Podnośnik koszowy a zwyżka samojezdna
Podnośnik koszowy

Podnośnik koszowy a zwyżka samojezdna

Na rynku można spotkać podnośnik koszowy z wysięgnikiem zamontowanym na samochodzie oraz zwyżkę samojezdną. Oba te urządzenia pozwalają na wykonanie prac na wysokości. Czym jednak się różnią?

Uprawnienie do sterowania sprzętem

Do operowania obiema tymi maszynami potrzebne są uprawnienia IP, które  pozwalają na sterowanie podestami ruchomymi przejezdnymi:

  • wolnobieżnymi,
  • samojezdnymi montowanym na pojeździe,
  • przewoźnymi.

Jednak w tej kwestii różnica następuje, gdy chcesz wynająć sprzęt. W przypadku podnośnika koszowego z wysięgnikiem zamontowanym na samochodzie, na zleceniu przeważnie obecny jest operator z odpowiednimi kwalifikacjami. Natomiast zwyżki samojezdne najczęściej wynajmuje się same. Bez osoby z uprawnieniami. W związku tym musisz mieć pracownika, który takowe posiada.

Praca we wnętrzu zamkniętych obiektów

W przypadku odpowiedniej wentylacji takich budynków można pracować każdym z tych sprzętów. Inaczej sytuacja wygląda, gdy jej brakuje.

Podnośniki koszowe z zamontowanym wysięgnikiem na samochodzie są spalinowe. W związku z tym wydzielają gazy, które muszą zostać wyprowadzone poza obsługiwany obiekt. To warunek konieczny, aby realizacja przebiegała bezpiecznie. Dlatego brak jest możliwości ich pracy w przestrzeniach bez wentylacji.

Zwyżki samojezdne posiadają modele elektryczne. W ich przypadku wyzwanie w postaci spalin zostaje automatycznie rozwiązane.

Ciężar pojazdu

Warto rozważyć ten czynnik, jeśli prace mają odbyć się na gruncie z płyt lub kostki. Duży ciężar może doprowadzić do ich uszkodzenia. Jeśli na zleceniu występują studzienki i garaże podziemne, to w momencie przejazdu po nich maszyna może się zapaść. Dodatkowo w kwestii ciężaru pojazdu trzeba zwrócić uwagę na teren z ograniczonym wjazdem tonażowym.

Waga zwyżek samojezdnych, o tych samych parametrach co podnośników koszowych z zamontowanym wysięgnikiem na samochodzie, jest przeważnie wyższa.

Parametry sprzętu

Poszczególne modele tych urządzeń różnią się pomiędzy sobą parametrami. Jednak na rynku można znaleźć ich szeroki zakres. Zarówno pod względem zwyżek samojezdnych, jak i podnośników koszowych z zamontowanym wysięgnikiem na samochodzie, różnice w skali kraju są małe.

Należy jednak pamiętać, że wraz ze zmianą jednego czynnika (np. wysokości) zmieniają się także inne. Decydując się na tego typu sprzęt,  zawsze warto sprawdzić więcej parametrów (m.in. udźwig kosza, zasięg boczny, ciężar). W praktyce może się okazać, że zwyżki samojezdne i podnośniki koszowe z zamontowanym wysięgnikiem na samochodzie tej samej wysokości, mogą mieć zupełnie inne wartości pozostałych parametrów.

W zależności od Twojego zapotrzebowania, każdy z tych sprzętów może okazać się dobry. Jeśli masz jakieś wątpliwości, zawsze warto o poradę zapytać wypożyczalnię maszyn, z której będziesz korzystać.


Czynności zabronione z podnośnika koszowego

EHC Karol Zagajewski
EHC Kraków


Zobacz też:

Czym kierować się wybierając podnośnik koszowy?

Co pracownicy BHP sprawdzają podczas kontroli żurawi samojezdnych na budowach?

Specyfikacja techniczna żurawia samojezdnego – podwozie

Udźwig kosza – co powinieneś wiedzieć zanim zamówisz podnośnik koszowy?

Podnośnik koszowy – prace prawnie dozwolone i zabronione

Udostępnij:
<strong data-src=
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
1 reakcja
love
0
like
1
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022