Budowa, Działanie I Zastosowanie Koparki Gąsienicowej
pomaranczowa koparka gasienicowa przygotowana do pracy

Budowa, Działanie I Zastosowanie Koparki Gąsienicowej

Koparki gąsienicowe to maszyny budowlane wyposażone w silnik spalinowy i służące do wykonywania robót ziemnych – budzą powszechną fascynację swoimi imponującymi rozmiarami. Nie każdy jednak wie jak są zbudowane, co odróżnia je od koparek kołowych i do czego się je wykorzystuje – a to naprawdę ciekawy temat. Poznaj budowę, zalety i zastosowanie koparek gąsienicowych i sprawdź, dlaczego w użyciu są dwa rodzaje koparek – gąsienicowe i kołowe. Zachęcamy do lektury.

Jak zbudowane są koparki gąsienicowe?

Koparki gąsienicowe to koparki wyposażone w gąsienicowy układ jezdny, którego najważniejszym elementem jest tzw. łańcuch gąsienicy rozpięty pomiędzy dwoma kołami nośnymi (lub napędowymi) z przekładnią zębatą oraz rolkami jezdnymi i podtrzymującymi. Napęd gąsienicowy jest więc dość prosty w budowie.

Poza tym każda koparka gąsienicowa i kołowa wyposażona jest w siłownik wysięgnika i wysięgnik (to część najbliższa kabinie operatora) oraz ramię połączone ruchomo z wysięgnikiem i obsługiwane za pomocą siłownika ramienia. Ramię i wysięgnik wykonują ruchy góra – dół względem siebie wzajemnie oraz całej koparki. Ramię zakończone jest zbierakiem, chwytakiem lub innego rodzaju narzędziem, którego położenie kontrolowane jest przez operatora.

Koparki gąsienicowe a koparki kołowe – różnice

Różnica między koparką gąsienicową a kołową jest oczywista – podczas gdy koparki gąsienicowe wyposażone są w napędy gąsienicowe, ich kołowe odpowiedniki poruszają się na kołach. Różnice obejmują odmienne rodzaje podwozia – rodzaj sterowania koparek jest ten sam. I choć różnica ta wydaje się kosmetyczna, to jednak decyduje o przeznaczeniu i przydatności koparki – koparka gąsienicowa ma bowiem nieporównywalnie lepsze właściwości trakcyjne.

Użycie koparki gąsienicowej, na przykład do transportowania urobku lub kopania rowów, jest wskazane w trudnym terenie, w którym koparki kołowe nie radzą sobie. Obecność gąsienic zapewnia bardzo wysoką przyczepność sprzętu do podłoża, nieporównywalnie lepszą niż przyczepność, jaką zapewniają koła. Fakt ten związany jest ze znacznie większą powierzchnią styku gąsienic z podłożem.

Zalety koparek gąsienicowych

Choć trwałość napędu gąsienicowego jest bardzo wysoka, to jednak zdarzają się awarie. Stopy, koła, rolki, zwolnice do koparek gąsienicowych – czasem wymagają wymiany na nowe. Wszelkie usterki należy natychmiast usuwać, dlatego podstawą są regularne przeglądy koparek gąsienicowych, które na co dzień znoszą wielkie obciążenia i trudne warunki.

koparka gąsienicowa wsypuje żwir do przygotowanego dołu

Koparki gąsienicowe sprawdzają się na różnych etapach budowy, ale najczęściej wykorzystywane są w trudno dostępnych miejscach – wprowadzenie koparki gąsienicowej do głębokiego rowu i jej późniejsze wyprowadzenie z niego nie jest problemem, ma ona bowiem imponującą w porównaniu do innych maszyn budowlanych zdolność pokonywania dużych przeszkód.

Dodatkowo koparka gąsienicowa jest maszyną o wielu zastosowaniach – w zależności od rodzaju użytego elementu (tak zwanego narzędzia końcowego) można ich używać do kopania, wybierania oraz załadunku na maszyny transportowe. Warto też zdać sobie sprawę z faktu, że zasięg ramienia koparki może wynosić od 4 (małe, tak zwane minikoparki) do nawet 20 m (duże koparki). Pojemność chwytaka może natomiast wynosić do 1m3, dlatego też koparki gąsienicowe są nie do przecenienia na placach budowy – pozwalają na szybkie, sprawne wykonanie robót budowlanych.

Zastosowanie koparki gąsienicowej

Koparkę gąsienicową można zaobserwować na prawie każdym placu budowy – i trudno się temu zjawisku dziwić, bowiem z łatwością przemieszcza się ona po każdego rodzaju podłożu, także nieutwardzonym, kamienistym czy grząskim. Dzięki temu można mieć pewność, że dojedzie na miejsce, aby wykonać swoją pracę, a później bezpiecznie je opuści. Można użyć jej do różnych prac budowlanych, wystarczy tylko wybrać model odpowiednich rozmiarów i o określonych parametrach.

Koparki znajdują zastosowanie zarówno w przypadkach, gdy trzeba wykonać wykop i następnie usunąć z niego urobek, ale także wówczas, gdy jest konieczność jego przetransportowania – przy czym ze względu na przeznaczenie i możliwości koparek, transport ten jest realizowany na niewielkie odległości i ma na celu umieszczenie materiału na pojeździe transportowym. Wreszcie – koparkę można wykorzystać do wyrównania terenu, wykopania studni czy rowu melioracyjnego.

Koparki gąsienicowe sprawdzają się zarówno na rozległych terenach miejskich, jak i na prywatnych posesjach, a klienci indywidualni korzystają z usług wykonywanych nimi równie często jak firmy budowlane.

Podsumowanie

Koparka gąsienicowa to maszyna budowlana służąca do wykonywania robót ziemnych wszędzie tam, gdzie trudne warunki terenu uniemożliwiają wjazd koparce kołowej. Ich budowa i przeznaczenie są podobne, ale koparka gąsienicowa przewyższa swoimi możliwościami swoją kołową odpowiedniczkę.


Artykuł sponsorowany


Udostępnij:
Budowa, Działanie I Zastosowanie Koparki Gąsienicowej
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
1 reakcja
love
0
like
1
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022