Jaka tapeta w biurze? Wzory, kolory pod profil działalności
tapeta w biurze na pierwszym planie meble biurowe

Jak dobrać tapetę do biura? Porady i inspiracje

Ściany w biurze są ważnym elementem wystroju. Dobrze zaprojektowaną aranżację docenią zarówno pracownicy, kontrahenci, jak i klienci. Przemyślany wybór rodzaju materiału pokrycia ścian jest nie tylko kwestią estetyki, ale też funkcjonalności. Dziś zajmiemy się zagadnieniem tapet we wnętrzach biurowych.

Jakie tapety nadają się do biura?

Idealne tapety do miejsca pracy nieco różnią się od tapet stosowanych w domu. Wynika to m.in. z oficjalnego charakteru pomieszczeń. Do biura nadają się wysokiej jakości tapety papierowe, ponieważ w lokalach biurowych wilgotność i temperatura zwykle nie odbiegają od warunków, jakie spotyka się w mieszkaniach. Ciekawą opcją są modele flizelinowe, winylowe, a także tapety wykonane z włókna szklanego. Mają one doskonałe właściwości użytkowe: są odporne na promieniowanie słoneczne i łatwo je umyć. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Dobre tapety do biura to takie, które:

  • mają wytrzymałą powierzchnię,
  • nie odklejają się,
  • są łatwe w czyszczeniu,
  • nie blakną pod wpływem światła,
  • mają trwałe walory estetyczne.

Tapety do biura kojarzą się z jednolitymi, stonowanymi barwami i wzorami. Neutralne, jasne kolory optycznie powiększają małe i słabo doświetlone wnętrza. Sprzyjają skupieniu pracowników i wprowadzają atmosferę spokoju. Jednak w nowoczesnych pomieszczeniach warto pokusić się o wzory, jednocześnie pamiętając o tym, by motyw nie był pstrokaty. Najlepiej wybrać gustowny i subtelny jednobarwny dekor.

Tapety we wzory czy fototapety?

Architekci wnętrz zwracają uwagę na to, że motywy na tapecie mogą pomóc urozmaicić wystrój biura. Świetnie wyglądają jako dekoracja dobrze oświetlonej ściany. Dobrze sprawdzają się tapety gładkie, o powtarzającym się motywie ułożonym pionowo, ponieważ wizualnie oddalają strop. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się być wyższe. 

W większych biurach warto postawić na fototapety pokrywające całą powierzchnię. Inspirują i dodają energii, co przekłada się na lepszą atmosferę i większy zapał do pracy! 

Profil działalności a wystrój biura

Rodzaj dekoracji ściennych należy dopasować do profilu działalności firmy. Szczególnie dotyczy to kolorystyki oraz motywów na tapecie. Biuro księgowe, kancelaria notarialna, nowoczesna pracownia graficzna czy zakład pogrzebowy wymagają zupełnie innego wystroju. Należy więc tak dobrać motywy, by dobrze komponowały się z tematem przewodnim pracy. 

Warto też zwrócić uwagę na uniwersalne motywy, które doskonale wyglądają w różnych biurach. Są to wzory roślinne, kwiatowe oraz geometryczne. Najlepiej postawić na delikatne, pastelowe barwy, chociaż w niektórych profesjach (grafika, informatyka, marketing) można pokusić się o nieco bardziej wyraziste dodatki.

Jakie dodatki do tapet w biurze?

Najlepiej prezentują się ściany w neutralnych barwach w odcieniach ciepłych lub chłodnych. Należy je dopasować do innych elementów wystroju, by tworzyły spójną całość. W niektórych przypadkach warto przełamać tę aranżację, dodając wyrazisty element. Może to być dekoracja ścienna taka jak obraz lub zegar. Jeśli zdecydujesz się na jednolite tapety w biurze lub tapety z delikatnym małym wzorem, możesz dodać energii tej kompozycji za pomocą ozdoby stojącej na stole lub biurku. Najlepiej wyglądają żywe kwiaty w donicy lub w wazonie, stroiki okolicznościowe lub kompozycje z wysokiej jakości roślin sztucznych. 

Warto też pomyśleć o doborze mebli i dekoracji okiennych – zasłon, plis czy rolet. Naturalny kolor jasnego drewna pasuje do zielonych motywów roślinnych na tapecie. Z kolei biel i popiel świetnie komponują się z odcieniami niebieskiego. Jeśli zdecydujesz się na tapetę z motywem, warto ten kolor powtórzyć w wystroju wnętrza, by cała kompozycja tworzyła wizualną całość.

Estetyczna i ciekawie prezentująca się powierzchnia ścian to wyrazisty element dekoracyjny biura. Gdy jest dobrze dopasowana do lokalu, sprawia, że wnętrze nabiera przytulności, dlatego korzystnie wpływa na samopoczucie pracowników i klientów. Wybierz tapetę do swojego biura, by stworzyć nowoczesną przestrzeń pracy, w której każdy czuje się dobrze!

Szukasz więcej inspiracji? Zobacz artykuł https://tapetujemy.pl/blog/tapeta-do-biura-na-co-zwrocic-uwage-jaki-wzor-i-kolor


Artykuł partnera

tapeta
Udostępnij:
Jak dobrać tapetę do biura? Porady i inspiracje
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022