Liczba pracowników fabryk i manufaktur sukcesywnie maleje. Budynki, w których niegdyś mieściły się tętniące życiem zakłady pracy, wcale nie znikają jednak z miejskich przestrzeni. Wiele z nich znajduje się w naprawdę dobrych lokalizacjach, a inwestorzy coraz chętniej wykorzystują ich potencjał. Poznaj możliwości zagospodarowania opuszczonych budynków fabrycznych. Kto wie, może w przyszłości i Ty postanowisz dać nowe życie jednemu z nich?
Lokal gastronomiczny lub browar
Ceglany budynek o wysokich sufitach to wprost wymarzone miejsce na pub, bar albo restaurację. Tym bardziej że większość opuszczonych fabryk zlokalizowana jest w centrach dużych miast. Takie wnętrza nie wymagają wprowadzania wielu zmian, można niemal z marszu zaadaptować je na lokal gastronomiczny o niepowtarzalnej, industrialnej atmosferze. Jeszcze ciekawszym pomysłem jest wykorzystanie wnętrz na siedzibę lokalnego browaru. Dzięki wysokim sufitom w takich budynkach bez problemu zmieści się nawet największy brite tank. Na miejscu warto urządzić również taproom, by w pełni wykorzystać możliwości pofabrycznej przestrzeni.
Teatr albo klub koncertowy
Kolejny ze sprawdzonych sposobów na tchnięcie życia w starą manufakturę to urządzenie w jej wnętrzach kameralnego teatru lub klubu, w którym będą odbywać się koncerty. Wystarczy nawet niewielka scena aluminiowa i odpowiednie nagłośnienie. Wysokie sufity i otwarta przestrzeń zadbają o dobrą akustykę. Tak zaaranżowaną fabrykę można ponadto wykorzystać jako miejsce do organizacji eventów firmowych, a także różnego rodzaju festiwali czy targów branżowych.
Centrum handlowe
W przemysłowych budynkach bardzo często aranżowane są również centra handlowe. Sklepy ulokowane w dawnych fabrykach można znaleźć w największych polskich miastach, jak Warszawa, Łódź czy Katowice. Nie zawsze są to jednak galerie z popularnymi sieciówkami odzieżowymi. W tak unikalnych wnętrzach dobrze prosperują również luksusowe butiki. W połączeniu z dobrymi kawiarniami tworzą idealne miejsca spotkań, które poza mieszkańcami danego miasta przyciągają również turystów.
Biuro
Budynki fabryczne to nie tylko dobra akustyka, ale i oświetlenie. Wiele z nich ma pokaźnych rozmiarów okna, przez które wpada duża ilość światła słonecznego. Właśnie dlatego doskonałym pomysłem okazuje się zaadaptowanie ich na przestrzeń biurową. Można wykorzystać je w pierwotnej formie open space’u lub podzielić na mniejsze pomieszczenia. Firmy zlokalizowane w tak ciekawych architektonicznie budynkach uznawane są za prestiżowe zarówno z punktu widzenia samych pracowników, jak i klientów.
Hotel
Ostatni z popularnych pomysłów na wykorzystanie opuszczonej fabryki to stworzenie w jej wnętrzu hotelu. W tym celu można wykorzystać zarówno budynki mieszczące się w samym sercu miasta, jak i te zlokalizowane na jego obrzeżach. W tym pierwszym przypadku może to być zarówno hotel, jak i niskobudżetowy hostel, który przyciągnie przede wszystkim młodych turystów. W przemysłowym budynku, który jest nieco bardziej oddalony od centrum miasta, można natomiast urządzić luksusowe SPA.
Artykuł sponsorowany