Możliwość pracy poniżej poziomu podłoża z pomocą podnośnika
Podnośniki koszowe

Możliwość pracy poniżej poziomu podłoża z pomocą podnośnika

Podnośniki koszowe to maszyny kojarzone głównie z realizacji na wysokości. Można je jednak wykorzystać także do prac poniżej poziomu podłoża. Czy wszystkie sprzęty mają taką funkcję? Jak wygląda jej używanie?

Jakie podnośniki koszowe mogą pracować poniżej poziomu podłoża?

Funkcja ta dotyczy tylko wybranych modeli. Jest to związane głównie z wysięgnikiem tej maszyny. Podnośnik koszowy musi posiadać wychył jib, potocznie zwany łamanym ramieniem. Dodatkowo powinno ono mieć dostępną opcję wysunięcia w dół. Najczęściej dotyczy to dużych modeli – np. WUMAG WT 450 czy WUMAG WT 700.

Gdzie sprawdzić informację, czy wypożyczalnia podnośników koszowych dysponuje takim sprzętem?

Jeśli chcesz to sprawdzić jeszcze przed telefonem do wypożyczalni podnośników koszowych, to warto poszukać wykresów technicznych poszczególnych maszyn. Jeśli znajdziesz na nich informacje o sięganiu na metry poniżej 0, to znaczy, że ich sprzęt posiada funkcję pracy poniżej poziomu podłoża.

Jak wygląda mechanizm działania funkcji pracy poniżej poziomu podłoża?

W praktyce wygląda to tak, że podnośnik koszowy przyjeżdża na realizację i staje powyżej miejsca, gdzie mają być wykonane prace. Następnie rozkłada się i przygotowuje do rozpoczęcia zlecenia. Kolejno jego ramię jest kierowane w stronę docelowej przestrzeni. Wysuwane są poszczególne segmenty. Na sam koniec ostatni z nich, ten z umiejscowiony na nim koszu, jest opuszczany w dół. Tym oto sposobem pracownicy znajdujący się w obudowanej platformie podnośnika koszowego mogą wykonać prace poniżej poziomu podłoża.

Kiedy wykorzystuje się tę opcję?

Ma to miejsce w przypadku prac, które trzeba wykonać poniżej gruntu. Najczęściej gdy dostęp od spodu do danej przestrzeni czy obiektu jest utrudniony. Dotyczy to przede wszystkim wszelakich przeglądów i konserwacji.

Do przykładu realizacji, podczas których jest wykorzystywany podnośnik koszowy z opcją dostania się poniżej poziomu podłoża, zalicza się prace:

  • Z wszelkimi konstrukcjami wykonanymi nad rzekami (np. mosty), gdzie trzeba zrobić przeglądy lub naprawy.
  • Z obiektami zlokalizowanymi nad wgłębieniem czy przepaścią (np. wiadukty), które wymagają prac konserwatorskich lub budowlanych.

Jak to wygląda w praktyce, możesz zobaczyć na krótkim filmie:

Już wiesz, że podnośniki koszowe mają także funkcję wykonania prac poniżej poziomu podłoża. W przypadku braku możliwości wykonania takiej realizacji z pomocą alpinistów, możesz skorzystać z pomocy tej maszyny.


Autor :
udźwig kosza w podnośniku

EHC Karol Zagajewski
EHC Kraków


Zobacz też:

Udźwig kosza – co powinieneś wiedzieć zanim zamówisz podnośnik koszowy?

Udostępnij:
<strong data-src=
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022