Dlaczego warto zdecydować się na maszyny CNC?
Frezarki i tokarki CNC - czy warto?

Dlaczego warto zdecydować się na maszyny CNC?

Wybór odpowiedniego wyposażenia do warsztatu ma szczególne znaczenie, gdy chcemy zapewnić odpowiedni poziom i wydajność prowadzonych prac. Oczywiście zapotrzebowanie to zależy również od budżetu przeznaczonego na ten cel. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się maszyny takie jak frezarki i tokarki CNC, które zapewniają najwyższą wydajność wykonywanych prac. Jednak charakteryzuje je również zdecydowanie wyższa cena niż w przypadku standardowych urządzeń. Dlaczego więc warto zdecydować się na zakup maszyn CNC?

Dlaczego warto zdecydować się na maszyny CNC?

Maszyny CNC – dlaczego warto je wybrać?

Zakup maszyny do obróbki metalu to znaczna inwestycja, dlatego też powinna ona zapewnić odpowiedni komfort oraz korzystną cenę. Frezarka CNC to jedno z tych urządzeń, w które zdecydowanie warto wyposażyć swój zakład. Technologia ta bowiem zapewnia wiele korzyści z uwagi na zastosowanie oprogramowania pozwalającego na kontrolę obróbki z użyciem komputera. Dzięki temu maszyna podczas pracy wymaga jedynie wybrania odpowiedniego programu do realizacji, bez konieczności wykorzystania umiejętności rzemieślniczych. Jest to innowacyjne rozwiązanie wykorzystujące możliwości programowania CNC, z której korzystają również m.in. tokarki CNC: https://jptech-maszyny.pl/tokarki-cnc-do-metalu

Technologia CNC (z ang. Computerized Numerical Control) w dużym uproszczeniu wykorzystuje możliwości sterowania oraz programowania pracy wykonywanej przez urządzenia, która stosowana jest w różnych rodzajach maszyn zajmujących się obróbką metali. Zapewnia niezwykle dokładne efekty prac wykonywane w bardzo krótkim czasie, co odpowiada za wysoką popularność tej technologii. Dlatego też warto sprawdzić jej możliwości również w swoim zakładzie. 

Tokarka CNC

Tokarki CNC to sprzęt specjalizujący się w toczeniu sterowanym komputerowo. Toczenie jest to obróbka polegająca na skrawaniu powierzchni w kształcie brył obrotowych, czyli np. stożka, kuli itd. Tokarki używają w tym celu narzędzi zwanych nożami tokarskimi, wiertła lub narzędzia do gwintowania. Cały proces polega na wprawieniu obiektu w ruch obrotowy, a następnie skrawania go z pomocą odpowiedniego narzędzia. 

Jaki zakres pracy zapewni frezarka CNC?

Frezarka CNC tak jak standardowe urządzenie tego typu zajmuje się skrawaniem płaskich powierzchni o dowolnym kształcie. Narzędzie wprowadzane w ruch frezem przesuwane po materiale uzyskuje odpowiedni kształt oraz wykończenie. Jest to nieoceniona pomoc podczas obróbki metali niezależnie od ich wyglądu czy charakteru. Zautomatyzowana frezarka sterowana jest numerycznie, wykorzystując oprogramowanie z użyciem panelu planującego ruch maszyn na 3 osiach. W ten  sposób urządzenie samo realizuje powierzone jej prace, bez konieczności faktycznego udziału w obróbce ze strony operatora. To bardzo upraszcza zakres wykonywanych prac oraz wpływa pozytywnie na uzyskane rezultaty, ponieważ prace z frezarką wymagają posiadania odpowiednich umiejętności oraz doświadczenia.

Jakie są zalety frezarki CNC?

Wykorzystując możliwości frezarki CNC, operator maszyny nie musi brać faktycznego udziału podczas wykonywanej pracy, a jedynie ją nadzorować. Wystarczy prawidłowe ustawienie narzędzia z wykorzystaniem oprogramowania. Urządzenia te świetnie radzą sobie podczas długotrwałej pracy z zachowaniem najwyższej jakości i dokładności. 

Frezarka CNC zapewni wiele możliwości i korzyści podczas realizowanych działań obróbki skrawaniem. W tym przypadku należy jednak pamiętać, iż wymaga ona odpowiedniej dbałości podczas pracy. Przed jej wykorzystaniem konieczne jest przejście odpowiedniego szkolenia, które pozwoli na użytkowanie maszyny zgodnie z obowiązującymi zasadami. To konieczne, aby praca na urządzeniu była w pełni bezpieczna. 

Gdzie najlepiej sprawdzi się frezarka CNC?

Frezarka CNC to urządzenie zapewniające wysoką wydajność oraz dokładność, dlatego też sprawdzi się ono idealnie w zakładach wymagających zastosowania większej ilości obróbki. Dzięki szerokim możliwościom pracy narzędzi zrealizuje ona wszelkie powierzone jej zadania zdecydowanie szybciej i dokładniej. Nie wymaga faktycznej obsługi frezów, co znacznie upraszcza jej pracę. Dlatego też rozwiązania CNC doskonale odnajdują się w warsztatach produkcyjnych oraz zakładach wymagających wysokiej jakości i wydajności. Wielu inwestorów zwraca uwagę na znaczną cenę zakupu urządzenia, którą warto wziąć pod uwagę, planując te inwestycje. Niemniej jednak poszukując sprawnego i innowacyjnego narzędzia, należy liczyć się z wyższą ceną, która zagwarantuje odpowiednią jakość pracy.

Udostępnij:
Dlaczego warto zdecydować się na maszyny CNC?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022