Grunty i gruntowanie podłoża: wpływ i przygotowanie
gruntowanie

Jak przygotować podłoże pod gruntowanie?

Głównym zadaniem środków gruntujących jest wzmocnienie podłoża a także zmniejszenie jego chłonności, co wpływa na przyczepność oraz wytrzymałość kolejnych warstw. Wybór środków gruntujących zależy od rodzaju i chłonności podłoża (np. podłoża betonowe, porowate z betonu komórkowego, cementowo-wapienne, itp.). W związku z tym grunty można podzielić w zależności od rodzaju podłoża na grunty: do podłoży chłonnych i bardzo chłonnych oraz do podłoży niechłonnych, ponadto środki gruntujące można podzielić na te stosowane na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. Gruntowanie podłoża jest bardzo ważnym elementem ponieważ dzięki ograniczaniu chłonności podłoża mogą ograniczać tworzenie się rys i pęknięć np. w przypadku nakładanych zapraw.

Przygotowanie podłoża pod gruntowanie

Prawidłowe przygotowanie podłoża jest nieodzownym elementem wykonywanych robót również podczas gruntowania. Przygotowując podłoże pod gruntowanie należy zadbać o usunięcie wszystkich zabrudzeń takich jak: kurz, pył, tłuszcze oraz innych środków zmniejszających przyczepność. Zabrudzenia takie jak tłuszcze i smary należy umyć gorącą wodą. Ponadto podłoże pod gruntowanie powinno być równe, suche, nośne i stabilne. Wszystkie luźne i nienośne fragmenty znajdujące się na powierzchni podłoża należy usunąć.

Gruntowanie podłoża

Istotne jest aby prace związane z gruntowaniem podłoża wykonywać w odpowiednich warunkach. Informacje na temat warunków w jakim można wykonywać prace można znaleźć w karcie technicznej producenta, w większości przypadków temperatura otoczenia nie powinna być niższa niż +5°C. Przed rozpoczęciem prac zasadniczych należy przygotować środek gruntujący poprzez dokładne wymieszanie. Do nakładania środków gruntujących można wykorzystać wałki lub pędzle, szczegółowe informacje na temat narzędzi przeznaczonych do danego środka gruntującego można znaleźć w karcie technicznej producenta. Wybranie prawidłowych narzędzi zależy również od rodzaju podłoża. W przypadku podłoży gładkich można stosować wałki i pędzle. W przypadku podłoży porowatych oraz niejednorodnej powierzchni znacznie lepiej sprawdzą się pędzle ponieważ środek gruntujący można dokładnie „wetrzeć” w podłoże. Istotne jest aby po zagruntowaniu podłoża unikać pylenia i kurzenia w miejscach, w których wykonano gruntowanie. Kolejne prace można wykonywać dopiero po całkowitym wyschnięciu środka gruntującego.


Zobacz też:

Metody impregnacji drewna konstrukcyjnego

Hydrofobizacja betonu

gruntowanie
Udostępnij:
Jak przygotować podłoże pod gruntowanie?
Napisane przez
Paweł Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022