Szereg procesów przemysłowych, takich jak kruszenie, sortowanie, ale również odpylanie czy odsiarczanie spalin, wiąże się z powstawaniem produktów o ziarnistej konsystencji. Transport pyłów i materiałów sypkich zarówno w obrębie jednej linii technologicznej, jak i na dalsze odległości jest integralnym elementem systemu produkcji cementu, wapna, węgla, piasku, kruszywa oraz wielu innych produktów. Dowiedz się, jakie są możliwości transportowania tego rodzaju surowców i poznaj alternatywy dla powszechnie stosowanych urządzeń pneumatycznych.
Co warto wiedzieć o transporcie pyłów i żużla
Większość instalacji oczyszczających spaliny w zakładach przemysłowych zintegrowana jest z systemami transportującymi materiały sypkie, będące produktem odpylania bądź odsiarczania gazów. Produkty te mogą być następnie przetwarzane lub wykorzystywane w pierwotnej formie, co również wiąże się z koniecznością dostarczania ich m.in. do lejów zsypowych, silosów, składowisk bądź maszyn. Zastosowanie profesjonalnych rozwiązań w dziedzinie transportu materiałów sypkich oraz pyłu zapewnia zakładom przemysłowym szereg korzyści, takich jak m.in.:
- spełnienie prawnego obowiązku odseparowania zanieczyszczeń,
- możliwość dostosowania parametrów instalacji transportującej żużel lub pył do własnych potrzeb,
- zapewnienie bezpiecznego i przyjaznego dla środowiska systemu przesyłania,
- brak ryzyka pylenia wtórnego w trakcie transportu,
- możliwość konfiguracji optymalnego systemu na bazie szerokiej gamy dostępnych urządzeń.
Obecnie, najczęściej wykorzystywaną metodę przesyłu produktów żużla i podobnych materiałów na odpowiednie stanowiska lub do miejsc składowania stanowi transport pneumatyczny, choć nie jest to jedyne dostępne rozwiązanie. Coraz większą popularnością cieszy się także wykorzystanie przenośników ślimakowych i rurowo-linowych, a także specjalistycznych odżużlaczy wstęgowych.
Transport pneumatyczny: jak działa?
W opinii specjalistów to właśnie wybór transportu pneumatycznego będzie odpowiednim rozwiązaniem w przypadku konieczności przesyłania różnego rodzaju pyłów na większe odległości. Eksperci z firmy INSTAL-FILTER SA, dostarczającej zaawansowane systemy odpylania dla przemysłu podkreślają, że tego rodzaju instalacje sprawdzą się w przypadku transportowania żużla oraz innych produktów na dystansie 100-200 metrów. Za przemieszczanie ładunków odpowiedzialne są urządzenia generujące sprężone powietrze, takie jak:
- wentylatory i dmuchawy – w układach niskociśnieniowych,
- kompresory – w układach wysokociśnieniowych.
Oprócz urządzeń sprężających powietrze, systemy transportu pneumatycznego składają się z podajników, rurociągów przesyłowych, układu rozładunku pyłu oraz układu sterowania. Najważniejsze korzyści z ich zastosowania to:
- możliwość szybkiego przesyłu dużych ilości materiału,
- oddzielenie zanieczyszczeń od atmosfery na stanowisku pracy,
- automatyzacja procesów przeładunkowych i przesyłowych,
- łączenie instalacji zasilanych sprężonym powietrzem z przenośnikami mechanicznymi,
- ograniczenie strat materiałowych,
- możliwość odbierania surowca z kilku punktów.
Transport za pomocą przenośników
Alternatywę, a czasem również uzupełnienie dla instalacji pneumatycznych stanowi transport materiałów sypkich oraz żużla za pomocą przenośników ślimakowych i rurowo-linowych. Pierwszy wariant służy do przemieszczania surowców w pionie lub pod niewielkim kątem. Oprócz przenoszenia frakcji, tego rodzaju urządzenia mogą być stosowane także przy mieszaniu oraz dozowaniu materiału. Na typowy przenośnik ślimakowy składają się następujące elementy:
- koryto,
- wał ślimakowy,
- zasyp oraz wysyp,
- jednostka napędowa,
- łożyskowanie tylne i przednie.
Z kolei przenośniki o konstrukcji rurowo-linowej wykorzystuje się w rozbudowanych układach wymagających transportowania w pionie i poziomie, a także po łuku, liniach łamanych czy pochyło. Elementem napędowym są w tym przypadku tarcze mocowane na cięgnach linowych. Zalety rurowo-linowych przenośników to przede wszystkim wysoka wydajność, hermetyczny odbiór pyłu oraz długa i bezproblemowa eksploatacja.
Poznaj działanie odżużlaczy wstęgowych
Rozwiązaniem zaprojektowanym z myślą o odbieraniu oraz transportowaniu żużla z lejów zsypowych w kotłach rusztowych są natomiast odżużlacze wstęgowe. Inaczej niż w przypadku transportu pneumatycznego, elementem przesyłowym jest tutaj umieszczona w korycie stalowa wstęga napędzana przez motoreduktor. W przypadku kotłów o małej mocy odpowiednim rozwiązaniem będą odżużlacze jednopunktowe, natomiast modele wielopunktowe o długości do 12 m sprawdzają się w przypadku pieców o dużej mocy z kilkoma punktami odbioru pyłów.
Postaw na nowoczesne instalacje odpylania
Współczesne technologie w zakresie przemysłowego oczyszczania spalin dają zaawansowane możliwości transportowania materiałów sypkich z zachowaniem restrykcyjnych wymogów środowiskowych. Wybierając rozwiązania zaprojektowane dla indywidualnych potrzeb dostarczane przez renomowanych producentów, takich jak INSTAL-FILTER SA, zyskujesz gwarancję wydajnego i bezpiecznego przemieszczania żużla, pyłów oraz innych zanieczyszczeń, powstających na skutek procesów przemysłowych. Zaufaj ekspertom z wieloletnim doświadczeniem i zleć projekt oraz wykonanie indywidualnego systemu transportu materiałów sypkich w Twoim przedsiębiorstwie.