Chat GPT: gdzie można sensownie to wykorzystać
Chat GPT

Chat GPT: gdzie można sensownie to wykorzystać

Niemal każdy już słyszał o sztucznej inteligencji i modelu językowym OpenAI o nazwie Chat GPT. Rozwiązanie jest dostępne za darmo w sieci (link: https://chat.openai.com/) już od listopada 2022r. Prawdopodobnie wielu z was już miało okazję używać lub bawić się czatem, więc to nic nowego. Jednak czy zastanawialiście się w jaki sposób można zwiększyć swoją wydajność przy użyciu GPT? 

„Papierologia” i GPT

Dużą częścią pracy inżyniera jest tzw. „papierologia” czyli pisanie dokumentów w celu zaspokojenia warunków umowy z inwestorem lub wymaganych wewnątrz firm w których pracujemy. Jako inżynierowie nie zawsze mamy lekkie pióro, a wymyślenie np. statusu grupy roboczej może stanowić nie lada wyzwanie. W celu zobrazowania możliwości napiszmy przykładowy prompt. Chcemy założyć grupę roboczą w naszej firmie zajmującą się poszukiwaniem możliwości zaimplementowania AI w firmie budowlanej ds. obsługi roszczeń. Zastanówmy się jakie elementy chcielibyśmy zawrzeć w dokumencie. Dla przykładu zróbmy listę 4 punków:

  1. Opisz sposób działania grupy: spotkania teams, koordynacje cotygodniowe, praca domowa dla członków w postaci researchu. 
  2. Korzyści cele  pracy grupy roboczej: wdrożenie AI w firmie budowlanej. Spełnienie statutu firmy jakim jest pionierstwo. Uzyskanie niezbędnych przewag konkurencyjnych i ograniczenie zasobów ludzkich w procesach powtarzalnych.
  3. Plan działania grupy roboczej: Rozeznać rynek AI, sprawdzić możliwości technologiczne, zorganizować spotkanie z zespołem do obsługi roszczeń w celu znalezienia płaszczyzny do optymalizacji pracy, znaleźć Software House i zlecić implementacje narzędzi, wdrożyć narzędzia i przeszkolić kadry. 
  4. Wdrożenie i realizacja planu: termin 2 lata, praca hybrydowa w pierwszej fazie 1 rok (człowiek – maszyna) druga faza 1 rok tylko maszyna.

Do pobrania konwersacja z GPT. (Link do przykładu 1)

Odpowiadanie na emaile

Czasami zdarza się taka sytuacja, że popełnimy błąd i ktoś zwróci nam uwagę drogą email-ową. Pierwszą reakcją jest zwykle próba wytłumaczenia się i rozpoczyna się rozgrywka emocjonalna. Załóżmy hipotetyczną sytuację: jesteś inżynierem produkcji i zapomniałeś wysłać rewizji dokumentacji na warsztat. Wyprodukowane części trafiają na kolejny etap i okazuje się że nie pasują. Dostajesz email od kierownika linii montażowej o treści: „Sz. P. Michale!, dostaliśmy części z działu produkcji, które są wykonane wg. pierwszej rewizji rysunków z dnia 20.05.2023r. Dnia 25.05.2023r. zarówno Pan jak i ja dostaliśmy nowe rysunki. Dlaczego rysunki nie trafiły na halę produkcyjną? Kto pokryje koszty zatrzymania linii montażowej? To nie jest już pierwszy taki przypadek. Proszę o natychmiastowe rozwiązanie problemu!. Z poważaniem Piotr Kowalski, Kierownik Produkcji”. Po takiej wiadomości nie ma wątpliwości że jest to nasza wina. Jak odpowiedzieć na takiego emaila w sposób polityczny?  

Do pobrania konwersacja z GPT. (Link do przykładu 2)

Analizowanie dokumentacji w GPT

Jeszcze jedną z bardziej przydatnych funkcji modelów językowych tj. Chat GPT może być analiza tekstów, dokumentacji i kapsułkowanie wiedzy. To narzędzie pozwala na przyspieszenie pracy nad dokumentacją. Może stanowić dużo lepszy zamiennik funkcji CTRL+F (wyszukaj), ponieważ AI często rozumie to co jest napisane i jest w stanie odpowiedzieć nam na pytania zawarte w tekście. Dla przykładu weźmiemy jeden z moich artykułów np. Dokumenty formalne w BIM: BEP Zadamy do czatu następujący prompt: 

Przeanalizuj tekst, wylistuj w punktach elementy planu BEP, napisz definicję BEP.  

Do pobrania konwersacja z GPT. (Link do przykładu 3)

Podsumowanie

Podsumowując, mogę stwierdzić, że Chat GPT, znany model językowy OpenAI, posiada wiele potencjalnych zastosowań, które mogą zwiększyć wydajność i ułatwić pracę w różnych dziedzinach. Wykorzystanie Chat GPT do generowania dokumentacji pozwala inżynierom oszczędzić czas i wysiłek, tworząc zawartość w oparciu o określone wymagania i cele. W obszarze odpowiadania na e-maile, Chat GPT może pomóc w formułowaniu politycznych odpowiedzi, umożliwiając zachowanie dobrej atmosfery w komunikacji i rozwiązywanie problemów w sposób profesjonalny. Ponadto, analiza dokumentacji za pomocą Chat GPT przyspiesza proces przeglądania i kapsułkowania wiedzy, zastępując tradycyjne metody wyszukiwania i ułatwiając ekstrakcję istotnych informacji. W rezultacie, Chat GPT może być cennym narzędziem dla profesjonalistów, którzy chcą zwiększyć swoją wydajność i skuteczność w różnych aspektach pracy. A najciekawsze jest to że to podsumowanie w całości powstało w Chat GPT. 

aigptopenaisztuczna inteligencja
Udostępnij:
Chat GPT: gdzie można sensownie to wykorzystać
Napisane przez
Michał Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
4 reakcji
love
3
like
1
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022