Wybór i konstrukcja nadproży budowlanych
nadproże

Czym jest nadproże i jakie są ich rodzaje?

Nadproże stanowi element konstrukcyjny, którego głównym zadaniem jest przeniesienie ciężaru ściany znajdującej się powyżej otworu. Ze względu na kształt można wyróżnić nadproża łukowe lub płaskie. Zdarza się jednak spotkać nadproża o nieco bardziej złożonej formie. Rodzaj technologii wykonania nadproża zależy nie tylko od kształtu, ale również od szerokości otworu. W praktyce najczęściej wybiera się nadproża płaskie, które można wykonać jako:

  • murowe zbrojone i wykonywane na budowie,
  • murowe zespolone,
  • żelbetowe monolityczne,
  • prefabrykowane,
  • stalowe,
  • drewniane.

Nadproża murowe zbrojone

Nadproża murowe zbrojone dołem ze względu na niedużą nośność mogą być stosowane przy otworach o rozpiętości nieprzekraczającej 150 cm. Nadproże murowane należy wykonać na pełnym i podstemplowanym deskowaniu. Prace rozpoczyna się od ułożenia od 3 do 4 cm zaprawy oraz zatopieniu prętów (nie mniej niż jeden pręt na każdą połówkę cegły). Ponadto pręty powinny być zakotwione w murze na minimum 38 cm. W następnym etapie można przystąpić do murowania cegieł, których wysokość powinna wynosić co najmniej 1/2 cegły. Inną odmianą nadproży murowych są nadproża typu Kleina, których rozpiętość może wynosić nawet 250 cm. W przypadku otworów o szerokości 250 cm nadproże powinno mieć wysokość 1 cegły na sztorc bądź dwóch cegieł ułożonych na rąb.

Nadproża murowe zespolone

Nadproża murowe zespolone składają się z gotowych prefabrykowanych kształtek U. Kształtki mogą być wykonane jako: ceramiczne, keramzytowe, silikatowe lub z betonu komórkowego. Maksymalna długość nadproży zespolonych wynosi 250 cm. Kształtki należy ułożyć na podstemplowanym szalunku. Nadproże powstaje w wyniku zespolenia kształtek w połączeniu z prętami zbrojeniowymi oraz betonem.

Nadproża żelbetowe

Nadproża żelbetowe monolityczne wykonuje się bezpośrednio na placu budowy. Pomimo prac związanych z deskowaniem i zbrojeniem jest to wciąż jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Nadproża żelbetowe można stosować bez względu na kształt, np. dla okien narożnych o kształcie litery L, ale również wszędzie tam, gdzie inne rozwiązania nie mogą być stosowane.

Nadproża prefabrykowane

Na rynku istnieje wiele rodzajów nadproży prefabrykowanych. Zwykle można je znaleźć u producentów elementów murowych. Stosowanie nadproży prefabrykowanych pozwala na znaczne skrócenie czasu budowy ścian, ponieważ zaraz po montażu można przystąpić do kontynuacji prac murowych. Ponadto nadproża prefabrykowane nie wymagają dodatkowych szalunków oraz stemplowań. Jednym z rodzajów nadproży prefabrykowanych są nadproża strunobetonowe (w kształcie litery L), których rozpiętość może wynosić nawet 420 cm. W związku z tym jest to rozwiązanie, które można stosować w większości przypadków. Montaż nadproży prefabrykowanych polega na ułożeniu gotowych elementów nad przygotowanym otworem.


Zobacz też:

Montaż okien

nadproże
Udostępnij:
Czym jest nadproże i jakie są ich rodzaje?
Napisane przez
Paweł Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022