Przegląd najnowszych rozwiązań w zakresie cobotów w automatyzacji produkcji
Robotyka

Przegląd najnowszych rozwiązań w zakresie cobotów w automatyzacji produkcji

Coboty ( ang. Collaborative Robots) są to łatwe i elastyczne roboty przemysłowe, zaprojektowane do bezpiecznej współpracy z ludźmi w środowisku produkcyjnym. Proste w obsłudze, pomagają usprawniać procesy produkcyjne i zwiększać wydajność. W odróżnieniu od tradycyjnych robotów działają one wokół ludzi bez barier ochronnych.

Najnowsze rozwiązania

Najnowsze rozwiązania w zakresie cobotów w automatyzacji produkcji dotyczą przede wszystkim zwiększonej elastyczności i dostosowywalności, które polegają na tym, że tego typu roboty są projektowane i wyposażone w funkcje pozwalające na ich łatwe dostosowywanie do różnych aplikacji i procesów produkcyjnych. Oznacza to, że mogą być one łatwo programowane i konfigurowane w celu wykonywania różnych zadań, a także  zmieniane z jednej aplikacji na inną. Dzięki temu maszyny te są bardziej uniwersalne i elastyczne niż tradycyjne roboty przemysłowe, co pozwala na ich szerokie wykorzystanie w różnych branżach. 

Zdolność integracji urządzeń

Kolejnym aspektem jest ich zdolność integracji urządzeń z innymi systemami i technologiami, takimi jak systemy informatyczne, oprogramowanie do zarządzania produkcją, systemy sensorów i inne technologie automatyzacji. Integracja ta pozwala cobotom na współdziałanie i wzajemną komunikację z innymi systemami i urządzeniami, co pozwala na uzyskanie bardziej zaawansowanej i efektywnej automatyzacji produkcji.

Integracja cobotów z innymi technologiami także pozwala na zbieranie i analizowanie danych w celu ulepszania procesów produkcyjnych i zwiększania efektywności. W obliczu deficytu tzw. niebieskich kołnierzyków, współpraca robotów z ludźmi jest naturalnym sposobem na rozwiązanie problemu braku ludzi w sektorze produkcyjnym.

Dzięki temu ludzie mogą zajmować się bardziej ambitnymi zadaniami, a monotonne i powtarzalne czynności zostawić robotom, które są w stanie pracować w sposób ciągły, nawet w niekorzystnych warunkach. Zakup i wdrożenie cobota jest opłacalne, ponieważ koszty tego typu inwestycji zwracają się już po kilku miesiącach w zależności od intensywności wykorzystania. Dostępność cobotów dla małych i średnich firm, a także wynikające z tego usprawnienie procesów, przynosi spore korzyści finansowe

Zaawansowanie robotyki

Robotyka jest obecnie bardzo dynamicznie rozwijającą się dziedziną, co pozwala nam korzystać z coraz bardziej zaawansowanych maszyn, wśród których szczególną uwagę zwracają omawiane coboty. Pozwalają na współpracę z ludźmi w jednym miejscu dzięki zastosowaniu odpowiedniego systemu bezpieczeństwa i sieci czujników. Wprowadzenie robotów współpracujących jest łatwą drogą do rozwoju firmy, także w obliczu braku pracowników – są one w stanie precyzyjnie wykonywać powtarzalne czynności. Wbrew trwającej opinii, że rozwój technologii z zakresu robotyki zabierze miejsca pracy „zwykłym obywatelom”, w rzeczywistości te maszyny jedynie usprawniają, m.in. procesy produkcji przemysłowej, dając możliwość przydzielania pracowników do bezpieczniejszych i mniej monotonnych zadań, co pozwala na lepsze wykorzystanie zasobów ludzkich. Ponadto trudno mówić o zabieraniu miejsc pracy, jeśli nie ma chętnych do wykonywania tych zadań. 

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://corobotics.pl/


Artykuł sponsorowany


Udostępnij:
Przegląd najnowszych rozwiązań w zakresie cobotów w automatyzacji produkcji
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022