Murowanie na cienką spoinę pozwala na mniejsze zużycie materiału, ale również przyczynia się do zminimalizowania strat ciepła. Grubość tradycyjnych spoin wynosi zwykle od 8 do 15 mm i choć stanowią zaledwie kilka procent całej przegrody, to są źródłem tworzenia się liniowych mostków termicznych. Wynika to głównie z niskiej termoizolacyjności tradycyjnych zapraw murarskich, przez co współczynnik przenikania ciepła ściany będzie niższy. W związku z tym wraz ze zmniejszeniem grubości spoin zmniejszają się straty ciepła.
Murowanie na cienką spoinę – wymagania
Murowanie na cienką spoinę sprawdzi się w przypadku elementów murowych charakteryzujących się dużą dokładnością wymiarową. Grubość spoin cienkowarstwowych wynosi od 1 do 3 mm, dlatego też elementy murowe muszą do siebie przylegać tworząc cienką spoinę. Do murowania na cienką spoinę świetnie się sprawdzą elementy murowe silikatowe, z betonu komórkowego czy też szlifowane elementy ceramiczne. Odchylenia wymiarowe elementów murowych z betonu komórkowego może wynosić nie więcej niż ±3 mm. Wynika to z łatwości obróbki materiału, gdyż w dosyć prosty sposób jego powierzchnie można wyrównać poprzez szlifowanie. W przypadku elementów silikatowych bądź ceramicznych odchylenie wymiarowe nie powinno być większe niż ±1,5 mm.
Wykonując przegrody z zastosowaniem spoin cienkowarstwowych warto skorzystać z elementów murowych wyposażonych w system łączenia pióro i wpust. Łączenie elementów murowych w taki sposób nie wymaga wypełnienia pionowych połączeń zaprawą, co przekłada się na jeszcze lepszą izolacyjność przegrody.
Murowanie na cienką spoinę
Ze względu na grubość spoin cienkowarstwowych najistotniejsze jest prawidłowe rozpoczęcie prac, tzn. pierwszej warstwy. Jest to niezwykle istotne, ponieważ przy tak cienkich spoinach w przypadku niestarannego wykonania pierwszej warstwy, skorygowanie (zniwelowanie) nierówności będzie bardzo trudnym zadaniem. Zalecane jest, aby pierwszą warstwę wykonać na tradycyjnej zaprawie (spoinie o grubości około 10 mm). Jest to tzw. warstwa wyrównująca. Podczas wykonywania pierwszej warstwy należy bardzo starannie układać elementy murowe kontrolując ich poziom. Każdą następną warstwę rozpoczyna się od ułożenia elementów murowych w narożnikach, pomiędzy którymi rozciąga się sznur murarski.
Do murowania kolejnych warstw stosuje się zaprawę systemową, którą nanosi się specjalną kielnią przeznaczoną do nakładania cienkich spoin. Kielnia wyposażona jest w specjalne zęby umożliwiające nakładanie takiej samej ilości i grubości zaprawy za każdym razem, co pozwala na osiągnięcie jednakowej grubości spoin.
Zalety spoin cienkowarstwowych:
- mniejsze zużycie materiału,
- dostępność gotowych zapraw systemowych,
- szybsze murowanie,
- zminimalizowanie strat ciepła,
- szybsze wysychanie spoin (mniejsza ilość wilgoci),
- szybsze osiągnięcie pełnej wytrzymałości,
- równa powierzchnia ścian, co ułatwia dalsze prace wykończeniowe.
Wady spoin cienkowarstwowych:
- duża dokładność wymiarowa elementów murowych,
- brak możliwości skorygowania (zniwelowania) błędów murarskich powstałych w trakcie wykonywania ścian,
- koszty elementów murowych o dużej dokładności, jak i również gotowych zapraw.
Zobacz też:
Porównanie ceramiki budowlanej
Wymagania konstrukcyjne ścian i murów
Keramzytobeton – Bloczki i pustaki z keramzytobetonu