Łożyska liniowe - klasyczna definicja mechaniki
Łożyska liniowe

Łożyska liniowe – klasyczna definicja mechaniki

Klasyczna definicja mechaniki, mówi, że pod pojęciem łożyska, rozumieć możemy rodzaj podpory, dla której charakterystyczne jest to, że sama stanowiąc część urządzenia technicznego, podtrzymuje ona, inną część tego samego urządzenia. Stąd łożysko, zawsze składać się musi z co najmniej dwóch elementów, to jest z części łożyskującej oraz z części łożyskowej. Te właśnie dwie główne składowe łożyska, umożliwiają względny ruch obrotowy danego urządzenia technicznego.

Ta prosta zasada działania mająca swoje źródła w dziedzinie wiedzy, jaką jest mechanika, została wykorzystana przez firmę Igus, znanego producenta produktów wykonanych z odpornych na zużycie, wysokowydajnych polimerów. Strona domowa firmy oraz jej pełna oferta skierowana do klientów i dostawców, dostępna jest pod adresem https://www.igus.pl/. Certyfikat jakości marki, to nie tylko numery norm, jakie firma wdraża i realizuje w swojej pracy każdego dnia, lecz również zobowiązanie do prowadzenia jak najlepszej polityki jakości oferowanych przez siebie produktów.

Łożyska liniowe bezobsługowe

Łożyska liniowe Igus to bezsmarowe układy liniowe, poruszające się w trybie pracy na sucho, to jedna z wizytówek firmy. Ich wyróżnikiem jest to, że nie wymagają one obsługi ze strony pracowników, czyli są bezobsługowe. Łożyska liniowe charakteryzują się wysoką odpornością na wpływ środowiska zewnętrznego, lekką konstrukcja, która zapewnia ich wyższą wydajność oraz optymalna energooszczędność zastosowania. Co jeszcze łączy się z łożyskami liniowymi? Na pewno będzie to ich waga, która sprawia, że są one cztery razy lżejsze niż łożyska standardowe, czyli te wykonane z odlewu cynkowego. Po drugie łożyska liniowe Igus są dwa razy lżejsze niż łożyska aluminiowe. Z wymienionych wyżej cech, jasno wynika, że mogą one zostać wykorzystane, jako zamienniki łożysk, które zwykle wykorzystywane są w urządzeniach technicznych.

Lity polimer – materiał, z jakiego wykonane są łożyska liniowe

Ruch obrotowy, do jakiego może dojść dzięki zastosowaniu łożysk polega na tym, że zachodzi on z reguły wokół ustalonej osi. Tę oś stanowić może na przykład wał lub inny element danego mechanizmu czy konkretnej maszyny. Materiałem, z jakiego wykonane są łożyska liniowe Igus jest lity polimer oraz opatentowany iglidur. Polimery są szeroką grupą substancji chemicznych, dla których charakterystyczna jest duża masa cząsteczkowa. Polimery składają się z merów, czyli z wielokrotnie powtórzonych fragmentów jednostek. Dzielą się one na wiele grup, dla których kategorią może być ich pochodzenie, topologia, jednorodność budowy i składu chemicznego oraz taktyczność i struktura. Swoje zastosowanie polimery, odnajdują w medycynie, elektronice, transporcie i komunikacji, aparaturze i częściach maszyn oraz w produkcji opakowań i kosmetyce. Polimery w myśleniu potocznym, są zwykle tym samym co tworzywa sztuczne. Elementami kompatybilnymi do łożysk liniowych, są szyny pojedyncze z oznaczeniem WS – wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej.

Technika liniowa oraz technika łożysk

W przypadku łożysk liniowych Igus lity polimer rozumieć należy jako element tworzący jednolitą, zwartą masę, odlaną w całości z tworzywa sztucznego. Na stronie domowej firmy, znajdziemy dwie zakładki, które dostarczyć mogą nam obszernych informacji, związanych z samą techniką łożyskową oraz techniką liniową, przy których wykorzystanie i zastosowanie mają łożyska liniowe. Technika liniowa, złożona jest z trzech podgrup, którymi są: system ekspercki dla prowadnic liniowych, konfigurator wału oraz baza plików CDA. Natomiast technika łożyskowa, to cztery podstawowe rodzaje łożysk, jakimi są łożyska ślizgowe, łożyska samonastawne, kulkowe oraz talerzowe.


Zobacz też:

Plan łożysk


Łożyska liniowe
Udostępnij:
Łożyska liniowe – klasyczna definicja mechaniki
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022