Piaskowanie na mokro vs korozja nalotowa | Poradnik Inżyniera
Piaskowanie na mokro

Piaskowanie na mokro vs korozja nalotowa

Czyszczenie powierzchni za pomocą piaskowania jest popularnym procesem, który polega na oczyszczaniu powierzchni przez strumień ścierniwa wysoką prędkością. Pozwala to na usunięcie różnych zanieczyszczeń, takich jak rdza, śniedzie, osady, stare powłoki farby i lakieru itp. Coraz większą popularność zdobywa piaskowanie na mokro zwane również jako hydropisakowanie. Na czym polega ten proces oraz jak zapobiegać powstawaniu rdzy nalotowej? W dalszej części artykułu odpowiemy na te pytania.

Jak przebiega piaskowanie na mokro?

Hydropiaskowanie, inaczej znane jako piaskowanie na mokro, to technika czyszczenia podobna do piaskowania na sucho. Różnica polega na tym, że ścierniwo jest wyrzucane w strumieniu wody pod ciśnieniem. Woda ogranicza ilość pyłu, co pozwala bezpiecznie używać np. kwarcowego piasku. Woda także zwiększa masę ścierniwa, co przekłada się na lepsze rezultaty czyszczenia. Minusem tej metody jest powstawanie korozji nalotowej czyli korozji, która powstaje na oczyszczonej powierzchni nawet w kilka godzin po zakończeniu czyszczenia. Czas po jakim następuje korozja nalotowa może świadczyć o zanieczyszczeniach znajdujących się na powierzchni tj. sól. Aby zapobiec powstawaniu korozji należy stosować środki zapobiegawcze takie jak:

  • woda pochodząca z czystego źródła,
  • stosowanie inhibitora korozji,
  • dokładne oczyszczenie podłoża z zanieczyszczeń takich jak: sole oraz chlorki.

Stosowanie czystej wody

Niska jakość wody jest ważnym czynnikiem w rozwoju rdzy nalotowej. Stosowanie wody np. ze studni na budowie, bogatej w dużą zawartość chlorków stanowi potencjalne ryzyko korozji. Chlor jest bardzo reaktywnym pierwiastkiem, co może przyczyniać się do powstawania rdzy nalotowej. Używanie czystej wody, takiej jak ta filtrowana przez destylację lub odwróconą osmozę, może pomóc w zapobieganiu rdzy i zmniejszyć potrzebę stosowania środków ochrony przed korozją.

Stosowanie inhibitora korozji

Inhibitory korozji działają w różny sposób. Niektóre szybko wyparują, pozostawiając powierzchnię bez zanieczyszczeń. Inne zaś tworzą na powierzchni warstwę ochronną, uniemożliwiającą dostęp powietrza, co zapobiega procesowi utleniania. Jeśli chcemy zostawić powierzchnię bez natychmiastowej ochrony, ale chronić ją przez kilka tygodni, najlepiej jest użyć inhibitora, który stworzy warstwę, którą można później usunąć i pokryć powłoką.

Oczyszczenie podłoża z zanieczyszczeń

Sól i chlorki powodują zanieczyszczenie powierzchni, jednak w wielu przypadkach już w momencie formowania stali można zauważyć obecność zarodków rdzy. Po których odkryciu, rdza może rozwijać się bardzo szybko, przez co zamiast rdzy nalotowej zobaczymy powrót rdzy.


Zobacz też:

Obliczenie zapotrzebowania na farbę – poradnik

Zabezpieczenia antykorozyjne – w pigułce

Jakie najlepsze urządzenia do piaskowania wybrać?


Obraz PublicDomainPictures z Pixabay
Udostępnij:
Piaskowanie na mokro vs korozja nalotowa
Napisane przez
Paweł Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022