Oprogramowanie dla utrzymania ruchu to ważny element wyposażenia każdego współczesnego zakładu produkcyjnego. W kontekście stale rosnących kosztów produkcji może przynieść firmie znaczne oszczędności. Aby tak się stało, trzeba jednak wdrożyć system przygotowany na wyzwania współczesnego przemysłu. Prezentujemy 7 rzeczy, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze CMMS.
System CMMS to niezbędne narzędzie w procesie optymalizacji kosztów produkcji i utrzymania ruchu. Nowoczesne rozwiązanie tej klasy pomaga zorganizować pracę związaną z konserwacją maszyn, usuwaniem awarii czy eksploatacją części zamiennych. To jednak nie wszystko. Możliwości dzisiejszych systemów CMMS są znacznie większe, dlatego warto wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę.
Funkcjonalność systemu dopasowana do potrzeb użytkownika
Pierwszorzędną sprawą przy wyborze sytemu CMMS jest jego funkcjonalność. Współczesne rozwiązania oferują wiele funkcji, a najważniejsze z nich to: wsparcie prewencyjnego utrzymania ruchu, zarządzanie zgłoszeniami i zadaniami, monitorowanie bieżącej sytuacji zakładu, gospodarka magazynowa, powiadomienia w czasie rzeczywistym czy wsparcie kompleksowego zarządzania całym majątkiem firmy.
Raportowanie i analiza procesów utrzymania ruchu
Moduł analiz i raportów jest jednym z najważniejszych elementów każdego systemu CMMS, dlatego że kierownicy utrzymania ruchu poszukują zaawansowanych możliwości przetwarzania danych. To ich prawidłowa prezentacja, pomoc we wnioskowaniu i szybki dostęp do danych odpowiadają za podejmowanie trafnych decyzji.
Wybierając nowy system CMMS zwróć uwagę na to czy aplikacja jest wyposażona w kreator raportów, pogłębioną analizę danych „drill down” i raportowanie automatyczne.
Ergonomia pracy z systemem
Nie mniej istotna jest sama praca z systemem. Nieintuicyjne i niewygodne w obsłudze rozwiązania zamiast ułatwiać zarządzanie utrzymaniem ruchu, mogą je utrudniać.
Współczesny system, taki jak Queris CMMS to możliwość dostępu do danych na wiele różnych sposobów – przez aplikację mobilną, desktop, czy poprzez prezentację wybranych danych na dużych ekranach przemysłowych.
Istotna jest także możliwość nadawania poziomu uprawnień, dzięki czemu łatwiej kontrolować pracę, a operatorzy mogą mieć własny dostęp do systemu, dedykowany zgłaszaniu awarii (moduł zgłoszeń). Takie rozwiązanie przyspiesza usuwanie przestojów i pomaga w komunikacji na linii produkcja – utrzymanie ruchu.
Możliwość integracji (w tym z automatami vendingowymi)
Integracja systemu CMMS z innymi systemami funkcjonującymi w firmie (ERP, MES i inne) to bezwzględna konieczność. Jeśli rozważane przez Ciebie oprogramowanie dla utrzymania ruchu nie daje możliwości eksportu czy wymiany danych z innymi narzędziami IT, lepiej od razu porzuć myśl o jego wdrażaniu.
W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się automatyczne szafy wydawcze lub automaty vendingowe. Dzięki nim pracownicy nie czekają w kolejkach na pobranie narzędzi, sprzętu czy części zamiennych. Używając takiego rozwiązania w swoim zakładzie, zadbaj o to, aby nowy CMMS współpracował z takim urządzeniem.
Wsparcie autonomicznego utrzymania ruchu
Efektywność produkcji jest większa, a awaryjność maszyn spada, gdy operatorzy sami dbają o drobną konserwację i przeprowadzanie łatwych napraw. Profesjonalny system CMMS ułatwia im tę pracę podpowiadając jakie czynności związane z utrzymaniem maszyny powinni wykonać.
Współczesne oprogramowanie CMMS pomoże Ci wprowadzić do zakładu autonomiczne utrzymanie ruchu, co jeszcze bardziej poprawi osiągane wyniki i odciąży mechaników z drobnych prac konserwatorskich.
Obsługa narzędzi w CMMS
Funkcją godną uwagi jest także możliwość zarządzania narzędziami w jednym rozwiązaniu, co integruje środowisko techniczne przedsiębiorstwa i pozwala lepiej organizować pracę. Ponadto eksploatacja narzędzi prowadzona w systemie CMMS odznacza się niższymi kosztami, a praca na tych samych danych daje możliwość lepszej kontroli nad zasobami. Dzięki temu nie będzie potrzeby instalacji kolejnych programów do zarządzania narzędziami i wszystkie informacje o całym wyposażeniu technicznym znajdziesz w jednej aplikacji.
Wybierz sprawdzone rozwiązanie
Inwestycja w system dla utrzymania ruchu to szansa na obniżenie kosztów, lepszą organizację pracy i znaczną poprawę dostępności maszyn. Warunkiem jest jednak podjęcie dobrej decyzji i wybór odpowiedniego rozwiązania.
Kieruj się nie tylko ceną, ale również funkcjonalnością i reputacją dostawcy. W razie wątpliwości, poproś o referencje, ponieważ decyzja o wdrożeniu CMMS przełoży się na komfort i wyniki pracy w najbliższych latach, dlatego postaw na rozwiązanie, które sprawdziło się już u innych producentów.
Zobacz system Queris CMMS.