Skuteczny system do planowania i zarządzania produkcją
system zarządzania, kobieta pracująca na laptopie w fabryce, laptop, fabryka, głośniki, produkcja, instalacje, kable

Skuteczny system do planowania i zarządzania produkcją

Wraz z postępem technologicznym i rosnącymi oczekiwaniami klientów, firmy produkcyjne muszą podejmować przemyślane decyzje dotyczące zarządzania procesami, aby utrzymać się na rynku i osiągać zaplanowane zyski. Dziś naprawdę trudno wyobrazić sobie płynnie funkcjonującą produkcję bez wsparcia odpowiednich narzędzi.Kopiuj HTMLKopiuj tekst

Nie dziwi więc, że ich oferta na rynku jest dość bogata i stale się powiększa. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego oprogramowania dla Twojej firmy!

Jakie powinny być kluczowe funkcje programu do zarządzania produkcją?

Jak łatwo się domyślić, tego typu systemy służą do kontrolowania i sterowania procesem produkcyjnym w przedsiębiorstwie. Takie systemy integrują dane z różnych źródeł, aby zapewnić skuteczne zarządzanie i optymalizację produkcji.

Dzieje się tak za sprawą następujących funkcji:

  • technologiczne przygotowanie produkcji (definiowanie produktów i fantomów, tworzenie BOMów produkcyjnych, opracowanie przebiegów procesów produkcyjnych itd.);
  • planowanie produkcji (prognozy produkcji, prowadzenie symulacji zleceń produkcyjnych, planowanie produkcji podzespołów, badanie dostępności zasobów);
  • zarządzanie produkcją (ewidencja zwolnionych zleceń produkcyjnych, planowanie i kontrola dostępności surowców, planowanie operacji magazynowych na potrzeby produkcji, ewidencja zużycia surowców oraz wykonanych produktów, kontrola realizacji produkcji, wyliczanie kosztów);
  • analizy i raporty, które umożliwiają optymalizację poszczególnych procesów.

Wszystkie wymienione funkcje znajdziesz w: system zarządzania produkcją Microsoft Dynamics 365 Business Central.

Jakie korzyści daje wdrożenie systemu do zarządzania produkcją?

Nie masz pewności, czy system do zarządzania produkcją to coś, czego potrzebuje Twoja firma? Sprawdź, co zyskasz, wdrażając takie oprogramowanie!

  • Zwiększenie wydajności i jakości produkcji. Oprogramowanie umożliwia lepsze planowanie procesów produkcyjnych, ich monitorowanie i sterowanie nimi. To z kolei pozwala na optymalne wykorzystanie zasobów, minimalizację strat i błędów oraz skrócenie czasu realizacji zamówień.
  • Zmniejszenie kosztów produkcji. Bardziej wydajna kontrola nad zapasami, zapotrzebowaniem i dostawcami przekłada się na ograniczenie wydatków związanych z zakupem materiałów, zużyciem energii, a także magazynowaniem i transportem.
  • Poprawa komunikacji wewnętrznej. System do zarządzania produkcją pozwala na integrację i wymianę informacji między różnymi działami i podmiotami zaangażowanymi w proces produkcji. W końcu dzięki niemu wszystkie kluczowe informacje znajdują się w jednym miejscu.
  • Poprawa innowacyjności. Systemy do produkcji dają Ci dostęp do wielu danych i raportów, które umożliwiają podejmowanie trafnych decyzji biznesowych. W efekcie możesz szybciej i łatwiej wprowadzać ulepszenia w procesach produkcyjnych, dostosowywać je do aktualnych wymagań rynku, a także tworzyć nowe produkty czy rozwiązania.
  • Wszystkie powyższe korzyści skutkują wzrostem przychodów Twojej firmy, a także poprawą satysfakcji pracowników i klientów.

Jak wybrać odpowiedni program do produkcji?

Wdrożenie programu do produkcji przyniesie Twojej firmie wiele korzyści – jednak tylko pod warunkiem, że będzie on dopasowany do jej specyfiki, a także potrzeb i celów. Podczas wyboru takiego oprogramowania, kieruj się przede wszystkim:

  • celami, w których realizacji ma pomóc program. Niektóre programy dają dostęp wyłącznie do podstawowych funkcji jak planowanie i kontrola produkcji, inne oferują dodatkowe funkcje, takie jak zarządzanie jakością, magazynem czy kosztami;
  • branżą, w której działasz. Zastanów się, jakich funkcji wymaga produkcja Twoich wyrobów. Być może są to jakieś specyficzne rozwiązania?
  • Specyfiką funkcjonowania Twojej firmy. Stosujesz jakieś konkretne metody produkcji? A może działasz w branży e-commerce? Postaw na oprogramowanie, które sprosta Twoim oczekiwaniom;
  • kosztami – określ swój budżet i sprawdź dostępne rozwiązania w tym przedziale cenowym.

SaaS (chmura) czy oprogramowanie na serwerze?

SaaS (Software as a Service) to oprogramowania działające w chmurze, które dostawca danego rozwiązania udostępnia Ci w zamian za opłacanie abonamentu. Takie oprogramowania są zazwyczaj tańsze – nie musisz inwestować w infrastrukturę serwerową i instalację programu na serwerze. Pozwalają także na znacznie szybsze wdrożenie programu. Dostawca zajmuje się również rozwojem oprogramowania, usuwaniem ewentualnych usterek i jego aktualizacjami.

Wady? W przypadku oprogramowań typu SaaS masz ograniczone możliwości w zakresie personalizacji i integracji z narzędziami zewnętrznymi – choć możesz oczywiście korzystać z tych, które dane narzędzie już posiada.

Oprogramowania instalowane na serwerze to z kolei większe bezpieczeństwo danych. W końcu przechowujesz je na własnym hostingu. Możesz też w większym stopniu dopasować takie oprogramowanie do Twoich potrzeb – jeżeli potrzebujesz jakichś unikalnych rozwiązań. To wszystko wiąże się jednak z dłuższym czasem wdrożenia i większymi kosztami. Musisz także liczyć się z koniecznością samodzielnego rozwoju i aktualizacji takiego oprogramowania. Decyzja należy więc do Ciebie. My życzymy udanych wyborów!


Artykuł sponsorowany


system zarządzania produkcją
Udostępnij:
Skuteczny system do planowania i zarządzania produkcją
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022