Jak wykonać zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowych?
Ręka w ochronnej rękawiczce malująca ogrodzenie z metalowych prętów na srebrny kolor, zabezpieczenie antykorozyjne

Jak wykonać zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowych?

Konstrukcje stalowe są szeroko stosowane w różnych obszarach przemysłu — w tym m.in. w produkcji, rolnictwie, branży rozrywkowej czy obiektach sportowo-rekreacyjnych. Wynika to przede wszystkim z ich wytrzymałości, elastyczności i niskiego kosztu produkcji. Warto jednak wiedzieć, że stal pomimo licznych zalet, jest dość podatna na korozję, która może prowadzić do osłabienia konstrukcji i tym samym grozić poważnymi konsekwencjami dla bezpieczeństwa. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne. O czym konkretnie mowa i co warto na ten temat wiedzieć? Zapraszamy do lektury!

Konstrukcje stalowe — techniki i metody antykorozyjne

Właściwie zabezpieczone hale stalowe będą w pełni funkcjonalnymi i bezpiecznymi obiektami przez nawet kilkadziesiąt lat. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby okresowo wykonywać pewne prace modyfikacyjne, mające na celu ulepszenie lub rozbudowanie takiej konstrukcji.

Hale stalowe to obiekty, które tworzy się za pomocą specjalnych prefabrykatów powstałych w zamkniętych przestrzeniach. Takie rozwiązanie gwarantuje terminowość i najwyższą jakość — produkcja trwa niezależnie od pory roku lub warunków pogodowych. Co więcej, jest to propozycja stosunkowo tania i niezwykle skuteczna. O stal trzeba jednak we właściwy sposób zadbać.

Optymalny system zabezpieczania antykorozyjnego konstrukcji stalowych jest niezbędny, aby uzyskać wymaganą trwałość i wytrzymałość obiektu. W tym celu wykorzystywane są powłoki organiczne tj. farby i lakiery, a także powłoki metaliczne np. ocynkowanie ogniowe. Możliwości jest jednak znacznie więcej, a każde z dostępnych rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego też wybór technologii zabezpieczenia antykorozyjnego powinien być dokładnie przeanalizowany i zlecony wyspecjalizowanej firmie.

Powłoki malarskie

Jedną z najpopularniejszych metod zabezpieczenia antykorozyjnego są tzw. powłoki malarskie. Mowa tutaj o specjalnych farbach, których zastosowanie różni się w zależności od środowiska, w którym znajduje się konstrukcja tj. farby epoksydowe, poliuretanowe i cynkowe. Zaletami takiego rozwiązania są łatwość użycia i wykorzystania farb w praktycznie 100%, brak emisji VOC, wysoka jakość i stosunkowo niska cena. Przed nałożeniem preparatu zabezpieczającego należy jednak pamiętać, aby uprzednio pozbyć się rdzy i dokładnie wyczyścić poszczególne stalowe elementy.

Powłoki galwaniczne

Metoda galwaniczna to również jedna z najskuteczniejszych metod zabezpieczania antykorozyjnego konstrukcji stalowych, gdzie wykorzystywany jest cynk lub aluminium. Proces ten można przeprowadzić za pomocą tzw. kąpieli galwanicznej lub poprzez nanoszenie specjalnie przygotowanych preparatów. Powłoka ochronna tego typu skutecznie poprawia żywotność metalu.

Konstrukcję stalową można także ocynkować. Należy wówczas zadbać o wykonanie otworów technologicznych, przez które cynk będzie mógł swobodnie przepłynąć. Elementy stalowe są wówczas przygotowywane w specjalnych wannach. Ocynkowana konstrukcja calowa sprawdzi się w pomieszczeniach z niską zawartością wilgoci.

Od czego zależy trwałość zabezpieczenia antykorozyjnego?

Każde zabezpieczenie antykorozyjne ma określoną trwałość. Musi być ono dostosowane do warunków środowiskowych, w których ma zostać postawiony dany obiekt. Co więcej, zabiegi antykorozyjne należy okresowo powtarzać.

W przypadku cynkowania mowa o wytrzymałości wynoszącej od 10 do nawet 100 lat. W przypadku zabezpieczenia farbami antykorozyjnymi ochrona zachowuje trwałość do nawet 50 lat. Jeśli konstrukcja jest stale narażona na czynniki powodujące korozję (np. środowisko morskie), to koszt takiego zabezpieczenia drastycznie wzrasta, choć — trzeba tu dodać — wydatki te są zaledwie niewielkim procentem wartości całej konstrukcji stalowej.

Na zabezpieczeniach antykorozyjnych nie warto oszczędzać — w razie wątpliwości zaleca się skonsultowanie z wyspecjalizowaną firmą, która nie tylko doradzi w wyborze odpowiedniego środka, ale również zajmie się kompleksowym przeprowadzeniem takiego zabiegu.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.borga.pl/


Artykuł sponsorowany


Udostępnij:
Jak wykonać zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowych?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022