Urlop na żądanie - jak z niego korzystać i ile dni przysługuje?
urlop na żądanie

Urlop na żądanie – jak z niego korzystać i ile dni przysługuje?

Urlop na żądanie to nic innego, jak urlop wypoczynkowy. Nie powoduje on zwiększenia liczby przysługujących w roku dni wolnych, a zasady go określające są jasno opisane w kodeksie pracy. Należy się jednak zgodzić, że jest wyjątkową formą urlopu, przez co budzi wiele kontrowersji, zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców. Co warto wiedzieć na temat urlopu na żądanie? Przeczytaj poniższy artykuł przygotowany we współpracy z agencją pracy tymczasowej Atlaswork.

Czym jest urlop na żądanie i co odróżnia go od urlopu wypoczynkowego?

Urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego, przysługującego pracownikom, którzy są zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę w danym roku kalendarzowym. Różnica między nimi polega jednak na formie wnioskowania o przyznanie dni wolnych. Urlop wypoczynkowy udzielany jest zgodnie z planem, który ustalany jest na początku każdego roku lub w konkretnych cyklach, zgodnie z którymi funkcjonuje firma. Urlop na żądanie natomiast może być zgłoszony pracodawcy w inny sposób, najczęściej w nagłych przypadkach, kiedy pracownik niespodziewanie dowiaduje się, że nie będzie mógł przyjść do pracy. Warto jednak wiedzieć, że urlop na żądanie przysługuje jedynie w wymiarze 4 dni na cały rok kalendarzowy, a skorzystanie z chociażby jednego dnia z tej puli zmniejsza ilość dni wolnych, które będzie można wziąć jako urlop wypoczynkowy. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie: Atlaswork

Urlop na żądanie – co warto wiedzieć?

Urlop na żądanie to forma wolnego, która ratuje pracowników w wielu nagłych i niespodziewanych sytuacjach. Nie oznacza to jednak, że nie jest objęty żadnymi odgórnymi zasadami. Wręcz przeciwnie. Urlop na żądanie, choć nie jest zawarty w planie urlopowym musi być zgłoszony w odpowiednim czasie, a dokładnie przed rozpoczęciem pracy w danym dniu. Oznacza to, że można go zgłosić dzień wcześniej lub nawet tego samego dnia przed godziną, o której powinno się stawić w pracy. Zasada ta może jednak się różnić w konkretnych firmach, ustalających przepisy wewnątrzzakładowe, z naciskiem na to, że muszą być one na korzyść pracownika względem ustaleń Kodeksu pracy. Kolejną ważną kwestią dotyczącą urlopu na żądanie jest brak obowiązku podawania przyczyny swojej nieobecności. Nie jest to więc nakazane, ale w wielu przypadkach zalecane, ponieważ może to pozytywnie wpłynąć na relację z pracodawcą.

Czy urlop na żądanie może zostać niezaakceptowany?

Urlop na żądanie jest prawem i przywilejem pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Oznacza to, że pracodawca ma obowiązek zgodzić się na wniosek o urlop na żądanie. Czy jednak zawsze i wszędzie? Jak się okazuje nie. Prawo dopuszcza możliwość odmowy jego udzielenia, w sytuacji gdy nieobecność pracownika mogłaby zaszkodzić interesom firmy lub zakłócić jej funkcjonowanie. Pracodawca może też odrzucić wniosek o urlop na żądanie, gdy pracownik poinformuje o takiej chęci zbyt późno.

Urlop na żądanie, tak jak urlop wypoczynkowy to czas wolny od świadczenia pracy, który jest płatny tak, jak normalny dzień w pracy. Warto znać swoje prawa i korzystać z nich w odpowiedni sposób.


Artykuł przygotowany we współpracy z agencją pracy tymczasowej Atlaswork


Udostępnij:
Urlop na żądanie – jak z niego korzystać i ile dni przysługuje?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
2 reakcji
love
0
like
2
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022