Jak tworzenie aplikacji bez kodowania rewolucjonizuje branżę IT?
Tworzenie aplikacji bez kodowania

Jak tworzenie aplikacji bez kodowania rewolucjonizuje branżę IT?

Tworzenie aplikacji bez kodowania to jeden z najnowszych i wzbudzających uznanie trendów w branży IT. Wynika to z faktu, iż dzięki temu rozwiązaniu rynek tworzenia aplikacji i serwisów zmienia się w dość znaczący sposób. W jaki sposób nocode, czyli tworzenie aplikacji bez kodowania może przyczynić się do zrewolucjonizowania branży IT? Wyjaśniamy to w poniższym poradniku. Zapraszamy do lektury.

Nocode, czyli tworzenie aplikacji bez kodowania. Na czym dokładnie to polega?

Nocode, czyli bez kodu, to sformułowanie z języka angielskiego, które oznacza, że tworzy się aplikacje bez ręcznego wpisywania z klawiatury instrukcji, bez ręcznego wpisywania programów. Osoby, które zajmują takie stanowisko, czyli deweloperzy no-code, nie pracują z tekstem programu oraz nie wyszukują błędów składniowych.

Do ich zadań nie należy również analizowanie kodu. Do ich zadań należy wyklikanie wszystkiego na ekranie – w tym celu łączy się różne elementy, a następnie konfiguruje się ich zachowanie na ekranie. W związku z powyższym tworzenie aplikacji w ramach no-code określa się niekiedy jako programowanie wizualne. Wynika to oczywiście z faktu, iż często wygląda to naprawdę jak rysowanie bądź tworzenie schematów. Oczywiście, nawet w przypadku, gdy stawiamy na no-code, trzeba liczyć się z tym, iż korzystanie z klawiatury prędzej czy później będzie niezbędne. Ręcznie wpisujemy pewne instrukcje podczas tworzenia tekstów, które mają się wyświetlać, jednak nie kod programu, gdyż no-code oznacza tworzenie aplikacji bez używania kodów. 

No-code a low-code – jakie są różnice?

Jakie są różnice pomiędzy podejściem low-code a no-code? W pierwszym przypadku chodzi o projektowanie aplikacji z niewielkim używaniem kodu. Sprowadza się to do tego, iż konieczne jest opanowanie pewnych podstawowych zasad programowania, np. instrukcji, które co jakiś czas będą przez nas używane.

Oznacza to zatem, że low-code jest czymś zupełnie innym aniżeli no-code. Mimo to, oba trendy sprowadzają się do tego, aby ilość koniecznego kodowania była możliwie najmniejsza. Tak naprawdę oba te trendy uzupełniają się wzajemnie. Mianowicie: w niektórych przypadkach wiele kwestii można wyklikać w psosób wizualny, bez tworzenia programu. Są jednak takie sytuacje, kiedy to w zaawansowanych konstrukcjach niezbędne jest zastosowanie jakiejś technologii programistycznej. 

Narzędzia do no-code 

Narzędzi do tworzenia aplikacji z wykorzystaniem no-code są tysiące – ważne jest też to, jaką definicję zastosujemy. Dla wielu osób nawet arkusz kalkulacyjny w Excelu może stanowić także narzędzie no-code, ponieważ za jego pośrednictwem możliwe jest tworzenie wszelkiego rodzaju formularzy czy tabel. Istnieją jednak inne, bardziej zaawansowane rozwiązania. Mowa tutaj na przykład o Webflow czy Bubble.io – są one wykorzystywane przy tworzeniu interaktywnych serwisów usługowych bądź internetowych. Jeśli chodzi o tworzenie aplikacji mobilnych, doskonałym wyborem będzie Gilde. 

Jak zacząć z no-code?

Tworzenie aplikacji bez kodowania – jak się za to zabrać? Aby zacząć swoją przygodę z no-code, należy w pierwszej kolejności opanować jedno lub kilka narzędzi służących do tworzenia aplikacji. W tym celu warto brać udział w specjalnych kursach i szkoleniach dedykowanych początkującym. Warto też próbować tworzyć własne aplikacje i eksperymentować, ponieważ jest to najlepsza metoda nauki. Czytaj tutaj więcej o tym, dlaczego warto postawić na no-code. 

Podsumowanie 

Tworzenie aplikacji bez kodowania mocno zyskuje na popularności – jest to uwarunkowane tym, iż dzięki temu rozwiązaniu można tworzyć różnego rodzaju aplikacje znacznie szybciej, a dodatkowo proces nauki trwa znacznie krócej aniżeli w przypadku uczenia się od podstaw jednej z technologii programistycznych. 

Tworzenie aplikacji bez kodowania
Udostępnij:
Jak tworzenie aplikacji bez kodowania rewolucjonizuje branżę IT?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022