Prawidłowo zaprojektowany system wentylacji jest absolutną podstawą do tego, aby zapewnić sobie bezpieczne i komfortowe życie. Do wyboru jest szereg rozwiązań, które opierają swoje działanie na różnych technologiach, więc warto zastanowić się, jaki wariant zapewni oczekiwany stopień wydajności i skuteczności. W nowoczesnym budownictwie wdrażana jest przede wszystkim rekuperacja sufitowa umożliwiająca odzyskiwanie części energii z ogrzewanego powietrza. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to koniecznie przejdź do dalszej części publikacji.
Czym jest system rekuperacji?
Na początku warto jest wyjaśnić, czym jest rekuperacja. To rodzaj wentylacji mechanicznej, który gwarantuje większą kontrolę nad nawiewanym oraz wyprowadzanym powietrzem. Rekuperator umożliwia częściowe odzyskanie ciepła, co pozwala ograniczyć straty energetyczne w budynku. System ten niezwykle skutecznie odprowadza wszelkie zanieczyszczenia oraz dwutlenek węgla. Ciągły napływ świeżego powietrza z zewnątrz zapewnia dogodne warunki panujące w domu czy innym obiekcie.
Rekuperacja to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla alergików i osób stawiających na wysoką jakość powietrza. Jest ono oczyszczane z kurzu oraz innych alergenów. Efektywny system wentylacji pozwala ograniczyć częstotliwość wietrzenia pomieszczeń, co jest szczególnie korzystne w sezonie grzewczym.
Jak działa rekuperator sufitowy?
Działanie rekuperatora sufitowego opiera się na prostych zasadach. Ważne jest jednak to, aby instalacja została profesjonalnie zaprojektowana. W innym przypadku niemożliwe jest osiągnięcie pożądanej płynności i wydajności przepływu powietrza. Istotny jest także wybór dobrego produktu. Przy poszukiwaniach, warto zwrócić uwagę na rekuperator sufitowy NORDIC CL popularnego producenta Flexit. Co więcej, z łatwością można skontaktować się z polskim oddziałem, poznać szczegóły dotyczące rozwiązania i rozwiać wątpliwości.
Rekuperator sufitowy bazuje na dwóch strumieniach powietrza (wyprowadzanego oraz nawiewanego). Do urządzenia podłączone są cztery kanały:
- czerpnia,
- wyrzutnia,
- nawiew,
- wyciąg.
Istnieje możliwość rozbudowy każdego z nich na mniejsze kanały. Taka instalacja sprawdza się lepiej niż tradycyjna wentylacja mechaniczna. Sprawny obieg sprawia, że w budynku przez cały czas znajduje się świeże powietrze o optymalnej wilgotności i temperaturze. Ponadto możliwe jest odzyskanie części ciepła z wyprowadzanego powietrza, co ułatwia ogrzanie budynku.
Dlaczego warto zdecydować się na rekuperator sufitowy?
Rekuperator sufitowy to urządzenie posiadające mnóstwo zalet. Nie bez powodu cieszy się ono sporym uznaniem użytkowników. Do najważniejszych atutów można zaliczyć:
- Wydajne działanie – fachowo zaprojektowana oraz wdrożona instalacja zapewnia wydajny i niezakłócony przepływ powietrza. Plusem jest także automatyczna kontrola nawiewu oraz wywiewu. Użytkownik nie musi podejmować żadnych działań.
- Eliminacja wilgoci – rekuperator sufitowy pozwala usunąć nadmiar wilgoci z powietrza, dzięki czemu nie osadza się ona na oknach i innych szklanych powierzchniach. Zmniejsza to ryzyko rozwoju pleśni czy grzybów w pomieszczeniu.
- Usunięcie nieprzyjemnych zapachów – efektywnie pracująca wentylacja mechaniczna wyjątkowo szybko usuwa uciążliwe zapachy (np. z kuchni), co ma bezpośredni wpływ na wygodę życia.
- Ograniczenie kurzu i alergenów – napływające powietrze jest precyzyjnie filtrowane, tak aby zminimalizować ilość niepożądanych substancji. Docenią to alergicy, a także osoby borykające się z astmą oraz innymi schorzeniami dróg oddechowych.
- Cicha praca – system rekuperacji nie generuje męczących hałasów, które mogłyby zakłócić spokój domowników.
- Opcje dodatkowe – nic nie stoi na przeszkodzie, aby rekuperator sufitowy podłączyć do klimatyzacji. Jest to rozwiązanie doskonale sprawdzające się w letnie dni. Instalacja może zostać w pełni zautomatyzowana, tak aby ułatwić obsługę.
Artykuł sponsorowany