Należy zacząć od rozwinięcia skrótu VPN, który w języku angielskim oznacza virtual private network, a w języku polskim wirtualną sieć prywatną. VPN jest bezpiecznym połączeniem szyfrowanym pomiędzy dwiema sieciami albo między danym użytkownikiem i siecią.
Użytkownik sieci niekorzystający z VPN może być śledzony na każdym kroku przez inną osobę. Wystarczy, że owa osoba ma odpowiednie narzędzia, umiejętności i wiedzę, a może śledzić wcześniej wspomnianego użytkownika i sprawdzać:
- kim jest;
- czym się zajmuje;
- gdzie robi zakupy internetowe;
- jakie rzeczy kupuje;
- jakie witryny odwiedza i kiedy to robi.
To oczywiście nie wszystko. Osoba, której zależy na pozyskaniu informacji o danym użytkowniku, dowie się, gdzie ów nieszczęsny i niezabezpieczony użytkownik bywa. Będzie śledzić każdy jego krok, więc w którymś momencie odkryje też, gdzie mieszka. Dzięki VPN wielu użytkowników Internetu może pozostać anonimowymi. Anonimowość i bezpieczeństwo zapewnia szyfrowanie danych oraz fałszywy adres IP, można więc być spokojnym o swoje dane.
Dzięki VPN każda aktywność wykonywana online jest szyfrowana, a źródło połączenia to nie router użytkownika, ale jedno z wielu urządzeń VPN. Wirtualna sieć prywatna pozwala na uzyskanie najwyższego poziomu anonimowości bez konieczności korzystania z sieci TOR. Ochrona, którą daje VPN, jest wystarczająca, by dane użytkowników nie zostały przechwycone.
VPN: w jaki sposób działa?
Każdy użytkownik Internetu dbający o bezpieczeństwo swoich danych powinien włączyć VPN przed połączeniem się z Internetem. Zostanie on wtedy połączony z tym routerem, który należy do usługodawcy VPN. W ten sposób aktywność internetowa użytkownika nie będzie śledzona, bo prawdziwy adres IP nie będzie możliwy do zidentyfikowania. Dlaczego? Bo to adres IP usługodawcy VPN będzie pokazywany jako adres użytkownika.
Szyfrowanie to zmiana czytelnego tekstu w kod, którego nie da się odczytać. Dzięki szyfrowaniu połączenia można więc sprawić, że przekazywane przez użytkownika dane oraz te, które pobiera i wysyła, nie będą widoczne. Istnieją trzy typy szyfrowania: kryptografia symetryczna, kryptografia asymetryczna oraz tak zwane haszowanie. Typy szyfrowania różnią się między sobą, ale zapewniają efektywną modyfikację danych użytkownika. Dane i zmodyfikowane są więc danymi pozbawionymi wartości dla tego, kto próbuje z nich korzystać, bo nie dostarczają prawdziwych informacji.
Bardzo duża liczba sieci VPN posiada własny system rozpoznawania nazw, czyli system DNS, a więc Domain Name System, który oznacza po prostu system nazw domenowych. Jest on skarbnicą wiedzy, w której przechowywane są adresy URL z powiązanymi z nimi adresami IP. Monitorowanie żądań DNS do śledzenia aktywności internetowej użytkownika będzie zablokowane. Za ową blokadę odpowiada dodatkowe szyfrowanie wykonywane przez system DNS funkcjonujący w obrębie określonej sieci VPN.
Dlaczego warto korzystać z VPN?
Od 2017 roku, kiedy to Federalna Komisja Łączności USA zniosła neutralność sieci, dostawcy internetowi mogą sprzedawać:
- dane osobowe swoich użytkowników;
- informacje o ich stanie zdrowia;
- historię aktywności w Internecie;
- wiadomości o lokalizacji geograficznej i wiele innych informacji.
Dzięki sieci VPN dostawca internetu danego użytkownika nie będzie miał dostępu do wyżej wymienionych informacji. VPN uniemożliwi śledzenie aktywności użytkownika, a także zablokuje dostęp do jego danych. Nikt też nie będzie mógł zdobyć takich informacji, jeśli użytkownik będzie korzystał z publicznych hotspotów.
Zmiany przepisów doprowadziły do sytuacji, w której dane użytkowników pozostały bez wystarczającej ochrony. Krążą więc swobodnie, a cyberprzestępcy wykorzystują ten fakt, by się nimi bez żadnych skrupułów posługiwać. Wirtualna sieć prywatna stawia barierę między danymi użytkownika a osobami, które chcą je wykraść i we współczesnym świecie jest po prostu niezbędna.