Jednym z najważniejszych etapów budowy nowej drogi jest jej utwardzenie. To od tego procesu zależy, czy droga będzie odpowiednio wytrzymała, stabilna i komfortowa w użytkowaniu, dlatego nie należy go bagatelizować. Jakie materiały wykorzystuje się do utwardzenia terenu?
Budowa dróg to skomplikowany proces, który obejmuje m.in. roboty ziemne, stabilizację podłoża oraz utwardzenie i zagęszczanie nawierzchni. Wszystkie te prace należy wykonywać zgodnie z projektem, żeby konstrukcje drogowe i konstrukcje powierzchni przemysłowych były trwałe.
Jednym z najważniejszych etapów powstawania nowej drogi jest wspomniane już utwardzenie, czyli przygotowanie nawierzchni do użytkowania. Wykorzystuje się do niego głównie żwir, kruszywo, kostkę brukową, asfalt lub płyty betonowe. A od czego zależy, który materiał będzie wykorzystany w danym przypadku?
Utwardzenie drogi – najważniejsze kwestie
Utwardzenie dostosowuje się do częstotliwości użytkowania drogi i do rodzaju pojazdów, które będą z niej korzystały. Im częstotliwość jest większa, tym utwardzenie powinno być trwalsze, żeby wytrzymać obciążenie spowodowane ruchem samochodów.
Mówiąc prosto, materiał, który zostanie wykorzystany do utwardzenia, wybiera się, biorąc pod uwagę wspomniane przewidywane obciążenia, a także rodzaj gruntów pod budowę drogi.
Uwaga – zanim położy się utwardzenie powinno się pamiętać o wykonaniu odwodnienia i stabilizacji podłoża, czyli zagęszczeniu gruntu tak, aby konstrukcja nie ulegała odkształceniom, a jej warstwy nie były wymywane podczas intensywnych opadów.
Utwardzenie drogi przy użyciu żwiru
Często do utwardzenia terenu budownictwo drogowe używa żwiru, ponieważ ten materiał jest tani i łatwy do pozyskania. Żwir nanosi się warstwami na oczyszczoną wcześniej powierzchnię gruntową. Każdą kolejną warstwę zagęszcza się tak, żeby uzyskać jak największą stabilność. Mimo to należy pamiętać, że nawierzchnie żwirowe są przepuszczalne i łatwo się wymywają, dlatego trzeba je regularnie uzupełniać.
Utwardzenie żwirem stosuje się głównie w miejscach o niewielkim natężeniu ruchu, np. na podjazdach.
Utwardzenie gruntu z wykorzystaniem kruszywa
Do utwardzenia dróg wykorzystuje się również kruszywo, czyli kamień łamany lub nieco drobniejszy tłuczeń. Te materiały sprawdzają się na parkingach, drogach gruntowych albo jako podbudowy, bo nie wymagają tak częstych uzupełnień jak żwir – mają większą odporność na wymywanie. Nie zaleca się jednak używania ich w miejscach, w których często intensywnie pada, ponieważ woda gromadzi się na ich powierzchni, tworząc kałuże.
Utwardzenie drogi kostką brukową lub płytami
Jakie jeszcze materiały przeznaczone są do utwardzenia dróg? Kostki brukowe i płyty betonowe albo ażurowe. Wszystkie wymienione rozwiązania są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Kostka brukowa ma dodatkowe walory estetyczne, dlatego układa się ją nie tylko na podjazdach i parkingach, lecz także na placach i alejkach. Natomiast dodatkowym atutem płyt jest łatwy montaż i demontaż, co sprawia, że wykorzystuje się je np. na czas prac remontowych.
Utwardzanie drogi asfaltem
Wymienione dotychczas materiały są popularne na drogach dojazdowych, ale do utwardzania dróg wiejskich, miejskich i krajowych wykorzystuje się asfalt. Asfalt jest odporny na działanie czynników atmosferycznych, cichy, bezpieczny i trwały. Jeśli zostanie właściwie położony, może służyć przez wiele lat bez remontu.
Nie da się jednak ułożyć nawierzchni asfaltowej bez odpowiedniego projektu i zastosowania specjalistycznych sprzętów, co znacznie podnosi koszty budowy drogi, dlatego ten materiał rzadko jest używany na drogach o niewielkim natężeniu ruchu.
Jeśli szukasz firmy, która prowadzi remonty dróg, kładzie nawierzchnie asfaltowe i wykonuje inne roboty drogowe, sprawdź ofertę Radpol: https://rad-pol.pl