Szalunki budowlane różnego typu
widok szalunków na fundamentach na tle wykopu

Szalunki budowlane różnego typu

Wykonanie większości prac budowlanych nie byłoby możliwe dzięki elementom wyposażenia takim jak szalunki. Od dawien dawna są one stosowane w budownictwie i są elementem niezwykle pomocnym przy wykonywaniu również bardzo skomplikowanych prac budowlanych. Zmieniło się oczywiście wiele w kwestii ich wykonania począwszy od materiałów, które są używane do ich stworzenia, a skończywszy na jakości samego wykonania i wytrzymałości. Dziś dzięki nowoczesnym szalunku budowlanym można budować znacznie szybciej, znacznie solidniej, a także realizować bardziej śmiałe projekty.

Szalunki budowlane klasyczne pod fundamenty

Najpotrzebniejsze zwykle są szalunki fundamentowe. Bez nich wykonanie solidnego fundamentu zarówno pod duże budynki przemysłowe jak i w budownictwie jednorodzinnym jest bardzo trudne, a czasami wręcz niewykonalne. To podstawowe wyposażenie do wykonania takcih prac w sposób solidny. Tego rodzaju deskowanie ma również bardzo wszechstronne zastosowanie przy pracach fundamentowych. Z pomocą szalunków możemy formować ściany proste, zakrzywione, a także stropy, elementy konstrukcji szkieletowej budynku czy też inne elementy fundamentu.

W przypadku obiektów, w których jest mała powtarzalność form budowlanych, zastosowanie różnorodnych szalunków jest konieczne. Specjalistyczne płyty szalunkowe pozwalają również na regulację, co może być w takich sytuacjach nieocenione.

Szalunki stropowe i ścienne

Szalunki stropowe oraz ścienne to dwa pozostałe popularne typy wykorzystywanych szalunków w budownictwie. Umożliwiają one tworzenie gładkiej powierzchni, której nie będziemy musieli dodatkowo tynkować po rozszalowaniu. Warto również wiedzieć, że wiele firm produkujących takie właśnie szalunki może na nasze zlecenie wykonać dla nas odpowiednie rozwiązanie, które będzie doskonale spełniało wszystkie swoje zadania w przypadku realizacji naszych inwestycji budowlanych.

Materiały, z których wykonane są dzisiejsze szalunki

Oczywiście zazwyczaj szalunki budowlane kojarzą się nam z drewnem, ale zmieniło się w tym zakresie niezwykle wiele. Dziś również często wykorzystuje się plastik i inne tworzywa sztuczne do wykonywania takich właśnie szalunków. Popularne są chociażby aluminiowe czy stalowe szalunki w odmianach zarówno stropowych, jak i ściennych. Bardzo wiele firm budowlanych wynajmuje szalunki budowlane. Ich dzierżawa jest zazwyczaj o wiele korzystniejsza pod wieloma względami od kupna na stałe, zwłaszcza że zwykle przy realizowaniu projektów budowlanych są one potrzebne jedynie przez krótki czas.


Artykuł sponsorowany


Udostępnij:
Szalunki budowlane różnego typu
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022