Waga towaru a jego składowanie na regałach półkowych - co należy wiedzieć?
Składowanie towarów

Waga towaru a jego składowanie na regałach półkowych – co należy wiedzieć?

Powierzchnia magazynowa powinna zostać maksymalnie wykorzystana, aby zwiększyć efektywność procesów logistycznych. Rozplanowanie przestrzeni umożliwi sprawniejsze poruszanie się pracowników po obiekcie oraz skróci czas kompletacji zamówień.

Waga towaru ma wpływ na technikę składowania 

Składowanie towarów to proces, który wymaga odpowiedniego podejścia. Przede wszystkim planując rozmieszczenie konkretnych towarów, należy uwzględnić ich wagę. Badania pokazują, że sam proces kompletacji odpowiada ok. 60% kosztów generowanych przez magazyn. Biorąc to pod uwagę, należy odpowiednio rozplanować układ towarów na regałach, biorąc pod uwagę wagę poszczególnych artykułów. Będzie miała ona wpływ nie tylko na sposób transportu oraz szybkość procesów logistycznych, ale przede wszystkim na odpowiedni dobór infrastruktury, w tym wyposażenia obiektu. 

Regały magazynowe – specyfika

Przyjmuje się podział na regały odpowiednie do sklepów czy biur oraz regały dostosowane do obiektów przemysłowych. Te pierwsze mają zazwyczaj niewielkie rozmiary, drugie wymagają bardziej zaawansowanych rozwiązań, które umożliwią bezpieczne przechowywanie. Przede wszystkim to waga ładunku, który będzie magazynowany, wpływa na określenie ładunku na poziom. Zazwyczaj wyróżnia się kilka typów: 

  1. Lekkie ładunki (system MShelf). Przeznaczone do przechowywania produktów (najczęściej w sklepach) oraz dokumentów (biura). Znajdują zastosowanie w przypadku produktów, które można przenosić ręcznie lub za pomocą drabiny. 
  2. Średnio-ciężkie ładunki (system MRack). W tej kategorii znajdują się produkty o większych gabarytach oraz ładunki o wadze średniej. Regały półkowe dostosowane do tej kategorii umożliwiają magazynowanie produktów w warsztatach, archiwach czy obiektach logistycznych. 

Regały magazynowe będą sprawdzonym rozwiązaniem zarówno w przypadku produktów lekkich, jak i średnio-ciężkich. Podczas wyboru odpowiedniej infrastruktury obiektu logistycznego warto również rozważyć galwanizację oraz malowanie proszkowe. Metody te zabezpieczają regały przed uszkodzeniami mechanicznymi, obtarciami i korozją. W efekcie system jest odporny na rysy i potencjalne uszkodzenia. Dobrze dobrane regały półkowe umożliwią zwielokrotnienie powierzchni przechowywania. Rozwiązanie to rekomenduje się zwłaszcza w mniejszych obiektach. 

Wybór odpowiedniego systemu składowania powinien być poprzedzony analizą rodzaju ładunków. Kluczowe jest poznanie potencjalnej wagi produktów, które będą składowane. Dane te umożliwią wybór preferowanego rozwiązania. 


Udostępnij:
Waga towaru a jego składowanie na regałach półkowych – co należy wiedzieć?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022