Jednym z kluczowych parametrów w podnośnikach, o którym czasami się zapomina, jest udźwig kosza. To on wyznacza, gdzie można sięgnąć ramieniem z obudowaną platformą. Jak wygląda ta zależność?
Oszacowanie wagi w koszu
Punktem wyjściowym do każdej realizacji podnośnikiem koszowym jest oszacowanie wagi, jaka znajdzie się w jego obudowanej platformie. W tym celu należy zastanowić się:
- Kto będzie wykonywać prace na wysokości – liczba osób?
- Czy konieczne jest zabranie ze sobą jakiegoś sprzętu?
- A może będą potrzebne też materiały?
- Ile to wszystko będzie w sumie ważyć?
Znając tę wartość wiesz, jaki maksymalny udźwig kosza będzie konieczny do Twoich prac na wysokości. Ta informacja bardzo przyda Ci się podczas zamawiania maszyny. Ale czy to wszystko, co powinieneś wiedzieć?
Udźwig kosza a wysokość robót
Duża waga w koszu (narzędzia, sprzęty, ludzie) może ograniczyć krańcowe parametry wysokości maszyny. Jak w takim razie zestawić te wartości? Są one różne dla każdego z podnośników. Jednak jest jedna zasada ogólna. Im wyższy wysięg ma maszyna, tym więcej kilogramów jest w stanie zabrać ze sobą do kosza.
W związku z tym jeśli okaże się, że wybrany przez Ciebie podnośnik, będzie mieć trudność sięgnięcia na wybraną odległość z założoną wagą w obudowanej platformie, prawdopodobnie wystarczy zamówić wyższy model maszyny.
A co jeśli chce sięgnąć w bok?
Tutaj zależność jest ta sama, a nawet bardziej odczuwalna. Wysięg boczny również jest ograniczony udźwigiem kosza. Im więcej kilogramów w koszu, tym krócej w bok może sięgnąć podnośnik.
Warto też zaznaczyć, że wychył boczny jest różny od maksymalnej wysokości, na jaką może sięgnąć maszyna. W praktyce oznacza to, że jeśli zamówisz podnośnik koszowy H-22, to w bok sięga on krócej niż na 22 metry.
Skąd wiadomo, z jakim udźwigiem kosza podnośnik sięga na daną długość?
Informacje te są dostępne w specyfikacji technicznej każdej z maszyn. Przeważnie wypożyczalnie podnośników udostępniają też na swoich stronach wykresy techniczne, z których można odczytać te dane. Krótki film instruktażowy, jak zrobić to poprawnie, znajdziesz poniżej.
Pamiętaj, żeby zawsze mieć przygotowane informacje o tym, ile kilogramów znajdzie się w koszu. Dodatkowo dzwoniąc do wypożyczalni podnośników koszowych, warto podać tę wartość. Wtedy osoba z Tobą rozmawiająca powinna dopasować maszynę do Twoich potrzeb.
Już wiesz, jak ważny w wynajmie podnośnika koszowego jest udźwig kosza. Zawsze pamiętaj o przewidywanej wadze będącej w obudowanej platformie, zanim oszacujesz wysokość, na jakiej chcesz pracować.
Autor :
EHC Karol Zagajewski
EHC Kraków
Zobacz też:
Udźwig kosza – co powinieneś wiedzieć zanim zamówisz podnośnik koszowy?