Dom inteligentny – dom, który dba o domowników!
mezczyzna za pomoca aplikacji inteligentnego domu dotyka ekranu aby wlaczyc swiatlo przez telefon komorkowy

Dom inteligentny – dom, który dba o domowników!

W XXI wieku powiedzenie „Mój dom to moja twierdza” nabiera zupełnie nowego znaczenia. Zmieniają się technologie budowy domów, zwiększają się możliwości tworzenia domów wspierających ekologię oraz portfele swoich domowników. Opcją, na którą warto zwrócić uwagę, są systemy domów inteligentnych. Czym jest smart home? Jak działa? Czy stworzenie instalacji smart home w domu jest trudne?

Dom dopasowany do konkretnych potrzeb

Systemy domów inteligentnych nie są produktem ostatnich lat – ich pierwotne wersje i prototypy tworzone są od dekad, jednak warto zwrócić uwagę, że dopiero w ostatnim dziesięcioleciu technologia pozwoli na niewyobrażalny rozwój tego typu systemów. Jeszcze kilkanaście lat temu systemy smart home były drogie, niedostępne dla większości chętnych, trudne do realizacji. Dzisiaj nowoczesne technologie pozwalają na wykorzystanie systemów inteligentnych budynków zarówno w domach, w mieszkaniach, jak i w budynkach przemysłowych.

cyfrowy tablet, na ekranie aplikacja do kontrolowania temperatury, wszystko na drewnianym stole
Kontrolowanie temperatury z poziomu aplikacji

Inteligentny budynek to przestrzeń z odpowiednio zaprojektowaną infrastrukturą kabli, czujników, modułów i paneli, dzięki którym możliwe jest dopasowywanie konkretnych parametrów budynku do danych potrzeb. W praktyce oznacza to, że użytkownik decyduje m.in. o temperaturze w pomieszczeniu, oświetleniu, wilgotności. Warto jednak pamiętać, że smart home to zdecydowanie więcej możliwości!

Smart home – wnętrza, w których chce się przebywać!

System smart home pozwala na zarządzanie konkretnymi urządzeniami i systemami w domu oraz w jego pobliżu. DO najpopularniejszych opcji smart home zalicza się sterowanie roletami wewnętrznymi zewnętrznymi, jak również żaluzjami, bramami, furtkami. System może także być sprzężony z oświetleniem w domu i poza nim. Dzięki smart home światło będzie automatycznie wyłączać się w pomieszczeniach, gdzie nikt nie przebywa. Smart home pozwoli też na tworzenie scen świetlnych, dopasowanie intensywności oświetlenia do potrzeb. Instalacje smart home pozwalają też na regulowanie temperatury w domu. Jest to możliwe dzięki licznym czujnikom, które na bieżąco dostarczają informacje o warunkach w domu do serca systemu domu inteligentnego.

Wszelkie dane użytkownicy mogą oglądać z wysokości wygodnych paneli dotykowych, jak również z wysokości dedykowanej aplikacji w telefonie. System smart home może być zintegrowany z przydomową instalacją fotowoltaiczną, pompą ciepła – możliwości jest wiele!

Inteligentne zarządzanie także w ogrodzie

Czy wiesz, że systemy smart home mogą nadzorować pracę urządzeń zarówno w domu, jak i w jego otoczeniu? Dotyczy to przede wszystkim oświetlenia instalowanego na ścianach domu, ale też oświetlenia ogrodu, ogrodzenia. Smart home może też regulować poziom wilgotności gleby w ogrodzie – kiedy system wychwyci zbyt niską wilgotność, automatycznie uruchomi spryskiwacze i system nawadniania.

Na jakim etapie budowy domu możliwe jest stworzenie instalacji smart home?

Chcąc w pełni wykorzystać możliwości instalacji smart home, konieczne jest zadecydowanie o tej technologii najpóźniej na etapie zamkniętego stanu surowego. To właśnie wtedy do budynku wchodzi doświadczony instalator i proponuje rozwiązania dopasowane do potrzeb klienta. Stworzenie instalacji smart home wymaga poprowadzenia odpowiednich przewodów, rozmieszczenia czujek i modułów. Oczywiście ich ilość i rodzaj uzależnione są od oczekiwań inwestora – mówią specjaliści smart home firmy Emiternet.

mężczyzna patrzy na tablet, na którym wyświetla się oprogramowanie do sterowania inteligentną kuchniom. Osoba używa tabletu ze smart home aplikacją do sterowania inteligentnym domem.
Sterowanie urządzeniami domu przy pomocy tabletu

Instalator to osoba, która będzie obecna na budowie przez kilka-kilkanaście tygodni – warto więc wybrać specjalistę, z którym dobrze się dogadujemy i który jest w stanie odpowiedzieć na nasze pytania dotyczące systemu smart home. Instalator musi również być w stałym kontakcie z innymi podwykonawcami i na bieżąco reagować na braki produktów z pierwotnego projektu. System smart home uruchamiany będzie stopniowo, wraz z postępującymi pracami na budowie.

Emiter
Dystrybutor rozwiązań z zakresu instalacji fotowoltaicznych, smart home, pomp ciepła, okablowania, farm wiatrowych.
inteligenty domiot
Udostępnij:
Dom inteligentny – dom, który dba o domowników!
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
1 komentarz
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022