Komu przysługuje darmowa porada prawna?
adwokat z urzędu

Komu przysługuje darmowa porada prawna?

Nie każdego stać na usługi kancelarii prawnych, dlatego niektórzy adwokaci udzielają darmowych porad prawnych dla osób ubogich, aby mieli dostęp do profesjonalnej pomocy prawnej. Jeżeli także twoja sytuacja finansowa nie jest najlepsza i nie stać cię na pomoc adwokata, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem, w którym dokładnie opiszemy jakie musisz spełnić warunki, aby został ci przydzielony adwokat z urzędu. Jeżeli potrzebujesz pomocy adwokata z urzędu, taką decyzję może wydać tylko sąd, w sytuacji kiedy zostanie ci przyznany darmowy adwokat, wszystkie koszty związane ze sprawą sądową oraz jego wynagrodzeniem pokryje Skarb Państwa.

Kto to jest adwokat z urzędu?

Jak już wspomnieliśmy, w sytuacji kiedy nie posiadasz odpowiedniej ilości pieniędzy na pomoc adwokata, a potrzebujesz aby profesjonalny prawnik reprezentował cię przed sądem najwyższym, możesz ubiegać się o adwokata z urzędu, którego może przydzielić sąd. Adwokat z urzędu to osoba, która może pełnić funkcję pełnomocnika bądź obrońcy. 

Jeżeli potrzebujesz pełnomocnika, będzie on reprezentował twoje interesy w postępowaniu przygotowawczym bądź konkretnym postępowaniu sądowym. Obrońca z urzędu natomiast, to osoba która jest przyznana osobom podejrzanym bądź oskarżonym o popełnienie czynu karalnego, zwykle chodzi tutaj o postępowania karne do jakich zalicza się wszelkiego rodzaju przestępstwa i wykroczenia.

Komu przysługuje darmowy adwokat?

Jeżeli chcesz skorzystać z usług darmowego adwokata, musisz udowodnić przed sądem, że twoja sytuacja finansowa jest tak zła, że nie jesteś wstanie z własnego budżetu pokryć wynagrodzenia dla prawnika. Także porady prawne Gdańsk mogą zostać udzielone za darmo, jeżeli prawnik stwierdzi, że sprawa wymaga pilnej interwencji, a klient nie będzie posiadał pieniędzy do zapłaty. 

W sytuacji adwokat a przed sądem, cała sprawa musi być na tyle skomplikowana i trudna, aby sąd w rzeczywistości uznał, że taka pomoc prawna jest konieczna. Oprócz trudnej sytuacji materialnej, sąd musi także stwierdzić, że nie potrafimy sami obronić się przed oskarżeniami, tylko profesjonalna pomoc radcy prawnego bądź adwokata może pomóc nam w wygraniu konkretnej sprawy sądowej.

Co musisz zrobić aby otrzymać adwokata z urzędu?

Aby móc skorzystać z darmowej pomocy prawnej, niezależnie od tego czy będą to porady prawne Gdańsk kancelarii prawnej czy bezpośrednie reprezentowanie przed sądem przez wykwalifikowanego adwokata, należy złożyć odpowiedni wniosek do sądu, w którym udowodnimy, że nie stać nas na opłatę sądową oraz wynagrodzenie dla prawnika. 

Tylko prawidłowe złożenie wniosku, w którym zostaną zawarte poprawne dane osobowe oraz argumenty i zaświadczenia, udowadniające brak finansów na pokrycie kosztów, może być zasadne dla sądu, aby zwolnić nas od kosztów sądowych oraz kosztów związanych z wynagrodzeniem dla prawnika. Takiego wniosku nie musimy pisać samodzielnie, możemy skorzystać z gotowego wzoru oświadczenia, jakie znajdziemy w każdym sądzie, natomiast warto wspomnieć, że sam wniosek powinien być napisany odręcznie i musi zawierać adres sądu, do którego jest kierowany oraz nasz czytelny podpis. do każdego wniosku powinny być dołączone dokumenty, który w sposób jasny i klarowny potwierdzą naszą trudną sytuację materialną.

Istnieje także możliwość złożenia ustnej deklaracji o własnej sytuacji materialnej i rodzinnej, zwykle taki stan rzeczy jest akceptowany przez sąd, w sytuacji kiedy osoba ubiegająca się o adwokata z urzędu przebywa w areszcie, bądź nie ma możliwości napisania wniosku własnoręcznie. Sprawdź https://www.krp-ks.pl/pomoc-prawna-online/ 


Artykuł sponsorowany


Udostępnij:
Komu przysługuje darmowa porada prawna?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022