenie najbardziej energochłonne spośród wszystkich dostępnych w pojeździe. Wiele przetwornic wyposażonych jest w dwa gniazda elektryczne, zatem ich moc musi być odpowiednio wyższa.

Przetwornica powinna uwzględniać wymogi podłączonego sprzętu. Urządzenie korzystające ze stałego zasilania sprawniej będzie funkcjonować po podłączeniu do inwertera (przetwornicy) z czystą sinusoidą. Wyposażenie zasilane skokowo (laptop) lepiej jest podłączyć do przetwornicy samochodowej ze zmodyfikowanym sinusem.

Szukasz odpowiedniego sprzętu elektronicznego do swojego pojazdu? Potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z formularza udostępnionego przez sklep Świat Baterii. Nasi specjaliści bezpłatnie udzielą Ci wskazówek i odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące poszukiwanego asortymentu.


Artykuł sponsorowany


Udostępnij:
Przetwornice samochodowe – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022