Ochrona smartfona krok po kroku: jak zabezpieczyć swój telefon
kobieta korzystająca z telefonu wyszukiwająca system bezpieczeństwa ochrony informacji, Ochrona smartfona

Ochrona smartfona krok po kroku: jak zabezpieczyć swój telefon

Twój smartfon jest używany niemal bez przerwy? Dzwonisz, piszesz, tworzysz rolki na social media, wykonujesz przelewy elektroniczne i przechowujesz na nim wrażliwe dane? Zadaj sobie jedno pytanie: czy odpowiednio dbasz o bezpieczeństwo urządzenia? To częsty paradoks: o ile komputer często chronimy jak oczko w głowie – choćby poprzez systemy antywirusowe – tak smartfon traktowany bywa po macoszemu. To błąd, bo i jedno i drugie urządzenie ma przecież podłączenie do internetu. A to, w razie niewłaściwych zabezpieczeń, otwiera drogę do cyberataku. Jak można zabezpieczyć smartfon przed taką ewentualnością? Bezpieczeństwo systemowe i aplikacje powinny stanowić pewien standard, którego nie można ignorować. Podstawą muszą być regularne aktualizacje. System operacyjny i aplikacje muszą być regularnie dostosowywane do bieżącego stanu. Dostawcy często łatają luki bezpieczeństwa, więc aktualizacje są pierwszą linią obrony. Jeśli są spore, warto pobrać materiał przez sieć Wi-Fi. Jeśli mniejsze – wystarczy internet mobilny.

Oprogramowanie antywirusowe

Co jeszcze musi stać się swojego rodzaju standardem? To na pewno ogólnie rozumiana polityka antywirusowa. Zainstalowanie renomowanego oprogramowania antywirusowego może ochronić przed złośliwym oprogramowaniem i phishingiem. Tak, jak popularny program chroni np. laptop, tak też powinien działać na telefonie, który bywa przecież wykorzystywany nawet bardziej intensywnie.

Inną kwestią jest właściwe zarządzanie uprawnieniami aplikacji. Należy sprawdzać np. jakie uprawnienia wymagają zainstalowane aplikacje. Dobrze jest też ograniczać ich dostęp do niezbędnego minimum.

Ochrona danych

Spójrzmy też na samą politykę dbałości o dane. Kluczowe są tu silne hasła i wieloskładnikowa autentykacja. Należy więc używać silnych, unikatowych kodów; polityka dbałości o hasła do swoich kont musi też uwzględniać dodatkowe metody weryfikacji, takie jak SMS czy aplikacje autentykacyjne.

To w naturalny sposób wiąże się z szyfrowaniem danych na urządzeniu, aby zabezpieczyć swoje informacje w przypadku kradzieży lub zgubienia telefonu. Tu trzeba się kierować zasadą optymalnego zabezpieczenia nie na czasy dobre, ale te złe.

Bezpieczeństwo w sieci

Warto wyrobić sobie pewne nawyki ochronne. To np. używanie tylko bezpiecznych połączeń Wi-Fi oraz Internet mobilny i unikanie tych z otwartych sieci bez zabezpieczeń. Jeśli trzeba niestety z nich skorzystać, należy skonfigurować własną sieć VPN do szyfrowania swojej aktywności. Nie zaszkodzi też po prostu ogólna ostrożność w sieci – np. nie klikanie w podejrzane linki. Ważne też, by nie instalować aplikacji z nieznanych źródeł i nie udostępniać wrażliwych danych na żądanie niezweryfikowanych serwisów.

A co jeśli już dojdzie do problemów? Przydatne okazują się wtedy zabezpieczenia przed utratą danych. Regularne wykonywanie kopii zapasowych danych w chmurze lub lokalnie pozwala na dostęp do swoich danych w przypadku awarii telefonu.

Warto też zabezpieczyć się na wypadek kradzieży. Posłuży do tego funkcja „Znajdź mój telefon” – należy ją skonfigurować, by w razie potrzeby móc zlokalizować, zablokować lub wymazać dane ze swojego urządzenia zdalnie.



Artykuł partnera

Ochrona smartfona
Udostępnij:
Ochrona smartfona krok po kroku: jak zabezpieczyć swój telefon
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022